WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура хетської держави, Фінікії, Ассирії, Персії - Реферат

Культура хетської держави, Фінікії, Ассирії, Персії - Реферат

пізніше була вдосконалена греками. Алфавітне письмо незрівняно зручніше для масових торгівельних операцій, ніж єгипетські ієрогліфи або вавілонський клинопис. При створенні алфавіту фінікійці використали північносірійський варіант клинопису і особливо алфавітні знаки давньоєгипетської ієрогліфічної писемності. Так виникає фінікійський алфавіт з 22 алфавітних знаків для означення лише приголосних звуків. Принциповою перевагою фінікійського алфавіту була наявність лише одних алфавітних знаків. Фінікійський алфавіт мав велике культурно-історичне значення: з нього пізніше виникає давньогрецький алфавіт. Отже, фінікійський алфавіт лежить в основі великої кількості сучасних систем писемності.
На південь від Фнікії розташована Палестина, яка на заході омивається Середземним морем, а на сході межує з Сирією. В ХІІІ ст. до Р.Х. кочові племена стародавніх євреїв - хабірі /у Старому завіті - ібрім/ завоювали Палестину. У стародавніх євреїв виділяється культ головного бога Яхве. У 622 р. до Р.Х. іудейський цар Іосія оголосив ієрусалимський храм центром культа Яхве - єдиного бога євреїв. У 586 р. до Р.Х. Іудея опинилася під владою Вавілонії, значна частина населення потрапила в полон і була Навуходоносором ІІ виведена в Вавілонію. Тут виникла група соферім, яка систематизувала "святі письмена" /історичні і правові твори, обрядоворелігійні кодекси, міфи і легенди/. Так була закладена основа Старого завіту, створеного ієрусалимськими жрецями. Первісний текст Старого завіту був написаний давньосемітським шрифтом без означення голосних і без поділу слів. В останні століття перед Р.Х. Старий завіт був переписаний арамейським шрифтом. Іудаїзм пов'язав віруючих 613 заповіддями, викладеними в Торі.
Література була найтіснішим чином пов'язана з релігією. У Старозавітних книгах збереглися різноманітні твори давньої літератури - міфи, історичні легенди, народний епос. Багато з творів, що містяться у Старому завіті, зазнали впливу вавілонської та давньоєгипетської літератури. Літературні твори з Старого завіту в свою чергу вплинули на ранньохристиянську літературу. Гнівні промови пророків, ліричні вірші, псалми ввійшли у склад високохудожніх творів світової літератури.
3. Культурні надбання Ассирії.
Спочатку Ассирія займала невелику територію по середній течії Тигру ,на північ від Вавілонії. Вже в глибокій давнині Ассирія стала важливим пунктом східної торгівлі, адже була розташована на перехресті головних торгівельних шляхів з Південного Двуріччя у Малу Азію, Урарту, Сирію, Палестину, Фінікію, Єгипет. Торгівельна факторія у поселенні Ашшур, на правому березі Тигру, стала ядром майбутньої великої Ассірійської держави, яка на рубежі ХХ і ХІХ ст. до Р.Х. вперше починає здійснювати свою завойовницьку політику. Проте сили Ассирії були тоді надто малі, щоб панувати на великій території. Неодноразово посилюючись, Ассирія після блискучих воєнних успіхів не раз потрапляє у полосу криз. В середині УІІІ ст. до Р.Х. Ассирія знов нарощує свою могутність і займає домінуюче становище у Передній Азії. Високого рівня досягає організація військової справи, шляхового будівництва , служби зв'язку. Тиглатпаласар ІІІ
745-727 рр. до Р.Х. здійснює низку реформ у військовій сфері. Він переводить армію на державне утримання: кожен воїн отримував повну екіпіровку, що різко збільшило чисельність війська за рахунок бідняків вільного ассирійського населення. Військо було поділено по родах зброї на кінноту, бойові колісниці , важко озброєну і легкоозброєну піхоту, а саме озброєння уніфіковано. Вперше в історії військової справи створюються спеціальні воєнно-інженерні частини, які робили підкопи під стіни фортець, споруджували насипи, рубали просіки в лісах, будували шляхи і мости, наводили понтони для переправи. Надбання у воєнно-інженерній галузі, техніка фортифікаційної справи, шляхового будівництва були вдосконалені персами, а від них перейшли до римлян.
Хоча Ассирію боялися підкорені і ще не підкорені народи, повстання йшли одне за одним. У 701 р. до Р.Х. на чолі анти ассірійської коаліції стає Іудея. Проти ассірійського царя Сінахериба організовується змова і у 681 р. до Р.Х. Сінахериба вбивають. 626 р. до Р.Х. від Ассірійської держави відпадає Вавілонія, яка у 605 р. до Р.Х. розбила ассірійців. Ассірійська деспотія припинила своє існування, а ассірійці змішались з іншими народами.
Культурно-історичне значення Ассирії полягає в тому, що ця держава, яка претендувала на об'єднання всього давньосхідного світу, акумулювала і поширювала досягнення шумеро-вавілонської культури. Ассірійці запозичили з месопотамської культури клинописну писемність, характерні риси релігії, літератури, образотворчого мистецтва, наділивши їх пафосом воєнно-державної могутності
Показово, що і наука, яка вивчала історію і культуру Межиріччя у середині XIX ст. отримала назву - ассірологія. Після того, як вченим вдалося встановити читання трьох написів знаменитої Бехістунськоі скелі, залишилося багато скептиків, що сумнівалися у правильності дешифровки. Тоді у 1857 р. в Лондоні був організований оригінальний іспит. Наибільшим спеціалістам по клинопису у запечатаних конвертах вручили по копіі тільки що знайденого напису ассірійського царя Тиглатпаласара І /1116-1090 рр. до Р.Х./. Кожний з мовознавців надіслав свій переклад тексту і в основних моментах всі переклади співпали. Так народилася нова наука - "ассірологія". Твори вавілонської літератури відомі завдяки славнозвісній бібліотеці ассірійського царя Ашшурбаніпала /668-633 рр. до Р.Х./, яка була розкопана Джорджем Смітом, що продовжував справу Лейярда. Величезна кількість релігійних, літературних і наукових текстів дали вченим ключ до пізнання культури народів Месопотамії. Ассірійські літературні твори: псалми і "жалібні пісні для заспокоєння серця" свідчать про художню майстерність ассірійських авторів. Літописи ассірійських царів з описами завойовницьких війн прославляоть жорстоку воєнну велич деспотів.
3 архітектурою, образотворчим мистецтвом Ассірії нас знайомлять пам'ятки матеріальної культури, що тисячоліття пролежали під товстими шарами землі, були знайдені і стали надбанням науки, француз Ботта розкопав палац ассірійського царя Саргона ІІ в Дур-Шаррукіні, англієць Лейярд палац ассірійського царя Ашшурнасірпала ІІ в Кальху, а також бувшу столицо Ассірії - Ніневію. Для ассірійського зодчества характерно органічне поєднання архітектури з монумен-тальною скульптурою, рельєфами і декоративню орнаментаціею. Біля входу в царський палац розташовувалися грандіозні статуі охоронців царських покоїв у вигладі фантастичних тварин, крилатих биків або левів з головами людей. Широко використовувалися склоподібний фаянс і кахля, покрита багатокольоровою поливою. Цими кахлями прикрашалися стіни палаців, храмів, створюваласякрасива орнаментація будівель, техніка якої пізнііше була запозичена у Персії.
Парадні рельєфи і особливо зображення диких тварин у сценах полювання є вершиною ассірійської скульптури. Шедевр світового значення - рельєф "Левиця, що вмирає" з палацу Ашшурбаніпала /VІІ ст. до Р.Х. Лондон, Британський музей/. Левиця, яку пронизали стріли, намагається

 
 

Цікаве

Загрузка...