WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Європейська культура XVIII століття - Реферат

Європейська культура XVIII століття - Реферат

часу.
Протягом перших трьох чвертей XVIII ст. поряд з барокко в західноєвропейському мистецтві досить широко поширився інший стиль - рококо: таку назва він одержав за вигадливість, манірність, навмисну "несхожість" виконаних в цьому стилі творів мистецтва з грубою, нелакованою натурою. Декоративна театральність, крихкість і умовність образів - це повна протилежність "легковажного" рококо важкій урочистості барокко. Лозунг естетики рококо - "мистецтво для насолоди" - виражав досить точно і красномовно світовідчування передреволюційної аристократії, що жила "одним днем", згідно відомого девізу Людовіка XV: "Після нас хоч потоп".
Але більшість суспільства очікувало не потопу, а очисної бури. До середини століття вся освічена, мисляча Франція, потім і решта Європи жили ідеями і ідеалами Просвітництва. Вольтер і Руссо стали прапором боротьби. Але вольтер'янство і руссоїзм - це все-таки різні, багато в чому несхожі програми і мети, два досить віддалених один від одного полюси напруженого соціального життя, два центри зосередження антифеодальних, антикріпосницьких сил. За життя (обидва мислителі вмерли одного року - 1778) Вольтер і Руссо відносилися один до одного різко критично, навіть неприязно. Вольтера відвертав плебейський демократизм женевського філософа, його заклики відмовитися від благ і досягнень цивілізації в ім'я міфічного "повернення" людини до первісної і первозданної природи. Руссо, зі свого боку, не міг розділити аристократичної зарозумілості свого старшого сучасника стосовно простолюду, як і деїстичного вільнодумства вольтер'янців, їх зайвого, як думав він, і навіть небезпечного раціоналізму.
Історичний час зм'якшив, згладив ці протиріччя. В очах нащадків великі діячі Просвітництва - з яких би позицій не провадили вони критику ідеології і практики відживаючого ладу - робили одну, спільну справу. Але в актуальному переживанні сучасників аристократичний і демократичний шляхи боротьби за перебудову суспільства були більш ніж двома рівноцінними і рівнозначними варіантами прогресу. Кожен з них не тільки по-своєму виражав історичний досвід минулого (внаслідок давно вже триваючої дивергенції в культурі матеріального і духовного, морального і розумового розвитку), але і був по-своєму продовжений в майбутнє - в європейській історії наступного, XIX сторіччя.
Шлях Вольтера - це шлях духовних і соціальних революцій "зверху", від вільнодумства вольтер'янців - до романтизму і волелюбності "Бурі і Натиску", до бунтівливого неспокою байронізму. Європейська література запам'ятала героїв аристократичного бунтарства типу Чайльд Гарольда або Карла Моора. Їх інтелектуальна і моральна перевага стосовно своїх сучасників була безсумнівною. Але настільки ж очевидною була і приреченість цих людей на самотність, на велику, нездоланну далекість від народу.
Доля ідей і вчення Руссо ще більш складна і незвичайна. З них народжувалися гасла французької революції: воля, рівність, братерство, і в ім'я свободи з'являлися всупереч логіці - імперативи і програми якобінської диктатури, що виправдують не тільки теорію, але і практику масового, нищівного терору (про що сам філософ, який вмер за 10 років до революції, звичайно, і не думав). Це була перша найбільша метаморфоза гуманізму в культурі Нового часу. "Абсолютна свобода і жах" - так називається в знаменитій праці німецького філософа Георга Гегеля "Феноменологія духу" (1807) параграф, де революція і диктатура виводяться як практичний результат теоретичних ідей і принципів Просвітництва, а політичний терор оцінюється як абсолютний пункт відчуження. Великий діалектик не тільки виявився глибоко правим, осмислюючи - на досвіді французької революції - свою сучасність, але і прозорливо дивився в майбутнє, коли вказував на однобічність якобінського (тим самим будь-якого ліворадикального) принципу "абсолютної рівності". Називаючи таку рівність "абстрактною", Гегель писав, що єдиним результатом його може бути тільки "найхолодніша, найвульгарніша смерть, що має значення не більше, ніж якщо розрубити капустину або проковтнути ковток води".
Але Руссо був не тільки предтечею революціонерів Робесп'єра і Марата. Ім'я женевського мудреця стоїть біля джерел і іншої духовної течії, яку в цілому можна охарактеризувати як романтично-патріархальна і антитехнократична критика культури і цивілізації. Руссо і його однодумці і послідовники виразили протест широких мас проти тієї важкої ходи цивілізації, що здійснювалася не для, а за рахунок народу. На зорі першої промислової революції Руссо не дав звабити себе скоростиглими плодами матеріального прогресу, попередивши про небезпеку неконтрольованого впливу людини на природу, голосно заявивши про відповідальність вчених і політиків не тільки за найближчі, але і за віддалені наслідки прийнятих ними рішень.
Але ніщо не могло тоді переконати європейця в тому, що саме на його землі в його вік відбуваються або повинні от-от вчинитися великі, поворотні події світової історії. Весь інший світ був для Європи все ще "необітованим", а іноземці - "тубільцями". Європейська експансія набула вже не випадкового (як в XVI-XVII ст.), а систематичного, організованого характеру. По той бік Атлантики (на сході Америки) європейські переселенці освоювали нові для себе території, відтісняючи в центр материка корінне населення континенту. Африка, Азія, Океанія продовжували по-хижацькому грабуватися. Австралія була визначена британським урядом як місце самого віддаленого, а тому і самого жорстокого заслання непоправних злочинців.
Європейці, навіть якщо вони між собою воювали (австрійці й італійці, німці і французи), визнавали одні одних рівних і дотримувались неписаних правил поведінки навіть в самих гострих і запеклих суперечках (переможці не могли перетворити переможених в рабів, боролися армії, але не мирне населення, і т.п.). Але в неєвропейських, "нехристиянських" країнах для англійців і французів, іспанців і португальців не існувало вже ніяких норм і заборон. З "тубільцями" належало не торгувати і навіть не воювати; їх належало скоряти і винищувати - навіть якщо це була країна такої найвищої і найдавнішої культури, як Індія або Китай.
Європейське Просвітництво вписалася в історію культури як епоха гордоїі самовпевненої свідомості. Її сучасники пишалися собою і своїм часом. Поет віку - Гете - з олімпійською величчю і глибоким задоволенням дивився на хід світових подій, що - здавалося тоді - цілком підтверджував розумність і моральну виправданість дійсності. "Все розумне - дійсне". Це не випадкова фраза, кинута філософом. Це - самосвідомість епохи. Але вже наступне сторіччя змусило людей в цьому засумніватися.
Література:
1. Виппер Ю., Самарин Р. Курс лекций по истории зарубежной литературы ХVІІ в. - М.,1954.
2. Елизарова М. и др. История зарубежной литературыХІX в. - М., 1961
3. Зарубежная литература средних веков: В 2 Вып. / Сост. Б. Пуришев. - М., 1975.
4. История зарубежной литературы ХІX в. / Под ред. Н. Соловьева. - М.,1986.
5. История римской литературы: В 2 Т. / Под ред. С. Соболевского - М., 1959-1962.
6. Искусство стран и народов мира: Краткая художественная энциклопедия: В 5 Т. - М., 1962-1980.
7. Кертман Л. История культуры стран Европы и Америки. 1870-1917. - М., 1987.
8. Куманецкий К. История культуры Древней Греции и Рима. - М., 1990.
9. Литература Средних веков. Хрестоматия. / Сост. Б. Пуришев и Р. Шор. - М., 1953.
10. Модернизм: Анализ и критика основных направлений. - М.,1987.
11. Никитина В., Паевская Е. и др. Литература Древнего Востока. - М., 1962.
12. Рассел Б. Історія західної філософії - К., 1994.
13. Самарин Р. Зарубежная литература. - М., 1987.
14. Стамеров К. Нариси з історії костюмів: У 2 Т. - К., 1978.
15. Тойнбі А. Дж. Дослідження історії: У 2 Т. - К., 1995.

 
 

Цікаве

Загрузка...