WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Вівчар на полонині - Реферат

Вівчар на полонині - Реферат

портретів Тараса Шевченка від інших, знаних у світі українців. Який з них доцільний на концерті, вирішує постановник.
Лексика: змінні кроки; припадання у повороті вбік; балансе; бігунець; перескоки - переступчики; оберт тощо. Композиція танцю пов'язана з логікою розвитку дії і будується традиційних національних композиційних структурах: горизонтальних і вертикальних лініях, колах, малих та великих прямокутниках.
Складність образно - тематичного розвитку сюжету обумовила і навдивовижу гармонійний кантиленний перехід від одного малюнка до іншого. Навіть фахівцеві нелегко вичленити його із загального контексту.
Музика, написана композитором Ігорем Іващенком, досить складна за своєю структурою.
Початок танцю на основі оркестрового викладення популярної української пісні "Ой, гиля, гиля, гусоньки, на став" звучить наспівно, впомірно - швидкому темпі, у дещо зміненій нічній та метричній основі (в оригіналі - 4/4, а в танці - 2/4). частина побудована на мелодії пісні "Ой, у полі три криниченьки" (в оригіналі змішаний розмір 3/4 та 4/4, у танці постійний 3/4). Наступна тема - пісня "В небі сонця золотий очок", у якій також збережено ладоінтонаційннй характер, змінено ритмічний малюнок мелодії - з 2/4 на 3/4 та 2/4.
Закінчується танець піснею, створеною самими решетилівськими майстринями.
Виконання. Танець, що, на перший погляд, видається не дуже складним, вимагає філігранної відточеності, а тому під силу тільки підготовленим професіональним і самодіяльним колективам.
ЛІСОРУБИ. У танці відображується складна праця лісоруба. Виконують дев'ять юнаків -лісорубів, один з них старший - подає команди. Як варіант - кількість виконавців може бути зменшена або збільшена. Варіантів танцю побутує багато, однак у кожному з них виконавці мають основний атрибут -топірець, що упродовж всього танцю відіграє неабияку роль.
Сюжет нескладний: спершу починають підрубувати смереку (б'ють по вісімках - одна і друга групи по підлозі), потім ведучий звертається до лісорубів: "Тупі сокири?", ті відповідають: "Тупі!", ведучий до них: "Підемо гострити ?" - "Підемо !". Далі "лісоруби" гострять топірці й знову починають рубати й підпилювати смереку, потому обрубують віття і під вигуки "Ге - гов!" спускають смереку в річку до сплаву. Побутують варіанти, в яких смереку кладуть на платформу й імітують рух потягу, що вирушає в дорогу.
Лексика. Різноманітні гуцульські підскоки; "тропітки",' присядки; свердла тощо.
Композиція. Горизонтальні та вертикальні лінії, півкола, кола.
Музика. Розмір 2/4. Темпи швидкі. Часто у танці використовуються одна - дві коломийкові строфи, слова, вигуки, речення - триндички тощо - це вказує на давній характер і зв'язок цього та взагалі багатьох сюжетних танців з хороводами, що відтворюють трудові процеси, а тому під час виконання тексту темп уповільнюється.
Виконання. Танець виконується Державним ансамблем танцю України їм. П.Вірського; Державним українським народним хором ім.Г.Верьовки, а також багатьма танцювальними колективами України.
БОКОРАШІ. Танець схожий за тематикою з "Лісорубами". Він продовжує тему праці, та вже на наступному етапі - сплав готового лісу.
Лексика. Типова лексика танців Прикарпаття та Закарпаття залежно від побутування).
Композиція. Оригінальна побудова плоту, на якому стоять бокораші і спрямовують його між порогами. Пліт у безперервному русі, бо гірські річки надто неспокійні. Нарешті, наближаються до берега, де їх зустрічають дівчата, виконується "гуцулка" нерідко з веселими коломийками:
Нема краю веселого, як та Гуцульщина.
Коломийку заспіває найменша дитина.
Нема краю веселого, як гуцульські села,
Де ідете, там почуєте пісеньку веселу.
Побудова фігур у танці колова, зустрічаються й фронтальні побудови.
Музика. Розмір 2/4. На початку заспіву композиції звучать трембіти.
Під час виконання "гуцулки" - темпи швидкі, з акомпанементом троїстих музик.
Виконання. Найцікавіші постановки в ансамблях танцю "Юність Закарпаття" та "Ятрань".
Танці, у яких відтворюються явища природи, характер, повадки, темперамент свійських тварин, звірів, птахів.
КОЗЛИК, Дитячий танець - гра (забава). У цьому варіанті дівчата (діти) утворюють навколо козлика коло й звертаються до нього, аби показав, як "дівочки скачуть". Потім козлик вибирає собі виконавця замість себе.
Лексика - довільна.
Композиція коло. Музика. Розмір 2/4; темп швидкий.
КОЗЛИК (варіант). Цей танок цікавий за лексикою й композицією, бо йдеться про діалог поміж хором та солісткою. Солістку припрошують показати, як "господарі скачуть". Тут наявні елементи народного гумору - господар шкутильгає. Далі "козлик" має показати, як "панянки скачуть", "парубки вискакують". Солістка танцює навприсядки, виконує дрібушки.
Композиція - коло. Музика. Розмір 2/4; темп швидкий.
КІТ І МИША. Жартівливий гра-танець, в якому беруть участь - дівчатка та хлопчики. Вони утворюють коло, потім вибирають жеребкуванням з - поміж себе кота (хлопчика) та мишку (дівчинку). В колі виконавці утворюють двоє ворітець одні для мишки, а інші - для кота. Через ці ворітця мишка може вбігти у коло і вибігти за його межі, тє ж робитиме й кіт. Кіт має наздогнати мишку і впіймати у колі чи поза ним. Потім учасники вибирають іншого кота і мишку. Під час гри виконавці пританцьовують, рухаючись у колі то в один бік, то в інший, водночас співають;
Мишко, до ямки, мишенько!
А ти, коцурко, за нею.
А ти , коцурко, за нею,
Як за ясною зорею!
Як тую мишечку здогониш,
То їй костоньки поломиш!
Лексика: рух по колу зальотним або змінним кроком. Мишка рухається бігунцем, а кіт за нею тим же рухом. Композиція - суцільне коло.
Музика. Розмір 2/4; темпи, залежно від підготовки дітей, від помірно-швидких до швидких.
БИЧОК. Жартівливий танець - діалог між покупцем бабусею, яка не спродає бичка, хоч і вивела його на торг - він у неї і половий, і сірий, і сміливий і ложки - миски перемиє і т. ін. Врешті, бабуся залишається зі своїм бичком. Лексика - довільна; форма діалогу. Музика. Розмір 2/4; темп повільний.

 
 

Цікаве

Загрузка...