WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сім чудес світу - Реферат

Сім чудес світу - Реферат

Військами командував полководець Деметрій. Незважаючи на спеціальні облогові машини - останнє слово військової техніки - здолати родосців йому не вдалося. Війська відступили, кмнувши на березі величезну, оббиту залізом облогову вежу з таранами і пере-к І тим мостом, катапультами, майданчик для десанту - геліополіду, яку рухали 3400 воїнів. Ця геліополіда - теж свого роду чудо світу - замість руйнування принесла місту несподівану фінансову вигоду і всесвітню славу. Заповзятливі купці викупили в родосців масивну металеву гелеополіду за надзвичайні гроші - 300 талантів. На гроші, виручені від продажу вежі, остров'яни звели статую Геліоса - заступника Родосу. Це одне із семи чудес світу було споруджено в292-280 р. до н. е. в честь успішної оборони острова.
Статуя юнака сягає заввишки 36 метрів. Установлена вона була на торговельній площі між морем і міськими воротами, на насипному пагорбі заввишки 7 метрів, облицьованому білим мармуром. Статуя Геліоса настільки велика, що Гїлінія Старшого, який бачив щ вразило те, що мало хто міг обхопити руками великий палець статуї. Могутні ноги юнака були трохи розставлені, долоня правої руки була приставлена до очей, у лівій він тримав спадаюче до землі покривало. Ледь відхилившись назад, юнак вдивлявся вдалину. Голову прикрашав вінець із розбіжних променів. Це було зображення бога Геліоса - заступника променів. Вважалося, що острів піднятий зі дна моря велінням цього бога.
Автором статуї був представник Родоської школи скульптор Харес, учень Лісиппа. Конструкція гігантської статуї складалася з трьох масивних кам'яних стовпів, що відігравали роль опор для ніг статуї й покривала. На рівні плечей і в поясі стовпи з'єднувалися залізними поперечними балками. Можливий перетин залізних брусків на рівні щиколотки статуї складав приблизно 4,5 кв. дюйма Вище й нижче цього місця величина перетину поступово зменшувалася. Стовпи і балки були основою залізного каркаса, який вкрили карбованими листами бронзи завтовшки 1,6 мм.
Статуя споруджувалася 12 років. Великим було замилування родосців, коли будівельний насип розібрали і вони побачили бога Сонця. Чутка про це чудо світу поширилася швидко, але, на жаль, життя статуї виявилося досить коротким, вона не простояла й півстоліття. У 224 р. до н. е. статуя була зруйнована сильним землетрусом, фігура надломилася вище колін, торс упав на землю, голова й плечі вперлися в пагорб. Родосці та їхні сусіди намагалися підняти поваленого гіганта. Єгипетський цар надіслав вправних майстрів, але, на жаль, відновити статую не вдалося. Майже 1000 років лежала на березі бухти розколота статуя, що стала визначною пам'яткою Родосу. Тільки в 977 р арабський намісник продав її заповзятливому купцеві на переплавку. Колоса розрізали на частини, і дорогу бронзу відвезли на 900 верблюдах.
Фороський Маяк
У 332-331 pp. до н. е. Олександр Македонський заснував столицю елліністичного Єгипту - Олександрію. Тут знаходиться знаменитий Олександрійський муссейон - один із головних наукових і культурних центрів античного світу, а при ньому не менш знаменита Олександрійська бібліотека, де нараховувалося мало не 700 тисяч книг. Олександрія була найбагатшим містом свого часу, тому в ній зводилося чимало чудових споруд, до яких належить Олександрійський маяк на скелястому острові Форос біля дельти Нілу.
Будівництво й використання маяків почалося з розвитком мореплавання. Спочатку маяки не мали нічого спільного із сучасними спорудами; у непогоду на високих берегах розводилися великі багаття. Значно пізніше люди почали зводити штучні споруди. Одним із семи чудес давнього світу є Олександрійський, або Фороський маяк, який" світиться, споруджений у 283 р. до н. е. Будівництво цього гіганта зайняло всього 5 років, що є само собою показовим.
Основним будівельним матеріалом для маяка послужили вапняк, мармур І граніт. Маяк складався з трьох веж, поставлених одна на одну. Висота маяка за одними даними була 120 м, за іншими - 130-140, за деякими сучасними публікаціями - 180 м.
Основа нижньої вежі була квадратною, з довжиною сторони 30,5 м. Нижня вежа заввишки 60 м була складена з кам'яних плит, прикрашених витонченою скульптурною роботою. Середня, восьмигранна, вежа заввишки в 40 м, Облицьована біломармуровими плитами. Верхня вежа - ліхтар - кругла, із банею, встановленою на гранітних колонах, була увінчана величезною (8 м) бронзовою статуєю заступника морів Посейдона.
На верхівці вежі в об'ємній бронзовій чаші постійно жевріло деревне вугілля, за допомогою складної системи дзеркал відблиск вугілля відбивався на 100 миль, вказуючи місцезнаходження гавані. Через весь маяк проходила шахта, навколо якої по спіралі піднімалися пандус і сходи. Широким і пологим пандусом на вершину маяка в'їжджали візки, запряжені віслюками. Шахтою доставляли пальне для маяка.
Крім своєї основної функції маяк служив чудовим спостережним пунктом.
Система металевих дзеркал використовувалася і для огляду морського простору, дозволяючи виявляти ворожі судна задовго до того, як вони з'являться біля берега. Тут також були флюгер, годинник і астрономічні прилади. Маяк, споруджений на острові Форос, за своїми розмірами і складною відбивною системою був єдиним спорудженням такого типу. Простояв він близько 1500 років, являючись світочем. Маяк двічі страждав від землетрусів, його відновлювали, але все одно міцні морські вітри остаточно зруйнували старі стіни. Пізніше на руїнах маяка спорудили середньовічну фортецю. Кам'яні залишки "чуда світу" були вбудовані в Кайт-Бей, де знаходяться й донині. Назва острова перетворилося на символ: слово "форос" почало означати "маяк", звідси утворилося і сучасне слово "фара".
У 1961 р. під час дослідження прибережних вод аквалангістами були знайдені статуї, саркофаги, скриньки з мармуру. У 1980 р. міжнародна група археологів знайшла на морському дні залишки Фороського маяка.
Перспективи майбутнього
Правильно зауважив Віктор Гюго, що до винаходу друкарства основною книгою людства було зодчество, яке передавало духовний смисл людини. Існування людини на Землі вимірюється не роками, а тисячоліттями, за цей час вона пройшла довгий шлях від будівництва примітивного куреня до зведення складних конструкцій. З розвитком наук змінюється уявлення про можливості будівельних матеріалів, деякі з них застарівають, на зміну їм приходять нові, більш міцні й легкі.
Сьогодні архітектурне й будівельне мистецтво розвинуте настільки високо, .до будь-яку фантазію можна реалізувати. Питання лише в тому, чи буде це доцільно, красиво й економічно. Серед сучасних проектів і будівель зустрічаються справжні шедеври будівельного мистецтва, які по праву могли б встати в один ряд з "сімома чудесами давнього світу".

 
 

Цікаве

Загрузка...