WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Ходить гарбуз по городу - Реферат

Ходить гарбуз по городу - Реферат

сприйняттям є фігура, що виконується під команду ведучого "Назад, легенько!" Пари на високих півпальцях ковзними кроками відходять на вихідну позицію.
Музичний супровід переходить на ріаnо. Водночас дівчата відтворюють просівання борошна крізь решето. Без у, цей рух сягає тих часів, як "Решето" був хороводним Тут ми маємо основний акцент на руки, ноги ж допоміжну функцію. Все це є розширенням засобів його виразності, емоційного відчуття музичного ритму й запозичене з самого життя.
Зауважимо, що є варіанти танцю, де виконавці зображують процеси ліплення вареників з борошна, смаження млинців тощо. Дуже просто й водночас цікаво.
Лексика - специфічний хід танцю (упадання на одну ногу), рухи на півпальцях, стрибки на одну ногу, чосанка, "підківка", "голубка", кривий крок, присядка - гайдук-круч тощо.
Композиція. Коло, і тільки коло. У цьому закладена народна . щодо збереження традиції хороводу, від якого власне й ї нинішнє "Решето". У сценічних варіантах є як вертикальні, горизонтальні побудови (хоч це й неправомірно).
Музика. Досить жвава, проте не швидка. Розмір 2/4 у першій частині та коломийка або гуцулка - в другій. Значна темброва, час виконання тих чи інших фігур та дії у танці.
Виконання. Танець виконується у багатьох самодіяльних колективах, а також використаний балетмейстером М.Трегубовим у балеті "Хустка Довбуша". Музика А.Кол-Анатольсбкого.
ПЕЧУ, ПЕЧУ ХЛІБЧИК. Дитячий танець-гра описаний В.Верховинцем у "Весняночці". Танець цікавий тим, що привчити дітей до праці: вони місять тісто у "діжці" потім вибирають йо кладуть на "лопату" і, вигукуючи "шусть у піч", спрямовують тісто у "піч":
Печу, печу хлібчик
Дітям на обідчик.
Беру, беру,
Кладу на лопатку,
Шусть у піч! Шусть у піч!
Привчаючись з дитинства до праці, дівчата, як тільки-но підростуть, спечуть і хліб, і коровай, і калиту.
Лексика. Імітація робочого процесу.
Композиція. Півколо. Якщо є багато учасників, можна частини з них створити "п", в яку садовитимуть "тісто".
КОРОВАЙ. Також популярна дитяча гра-пісенька на цю тему:
На Ганнині іменини ми пекли коровай,
Коровай, коровай, коровай!
Отакої низини! Отакої вишини,
Отакої ширини, отакої вузини.
Після цього діти крутяться, і "Коровай" вибирає, кого захоче:
Коровай, коровай,
Кого хочеш вибирай!
Музика. Розмір 2/4; темп помірний.
ШЕВЧИКИ. Танець виконують, як правило, два виконавця, які демонструють підготовку робочого процесу і саму роботу намотують дратву на лікоть (є варіанти, коли чіпляюті цвяшок, "забитий" у стінку), просмолюють нею чоботи, черев постоли, забивають цвяшки у підошву, підбивають підківки чистять чоботи тощо. Закінчив чи роботу, милуються результатами. Є варіант танцю, в якому беруть участь майстри, підмайстри - шевчики та дівчина (дівчата) і т. ін.
Цікаві постановки "Шевчиків" П.Вірського. Перший варіант класичний приклад принципу обробки фольклорного танцю. Записано в с.Кропивня Київської області. Два "шевчики" традиційний фольклорний танець без аранжування майстра.
У другій постановці сюжет будується за іншою схемою, це особи: "майстер золоті руки" та сімка підмайстрів-учнів. Оригінальний супровід відтворюється напрочуд цікава - взаємини між виконавцями (кожний в своєму образі), поставлено у формі діалогу - повтору. Майстер показує, як працювати, учні повторюють, копіюють його рухи (шиють, забивають цвяшки у підошву). Раптом один із вертунів попадає молотком не по цвяшку, а по власному пальцю. Від болю підстрибує на одній нозі і дмухає на палець, та все марно. І тільки-но головою похитав, - "Ну й штукар! Повідбиває всі пальці". Тим часом настає обідня пора. Майстер виймає старовинний кишеньковий годинник, зозуля чітко зазначає час. Молодь має час пожартувати та потанцювати. Йому знову до роботи. У фіналі вдячні за навчання учні обнімають свого наставника , і всі разом покидають сцену.
Діапазон рухів найрізноманітніший. Танцювальні вибиванці, різноманітні плескачики по халявах, у долоні, пси, повороти, невеликі стрибочки, вихилясники. Цікава у жіночому (є один з варіантів вихилясника, який під назвою "чобіток") - це безперечний зв'язок з танцем.
Дівчина, яка одержала в подарунок чобітки, надягає їх, виконуючи "чобіток", милується роботою майстра.
Композиція. Сольні варіанти не мають складних композиційних рішень. Танок переважно виконується синхронно: в унісон - перша частина (робочий процес) і у формі діалогу - друга.
Музика. Розмір 2/4. За формою - козачок, полька. Інтонації мають ігровий характер.
Побутування танцю: вся територія України.
Танці з такою назвою побутують також в Росії, Білорусі , Польщі, Литві та ін. країнах.
КОВАЛІ. Є декілька варіантів. В одному - коваль працює з двома підручними. У цьому танці, що виконується у швидкому темпі, цікаві ритмічні малюнки - паузи лід час удару по кувалді великим молотом, а також удари невеликими молотками його помічників.
НА КУЗНІ - один з варіантів цього танцю на п'ять виконавців: три ковалі, господар, "кінь".
Хазяїн: Ой, ковалі, ви, ковалі,
Підкуйте коня помаді!
Ковалі: Ми б і раді підкувати, -
Може зуби "поламати"!
Хазяїн: Ну, ковалі, що діять?
Як же ноги підкувать?
Перший коваль:
Якщо будеш ти тримати,
Всі ковалі: Будемо її кувати!
Далі розгортається жартівлива сценка, з результаті якої ковалі перековують погано підкованого "коня". У фіналі "кінь" дякує ковалів за роботу.
ВІЗ. Один з різновидів танцю, в якому зламалося колесо.
Ой, ковалю, ковалю,
Підкуй мені бричку -
Я за тебе дочку дам,
Малу - невеличку.
Ще один варіант масового танцю "Віз", у якому танцюють вісім дівчат та чотири хлопці (кількість виконавців може бути збільшена), дівчата відтворюють "віз", а хлопці "візниць". Танець починається з "підковки" - виїзду "возу", в центрі якого "візниці" , і закінчується таким же малюнком. Під час танцю ковалі можуть підкувати "коня". Цікавий варіант цього дитячого танцю - гри пропонує В. Верховинець у збірці "Весняночка". Діти під пісню імітують трудовий процес, привчаються до поступової зміни темпу від швидкого до уповільненого;
Куй - куй, ковалі,
То великі, то малі,
А старого коваля
Посадили на коня.
А старую ковалицю,
Посадили на телицю,
А маленьких ковалят
Посадили нателят!
Гей, цоб !Трр ! Цабе!
Лексика. Комбінації притулів, витинанців, ритмічні удари долонями по чоботах, присядки тощо.
Композиція. Нескладні побудови навколо головної дійової особи - "коня".
Музика. Розмір 2/4. Козачкова мелодія - це підтверджують і такі примовки, що співаються на неї:
Танцювали ковалі
То великі, то малі.
А старого коваля
Висадили на теля,
Ковалиху - на бичка.
Геть же, вшкварте козачка!
Кращі постановки: "Віз" та "На кузні" (три ковалі) Ю.Кузьменка.
БОНДАР. Цікавий сюжетний танець, який буває і масовим, і дуетним.
У цьому танці показано, як бондар ладнає бочівочку. Кожна дівчинка - дощечка. Цікаві побудови в колі , коли бочка готова і котиться по колу. Бондар везе її на ярмарок до Києва.
Наводимо слова пісні, які стверджують про побутування в танцю - дуету:
На дворі погрібець .
На погрібці бондарець.
Ой, бондаре-бондарочку,
Набий мені бочку,
А тобі, бондарчику,
Пошию сорочку
І тоненьку, і біленьку, -
Люби мене бондарчику,
Таку молоденьку!
Лексика: бігунці, тинки, дрібушечки, крутки ("веретено" тощо.)
Композиція. Побудови в колі в різноманітних варіантах.
Музика. Розмір 2/4; темп середній.

 
 

Цікаве

Загрузка...