WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Вівчар на полонині - Реферат

Вівчар на полонині - Реферат


Реферат на тему:
Вівчар на полонині
Перегони вівчарів - свято гуцулів, які виконують свій обов'язок перед громадою - упродовж усього літа пасуть вівці на полонині. Цій сюжетній танцювальній картинці локального гуцульського колориту (Рахівський район, Закарпаття) надають специфічні вівчарські костюми: гуні - накидки з овечої шкури вовною назовні, які зігрівають холодної ночі вівчаря; колиба-схованка, де сплять вівчарі; кошара - місце для овець, а також реквізит: сопілка, тайстри, батоги, шапки тощо.
Танець має конкретні образи: старий вівчар - гуцул, хлопчик - вівчарик, хлопці й дівчата.
Старий гуцул трембітає, скликаючи вівчарів. Починається веселий танок. З'являються дівчата з подружками. Після запального танцю знову звук трембіти, старий гуцул і вівчарик заганяють "овечок" до коші, перераховують їх і йдуть відпочивати у колибу.
Лексика: крок з акцентованим підскоком, потрійний притуп з підскоком, різноманітні стрибки: "гвинт", "свердло", гайдук -круч, доріжки, упадання, присядка -"м'ячик", а також жартівливі трюкові рухи - стрибки на руках, перекочування на спині по колу тощо. '
Композиція. Танець має п'ять частин, у кожній з яких певна кількість фігур. Перша частина - зачин - складається з чотирьох фігур, що можна об'єднати під назвою "Ранок на полонині". Вівчар та хлопчик виганяють з коші овець, рахують їх. Друга - з чотирьох фігур, виконувана хлопцями. Третя з однієї фігури - прихід дівчат на полонину. Четверта частина - загальний танець вівчарів та дівчат - центральна. В ній десять фігур, у яких двічі самостійно танцюють тільки дівчата, двічі - хлопці, решта - всі. П'ята частина - заключна.
Стосовно гак званої "геометрії" танцю: горизонтальні, вертикальні, звичайні, діагональні лінії та каре хлопців і дівчат, різноманітні кола й півкола.
Музика. В основному, розмір 2/4. Темп повільний з першої по четверту частини. У п'ятій - повільні темпи змінюються на швидкий у фіналі.
Виконання. Танець поставлено у Закарпатському заслуженому народному хорі України балетмейстером К. Балог, Танцювальних колективах України й Канади.
КОША. Старовинний пастушковий танець, що широко побутує у степовій Україні; схожий з попереднім наявністю свого елементу, вирізняється локальним колоритом (лексика) щонайголовніше, показом виробничого процесу суто Хореографічними засобами. Складається з трьох основних частин: парубоцькі ігри, танцювальні сцени, пов'язані з плетінням коші, та загальний танець.
Погожа літня днина. Хлопці-вівчарі відпочивають. Аби збігав час, влаштовують ігри: спершу "битки", далі "коши", потому міряються силою, хто дужчий. Поволі ігри переростають у пастушковий танець з батогами. З'являються дівчата. Наперед танцюристів вискакує хлопець і закликає: "Вибираймо Тимоша! Заплітаємо коша!".
Вибирають водія, міряючись на ґирлизі: останній хлопець, який взявся за ґерлиґу зверху - ТИМІШ.
У танцювальних рухах відтворюється процес плетіння обмазування її глиною. Утворюють два кола: внутрішнє - дівчата й зовнішнє - хлопці. Нахиляючись, хлопці беруть умовну "глину" і подають дівчатам, які прибивають її (на першу чверть акту правою рукою накривають ліву, а на другу чверть - навпаки). Цей рух повторюють виконавці чотири рази (8 тактів) і речитативом промовляють:
Ой у лісі, у лісочку, на зеленому лужочку
Кошу заплітали, кошу заплітали.
Танцюристи у двох колах рухаються посолонь обличчям до Центру: дівчата - доріжкою, піднісши з'єднані руки вгору, за ходом годинникової стрілки. Водночас усі хором на вісім тактів промовляють:
Кошу заплітали та й у три рядочки,
та й у три рядочки, та й у три рядочки.
Далі хлопці - "вівці" парами виплигують з "коші", примовляючи:
А у тій кошарі та й овець по парі,
та й овець по парі, та й овець по парі",
Потому танцюристи у парах приспівують:
А Тиміш там ходить, пісеньку заводить,
пісеньку заводить, пісеньку заводить,-
гуртуються до загального виконання танцю "Полька - полтавка" й весело його танцюють.
Лексика. Елементи народних ігор у першій частині танцю; рухи з батогом (підсічка батогом; присядка - розніжка з батогом; перескоки-підсічки з батогом).
У другій частині - тинки, бігунці, переступання з ноги на ногу, подвійні голубці з потрійним притулом, доріжки, а також різноманітні присядки, стрибки "овець" з обох ніг.
У третій частині елементи, притаманні "польці - полтавці". Композиція. Довільні асиметричні групові побудови в іграх, хлопців (перша частина), півколо, коло, коло в колі, плетінка (заплетіння "коші"), горизонтальні, вертикальні побудови та "полька - полтавка" виконуються по колу.
Музика. Розмір 2/4. Темпи: помірні - перша частина (16 тактів), швидкі - друга частина по 16 тактів з повторами, помірно - швидко. На речитативах (16 тактів) та у "польці - полтавці" швидко (повторюється музичний супровід другої частини).
Виконання. Вперше поставлено танець Н.Уваровою у танцювальному ансамблі Кобеляцького районного Будинку культури Полтавської області. Пізніше з невеликими змінами танець увійшов до репертуару народного самодіяльного ансамблю танцю "Юність" (м.Лубни) та інших колективів України.
Танець "Коша" відзначено на республіканському огляді самодіяльного мистецтва 1964 року.
Запис танцю здійснив заслужений діяч мистецтв України Кім Василенко.
РУКОДІЛЬНИЦІ - танець, у якому оспівується нелегка праця всесвітньо відомих решетилівських майстринь вишивальниць та килимарниць; створив балетмейстер Павло Корський.
Постановник майстерно використав кольорові "нитки" значно товщі від звичайних, аби їх бачив глядач), намотані тричі партнерки, яка стоїть праворуч у парі, а партнерка зліва вільного рукою тримає кінець нитки. Далі, на перший погляд, гострими маніпуляціями з "нитками", виконавці "намотують ку"; імітують ткацький верстат, за яким вони працюють; обговорюють складний процес ткання килима, показують навіть "барабан", через який проходять різні за кольорами "нитки".
Кінець - справі вінець. У фіналі танцю дівчата демонструють чудовий килим. Килимів у виконавиць декілька - від національного орнаментального до

 
 

Цікаве

Загрузка...