WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура спілкування в професійній діяльності працівників органів внутрішніх справ. Правила спілкування з окремими категоріями громадян (науковий рефе - Реферат

Культура спілкування в професійній діяльності працівників органів внутрішніх справ. Правила спілкування з окремими категоріями громадян (науковий рефе - Реферат

вмінь.
На наш погляд, всі ситуації спілкування в діяльності міліції можна розділити на стандартні (штатні), які не є надзвичайними, нестандартні (екстремальні), що вимагають від працівника відваги, особистої мужності, стійкості, і, навіть, героїчних вчинків, їх неможливо запланувати, але співробітники ОВС завжди повинні бути готові морально і психологічно діяти в таких умовах.
Культура спілкування працівника міліції в стандартних ситуаціях визначається положеннями етики державного службовця, основи якої закріплені в статті 5 Закону України "Про державну службу", "Етичний кодексом співробітника ОВС України", який конкретизує положення сть. 5, щодо професійної діяльності ОВС.
Основні вимоги культури спілкування згромадянами, ґрунтуються на вимогах загальнолюдської моралі та етичних і культурних цінностях сучасного суспільства.
Культура поведінки в специфічних ситуаціях спілкування, пов'язаних з професійною діяльністю ОВС, а саме, застосування вогнепальної зброї, заходів фізичного впливу та спеціальних засобів, оперативно-розшукової діяльності регламентується відповідними нормативними документами. Зокрема, Наказом МВС України № 970 від 6 липня 2001 року "Про заходи безпеки при поводженні з табельною вогнепальною зброєю", статтями Закону "Про міліцію" № 12 _ Умови і межі застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї, № 13 - Застосування заходів фізичного впливу, № 14 - Застосування спеціальних засобів, № 15 - Застосування вогнепальної зброї, № 15-1 - Гарантії особистої безпеки озброєного працівника міліції, Дисциплінарним статутом ОВС, Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України, Правилами застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку, Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" (ст. 4 - визначає її принципи, ст. 6 - підстави для ОВС, ст. 7 - обов'язки підрозділів, які здійснюють ОРД, ст. 8 - їх права, ст. 10 - використання матеріалів ОРД), службовими інструкціями.
Останнім часом періодично виникають ситуації, коли професійні діяльність різних підрозділів міліції, що спрямована на охорону громадського порядку, боротьбу із злочинністю, захист прав, свобод, життя і майна громадян і охорону інтересів держави, порушується раптовим ускладненням оперативних ситуацій. Звичні умови діяльності змінюють природні і технічні катастрофи, епідемії, епізоотії, масові заворушення, соціальні катаклізми, і , навіть, інколи, веденні бойових дій. Вони за власними вимірами значно порушують межі звичних норм, примушуючи використовувати неординарні та надзвичайні методи та прийоми роботи, в тому числі й спілкування працівників міліції з громадянами.
У зв'язку з цим необхідно визначити роль впливу екстремальних факторів на морально-психологічний стан працівника міліції, наголосивши на особливості його спілкування в цих умовах.
Психологічні сутність екстремальних умов полягає в руйнуванні звичних схем відносин, зміні мотивації професійної діяльності і норм, якими звичайно керується людина.
В екстремальних умовах людина опиняється, як за власною волею (представники різних спец. підрозділів, лікарі, транспортними та інш.), так і випадково (жертви катастроф та стихійних лих, особи відбуваючи покарання, місцеві жителі та інш.).
Виникнення екстремальних умов зазвичай пов'язано, як з ризиком для перебуваючих в них людей, так і з встановленням спеціального правового режиму, пов'язаного з підвищеною відповідальністю посадових осіб, з деяким обмеженням прав і свобод громадян (обмеження пересування, мобілізація на відновлювальні і рятувальні роботи), а також з посиленням повноважень органів державної влади, управління, МВС, СБУ, Збройних Сил, тощо, з метою поновлення і підтримання громадського порядку, захисту громадян, майна, власності, надання допомоги постраждалим, забезпечення умов переходу до нормального функціонування влади, управління, виробництва, суспільно-політичного життя. До завдань, що вирішують працівники міліції в цих умовах відносяться: попередження розповсюдження хибних чуток, наклеп, можливих масових заворушень, мародерства, крадіжок, вбивств, організація режиму допуску до осередків екстремальних умов, катастроф, контроль за виконанням посадовими особами особливостей режиму перебування на даних територіях. До основних функцій правоохоронних органів при виникненні екстремальних (нестандартних) ситуацій можна зарахувати:
- участь в мобілізації транспортних засобів, майна, власності (як державних, кооперативних, так і особистих - в разі потреби);
- обмеження інтенсивності та регулювання дорожнього руху;
- регулювання і контроль роботи торгівельної мережі;
- розподіл заїзду та виїзду в певні зони;
- виселення та переселення, в адміністративному порядку, різних категорій населення.
Вирішення цих завдань визначає особливості змісту і форм спілкування працівника ОВС в екстремальній ситуації, тому, що в цих умовах модель спілкування вимагає від співробітника дипломатичних здібностей, психічних особливостей поведінки людини в таких умовах.
Серед психологічних наслідків екстремальних умов перше місце посідає зростання емоційної компоненти в поведінці. У людини може знизитися здатність до самоконтролю, підвищитися нервово-психологічна напруга, активізуватися негативні емоції. З'являються почуття страху, відчаю, безнадії, гніву. На поведінку таких людей важче впливати раціональними, розумними аргументами. Працівник міліції в таких умовах повинен протиставляти їх негативним моральним почуттям, здатність стримувати себе і перебороти некеровані емоції, розум, волю.
Психічні особливості і характер екстремальних ситуацій дозволяють стверджувати, що працівнику міліції в спілкуванні треба особливу увагу приділяти моральному стану людей, підтриманню їх волі і духу. Для постраждалих дуже важливо відчувати увагу і підтримку органів вади, переконатися в тому, що вони застосовують всі засоби боротьби з лихом, що все робиться послідовно, цілеспрямовано, за єдиним планом, що ситуація є керованою. Люди повинні бачити, що працівник міліції не втратив спокою, волі і впевненості в своїх силах.
В ході спілкування необхідно враховувати основні психологічні реакції людини на екстремальні умови, які на думку російського дослідника цього питання Тихомірова С.Н. можна розподілити на позитивні та негативні.
До основних позитивних відносяться:
- мобілізація можливостей, активізація ділових мотивів, обов'язку, відповідальності;
- виникнення ентузіазму, інтересу, азарту;
- актуалізація творчих здібностей, підвищена готовність до рішучих та сміливих дій;
- підвищення витривалості, прискорення реакцій, зниження межі відчуттів;
- зниження стомлюваності;
- зникнення втоми, безтурботності, недбалості.
До

 
 

Цікаве

Загрузка...