WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Зайчику, зайчику, мій братчику. - Реферат

Зайчику, зайчику, мій братчику. - Реферат

заступають кому шлях. Протанцювавши з однією дівчиною тур "польки", хлопець-"шалантух" не встигає оговтатись, як біля нього вже друга дівчина, яка вимагає виконати присядку - "м'ячик". Хлопці виручають "шалантуха", пропонуючи йому гру у "битки" (або "відгадай").
"Шалантух" стає обличчям до глядача, а один з хлопців, прикладає праву руку "шалантуха" до його правого вуха, ліву підкладає долонею назовні під праву. Інший хлопець сильно ударяє "шалантуха" по долоні лівої руки. Від цього удару "шалантух" залітає аж до дівчат, а ті відштовхують його знову до центру кону.
Хлопці показують "шалантухові" великого пальця, він указує на одного з хлопців, аж тут висовується з-за спини в хлопця ціпок, і "шалантух" змушений танцювати з дівчиною та ціпком танець. Як тільки відтанцювали, підбігає ще одна дівчина - танцюй з нею, далі ще й ще. На кінець танцю дівчина садовить "шалантуха" на підлогу у центрі кону (вглибині), а один з хлопців подає йому ціпка й вимагає, аби "шалантух" перестрибнув через нього. Врешті - решт, "шалантух" перестрибує і знову стає своєрідним диригентом танцю та ще й показує нову фігуру, ліричну за своїм характером. Повертаючись до попереднього швидкого темпу, всі виконавці зникають у третіх лівих лаштунках, за ними-троїсті музики, останнім залишає кін "шалантух" з ціпком, що лежить у нього на плечі.
Лексика: різноманітна залежно від характеру фігури, музичного супроводу та дій "шалантуха" і дівчат-солісток.
Багато різноманітних притулів; дрібушок; підскоків; плескачиків; галопів; поворотів з ноги на ногу з притулом та без нього; обертів. Зустрічаються і типові для Полісся рухи: поліський ключ; своєрідне вальсування; полька з викиданням ніг; обертаси; присядка - "м'ячик" тощо.
Композиція. Танець має багато фігур (14), і з огляду на це балетмейстер може варіювати їх (що в даній постановці й зроблено). Так, уже по виході виконавців на кін і запрошенні дівчат до танцю маємо колову побудову, в рамках якої чітко підкреслюється кадрильна форма. Через пару - спершу перша четвірка, потім друга йдуть до "шалантуха". Двічі повторюється кадрильна форма у вертикальних лініях. Дуже цікаві "зірочки", поєднання горизонтальних і вертикальних ліній з переходом. Саме часта зміна малюнка (що, на жаль, зустрічається не часто!) надає привабливості цьому танцю, виконавці увесь час у русі - танцюють ту чи іншу фігури, отже, "геометрія" танцю підпорядковується дії навколо "шалантуха ".
Музика. Різноманітні поліські польки (у швидкому темпі), - танці у розмірі 3/4. Бажано мати троїсту музику (скрипку, польський поліський барабан, баян тощо).
Виконання. Танцювальні колективи Рівненської області та ансамблі танцю у різних регіонах.
МОЛОДЕЦЬ. Надзвичайно цікавий танець - гра з елементами весільної обрядовості. Основний герой цього одного дійства з елементами театру - Молодець - парубок, який виступає в ролі жениха.
Жених - соліст стає в середину кола, в якому, окрім хлопців та дівчат, є чоловіки з своїми жінками. Хор співає:
Їздив я, їздив
По всіх городах,
Я, я, я - молодець,
Тихий переборець!
Шукав я, шукав я
Собі дівчини,
Я, я, я - молодець,
Тихий переборець!
Жених - соліст підходить до коханої і, вклонившись, запрошує до танцю:
Ой, оце моя дівочка!
Я, я, я - молодець,
Тихий переборець!
У такий спосіб Молодець вибирає з кола весь весільний почет: тещу, тестя, бояр, свата тощо. Звергаючись до кожної з званих осіб, Молодець на мелодію пісні мовить:
Ой ти, тестеньку,
Купи горілочку!
Я, я, я - молодець,
Тихий переборень!
А ти, тещенько,
Споряди, дівочку!
Я, я, я - молодець,
Тихий переборець!
А ви, бояре, їдьте по дівочку!
Я, я, я - молодець,
Тихий переборець!
У кінці Жених підходить до нареченої й цілується з нею. Цей оприлюднений, узаконений традицією поцілунок був важливіший за усі писані закони.
У галицькому варіанті цієї забави Жених свариться (погрожує) кулаками на вибрану рідню, на що решта виконавців випускають Молоду з кола. Залишившись сам, Жених вибачається і одержує Молоду:
Ой ти , батіньку, та не гнівайся,
Я вчора п'яний був та не тямився.
Лексика, залежно від віку виконавців, найрізноманітніша: "хто на що здатен".
Композиція. Дія відбувається, в основному, у замкненому колі.
Музика. Розмір, в основному, 2/4; темп у заспіві дещо уповільнений, у приспіві - швидкий.
КРУЖАЛО. В цьому танці також простежується один з елементів весільного обряду - дарунок рушника коханому.
Ллється чарівна заспівна мелодія, що закликає всіх по гурту. Хлопці й, дівчата виходять на кін парами й заводять кружала: одне, друге, третє. Змінюється тонке мереживо танцю, і глядач милується своєрідними півколами, колами. Дівчата пов'язують своїм коханим на руку вишиванку. Парубки вдоволені, хизуються дарунками. Проте, й дівчата мають точнісінько такі вишиванки, як і в їхніх коханих , бо кожна вигаптувала по два рушники. Темп музики наростає. Виконавці танцюють, утворюючи велике коло, яке потому перетворюється на струмочок. Весело танцює юнь! .Так само непомітно, як і з'явились, танцюристи залишають кін.
Лексика. Звичайний танцювальний крок; доріжка з акцентом на другу восьму такту; бігунець; потрійний притул; ковзанець; гісядка з вихилясником; тинок; поворот з переступанням з ноги на ногу.
Композиція цього танцю надзвичайно оригінальна , хоча за 5удовою досить проста. Ця побудова потребує від виконавців неабиякого відчуття музики - затримка лиш на один музичний такт зводить нанівець увесь малюнок танцю. Крім композиційної структури, дуже важливо підкреслити взаємини поміж виконавцями, адже йдеться про вибір судженної:
До гурту всіх зберемо,
Кружало заведемо,
Кружало заведемо,
Суджену виберемо.
Оригінальність у зачині танцю - невеликі побудови (по дві-три кружал), всього 8 пар виконавців. Число пар може бути збільшене до 24 - 32 танцюристів. Однак треба зауважити, що збільшенні числа пар постановникові варто попрацювати над композицією танцю, не порушуючи заданих малюнків та тих рідних містків, що поєднують їх у чіткі орнаментальні, діагональні побудови.
Далі йдуть різноманітні кола по 4 пари; 8 пар; півкола; діагональ; "струмочок"; " хвиля " і знову велике коло, два кола 4пари і, нарешті, чотири кола по дві пари, як на початку. З них і розводять кружала, поступово пара за парою перше з першого, потім з другого, третього, четвертого кола чекають за лаштунками.
У танці збережено єдиний композиційний принцип - зачин, остання дії і після кульмінації - пов'язання рушників груповий спад повернення композиційних побудов відповідно зачину.
Всього у танці 11 фігур, побудованих, в основному, за принципом кіл з різним числом учасників. Музика. Розмір 2/4; темп помірний: бажано, щоб на початку виконавці співали пісню, подану вище.
Виконання. Танець записано в селі Перегонівка-Гарбузівка, Полтавської області К.Васнленком. Цей сценічний варіант танцю створено балетмейстером Уваровою в ансамблі танцю Кобеляцького РБК цієї ж області, він одержав високу оцінку на фестивалі самодіяльного мистецтва України у 1967 р. Затим поставлено в хорі ім. Г. Верьовки , в колективах Канади, Франції.

 
 

Цікаве

Загрузка...