WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура хетської держави, Фінікії, Ассирії, Персії - Реферат

Культура хетської держави, Фінікії, Ассирії, Персії - Реферат

піднестися в останньому відчайдушному зусиллі виражає трагічну велич суворого життя.Ассірійська держава, зброею встановивши своє панування на величезній території, сприяла розповсюдженню шумеровавілонської писемності, релігії, літератури, системи мір і ваги, початків наукових знань по всіх країнах Передньої Азії.
4. Культурні здобутки Персії
На схід від Месопотамії простягається велике Іранське нагір"я, яке межує на сході з долиною Інду, на півночі доходить до Каспійського моря, а на півдні - до Перської затоки /біля якої була розташована Персіда/ та Аравійського моря. Перси належать до індоєвропейської сім'ї мов. У 558 р. до Р.Х. створюється незалежна Перська держава Ахеменідів, яка швидко посилюючись перетворюється у гігантську деспотію, що включає Вавілонію, Ассірію, країни Малої Азії, Єгипет, Палестину, Фінікію, Сірію, народи Середньої Азії. Війна проти греків привела Персію до катастрофи: у 330 р. до Р.Х. Перська деспотія була зруйнована Александром Македонським. Народи, що входили до складу Перської держави включаються у річище елліністичної культури.
Царі Персії вели велику будівельну діяльність: будувалися шляхи, мости, палаци, храми. Величезного розмаху досягав будівництво шляхів, які були прекрасно облаштовані. Давньогрецький письменник Геродот, який багато мандрував по Персії з захопленням описує перські шляхи, які ретельно охоронялися від розбійників. По шляхах можна було швидко перекидати великі військові контингенти з одного кінця колосальної деспотії в інший. У Персії буда організована регулярна пошта - важливі донесення доставлялися в столицю вершниками за принципом естафети. Геродот повідомляє, що перський цар міг їсти у Сузах свіжу рибу, яку виловили в Егейському морі і доставляли естафетою. Особливо термінові накази передавалися сигналізацією, вогнем.
Підкоривши багаточисельні народи з давньою культурою, перси охоче сприймали культурні надбання чужоземців, однак не сліпо, а пристосовуючи їх до своїх потреб.
Перси запозичили вдосконалене ассірійське клинописне письмо, пристосувавши його до своєї мови. На основі запозиченого клинопису вони створили клиноподібний алфавіт. Цим письмом складені давньоперські історичні і будівельні написи. Клинописом написаний і великий Бехістунський напис Дарія I /522-486 рр. до Р.Х./. Довгий напис на перській, еламській і вавілонській мовах, що був маніфестом в якому Дарій I повідомляв про придушення сепаратистських повстань і відновлення єдності держави, став тим ключем для вчених-мовознавців у розшифровці мов народів Месопотамії.
Крім мови персів об'єднувала єдина релігія. В період правління Дарія I державною релігіею стає зороастрізм. Який був названий так за ім'ям пророка Заратуштри /по грецькі - Зороастр/ - засновника релігії поклоніння вогню йому приписується створення священної книги "Авеста". Більшість дослідників вважають, що Заратуштра - реальна особа, яка з часом була обожнена. Проповіді Заратуштри написані на мові, ще більш давній, ніж мова, на якій складені клинописні тексти перських царів. Вона близька до мови священних книг індійців - мови Вед.
Ця релігія зароджується в Середній Азії і звідти проникає у Персію. Священний невгасимий вогонь, шанування якого почалось у первісному суспільстві, коли люди ще не вміли добувати вогонь штучними засобами, обожнювався у багатьох народів.
Зороастрізм - релігія дуалізму, яка передбачає споконвічну боротьбу двох начал - благого і злого. Зороастр вчив, що все в світі є результатом боротьби світла і темряви. Ахура-мазда уособлював собою благоє начало - добро, світ, вогонь, землеробство. У своїх написах перський цар Дарій I всі перемоги приписує прихильності бога Ахура-мазди /по-грецькі Ормузд/. Ахурімазді протистояла зла сила Анхра-майнью /по-грецькі - Аріман/, який уособлював собою зло, темряву, морок, кочовий спосіб життя. Кожен маздеіст зобов'язаний сприяти перемозі добра над злом, світла над мороком, осідлого життя над кочовим. Цим він буде допомагати перемозі Ахура-мазди над Анхра-майнью.
Нвступник Дарія I, Ксеркс I /486-465 рр. до Р.Х./ всіма засобами намагався зміцнити культ Ахура-мазди як верховного божества і покровителя царської влади. Однак, багаточисельні народи, що були включені у склад Перської деспотії, шанували місцевих богів.
Поряд з Ахура-маздою у Персії обожнювалися також небесні світила, серед яких особливу роль відігравав бог сонця - Мітра. 3 культом Мітри була пов'язана віра у загробне життя, яка з часом отримала дуже широке розповсюдження, включаючи і Стародавній Рим.
В архітектурі і образотворчому мистецтві ахеменідської Персії відчутний вплив культурних народів, що увійшли у Перську державу: досягнення вавілонян, ассірійців, єгиптян, малоазійських греків переносяться у перську архітектуру і мистецтво, проте не механічно, а з внесенням своіх, оригінальних рис.
Архітектура палаців явно нагадує малоазійську, колона запозичена з Єгипту. Рельеф на стінах прийшов у Персію з Ассірії через Вавілонію. Звідти ж запозичений звичай прикрашати вхід у палац величезними статуями фантастичних напівлюдей-напівтварин /шеду-ламассу/. 3 халдейського Вавілону прийшли до персів і полив'яні багатокольорові кахлі.
Заслугою персів стало вміння творчо перероблювати всі ці чужоземні художні впливи і елементи в єдиному монументальному художньому стилі. Цей стиль особливо рельєфно виражений в архітектурі, скульптурі палаців перських царів. Архітектура і мистецтво Персії -перш за все палацове, придворне. Перські царі мали декілька столиць: у Персії - місто Персеполь, Мідії - Ектабани, в Еламі - Сузи, в Месопотаиії - Вавілон, які прикрашалися палацовими ансамблями, що розмахом і розкішшю перевершили все, що було створено доти в Передній Азії. Сильне враження справляє розкопаний археологами палац Дарія у Персеполі з залом царських аудієнцій /ападана/, грандіозним залом у 100 струнких колон з багатокольорового каміння, що є нововведенням перських архітекторів. Могутність перських царів втілена у славнозвісному високохудожньому зображенні перських воінів-охоронців царя, яких греки називали "безсмертними" /їх чисельність завжди залишалася незмінною/, виконаному у техніці орнаментації стіни з емальованих багатокольорових цеглин у Сузах /Париж, Лувр/, що свідчить про високий рівень перського мистецтва.
Отже, перси, вбираючи елементи багатьох культур, певним чином вплинули на розвиток грецької культури. Дуалістичне релігійне вчення про постійну боротьбу двох першооснов - світла й мороку - справило значний вплив на розвиток грецької філософської релігійної думки, зокрема на розвиток пізньогрецького гностицизму.
На сході Персія межувала з індїйськимиплеменами. В зв'язку з воєнними походами персів у Північно-3ахідну Індію і захопленням області Гандхара /західний Пенджаб/ між перською та індійською культурами встановлюється деяка взаэмодія, зокрема в образотворчому мистецтві. Під час археологічних розкопок на північному заході Індії були знайдені скульптури, що свідчать про певне поширення грецького мистецтва на цій території.
Отже, Персія стала тією ланкою, яка поєднувала народи Південної і Передньої Азії з високою античною культурою.

 
 

Цікаве

Загрузка...