WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Живе вчення Будди - Реферат

Живе вчення Будди - Реферат

конфігурації (сансара, четана).
У буддійських текстах дається посилання на те, що Будда заперечував Існування душі в тому розумінні, як усвідомлює її християнство. Вона не існує як якась самоспина духовна сутність, що тимчасово живе в матеріальному тілі, а потім покидає його після смерті, для того щоб знову знайти собі інше матеріальне тіло.
Однак буддизм ніколи не заперечував Індивідуальної "свідомості", яка включає увесь духовний світ людини. Ця "свідомість" трансформується в процесі особистих перероджень і має прагнути до заспокоєння в нірвані.
Відповідно до вчення про драхми "потік свідомого життя" Індивіда в кінцевому рахунку є породженням "світової душі", непізнаваного надбуття.
Ставлення до земного життя
З чого складається земне життя, з численних страждань. Яке формулювання дає йому буддійське вчення? "Народження - страждання; розлад здоров'я - страждання; смерть - страждання; скорбота, стогони, горе, нещастя і розпач - страждання, союз із нелюбом - страждання; розлука з коханим - страждання, неотримання жагуче бажаного - страждання; коротше кажучи, п'ять категорій існування, в яких виявляється прихильність (до земного) - страждання" Це перша з чотирьох "благородних Істин".
Світ страждань, за вченням буддизму, тільки ілюзія, породження "незнання", "заблукало!" свідомості. На думку буддійських теологів, свідомість не відбиває цей світ (він не існує), а породжує його своєю творчою активністю.
Шлях до спасіння
Що є джерелом страждання? "Жага задоволень, жага буття, жага могутності".
Що ж є шляхетною істиною про припинення страждання? Це повне загасання і припинення всіх бажань і пристрастей, їх відкидання і відмова від них, звільнення й відмежування від них.
Санскритське "нірвана" (палійське "ніббана") означає "загасання", "вгасання", "заспокоєння". Тобто це слово передає стан "повного небуття", при якому "переродження - страждання" закінчуються. Буддизм змушує поєднувати поняття нірвани зі станом повного небуття.
Що ж досягається в нірвані? Вгасає жага життя, жагуче бажання існування і насолоди; вгасають ілюзії і спокуси, їхні відчуття і бажання; гасне мерехтливе світло низинного я, минущої індивідуальності.
"Четверта благородна істина" - практичний шлях, що веде до придушення бажань. Цей шлях називають "серединним шляхом" або "благородним восьмеричним шляхом" порятунку і він містить у собі:
- правильні погляди, що ґрунтуються на "благородних істинах";
- правильну рішучість, готовність до подвигу в ім'я істини;
- правильну мову: доброзичливу, щиру, правдиву;
- правильне поводження, неспричинення зла;
- правильний спосіб життя: мирний, чесний, чистий;
- правильне зусилля, звернене на самовиховання і самовладання;
- правильну увагу, активну пильність свідомості;
- правильне зосередження, вічне дотримання методів споглядання і медитації.
Мораль
На відміну від ченців, мирянам давався простий етичний кодекс Панча Шила (П'ять заповідей), що зводився до наступного - утримуйся від убивства, злодійства, блуду, неправди і збуджуючих напоїв.
Крім цих заповідей "упасаки" (миряни) повинні були зберігати вірність Будді, його вченню й ордену.
Особистість засновника
Первісне ім'я Будди - Сиддхарха, фамільне прізвисько - Гаутама Він народився близько 563 р. до Р. X. біля Гімалаїв, на кордоні Непалу.
Батько Сиддхархи, Шуддходана, був раджею напівзалежного князівства Мати - померла через кілька днів після його народження. Раджа, який пристрасно кохав свою дружину, переніс усю свою любов і тепло на сина. У міру того як дитина росла, батька почав тривожити характер сина: хлопчик любив віддаватися неясним мріям і фантазіям; відпочиваючи в тіні дерев, він занурювався в глибокі споглядання, переживаючи моменти незвичайних просвітлінь.
Шуддходана різними способами намагався відвернути сина від споглядань, всі його спроби залишалися безуспішними.
Легенда розповідає, що одного разу Гаутама гуляв зі своїм візником Чанною і несподівано побачив старезного дідуся. Хлопчик був настільки враженний його виглядом, що почав розпитувати слугу про старість Гаутаму шокувало те, що старість - доля всіх людей. Його охопила відраза до всього, ніщо не могло повернути безтурботності дитинства. Світ, життя виявилися неприйнятими і не було своєрідним повстанням проти самих основ світобудови
"І от, покинув я рідний дім, - розповідав Будда, - заради безпритульного життя і став мандрівником, який шукає блага Істинного на незрівнянному шляху вищого світу"
На той час йому минав тридцятий рік.
Вивчивши філософські системи і зрозумівши, що вони не можуть вирішують проблеми, що його мучили, Гаутама звернувся до йогів-практиків Після навчання він покинув своїх наставників й усамітнився у джунглях для того, щоб самому безстрашно піти шляхом самокатування Одного разу, після багатоденної нерухомості він, перелякавши друзів, не зміг піднятися на ноги і замертво упав на землю. Усі вирішили, що на цьому завершився життєвий шлях Гаутами, але подвижник просто був у глибокій непритомності від виснаження.
І цей спосіб не відкрив секретів світобудови, і Гаутама вирішив відмовитися від марного самокатування.
Він вперше за довгий час прийняв їжу - рисову юшку, принесену молодою дівчиною. До йогів-аскетів, які пішли від світу та його благ заради пошук Істини, в Індії ставилися шанобливо і приносили пустельникам нехитру їжу.· Плоди, коржі, намагаючись не порушити їхнього спокою. Гаутама вийшов на per ріки Цвіла ашока - "безжурна", листя баньяну накрили берег візерунковою рухливою тінню Весь день Гаутама провів біля води, споглядаючи мінливі відблиски й стежачи, як повільно зміщується сонячна доріжка до протилежного берега. Настала ніч, і заспокоєний пустельник приліг серед могутніх коренів баньяну. І тут відбулася подія, що змінила життя Будди і стала згодом поштовхом до зовсім нового способу осягнення Істини.
Довгі й болісні розмірковування, самозречення й аскетизм, медитація біля води завершилися станом, що називають "просвітлінням" Гаутама побачив, зрозумів, відчув і незвичайною ясністю, що виключає будь-які сумніви в Істинності, як пов'язані життя всіх Істот у єдиному круговороті Життя, як пронизують один одного зримий і незримий світи. Йому відкрився загальний потік, що несе все суще і що змінює безупинно його, що зв'язує в єдиний ланцюг причин і наслідків найменші частинки світу. Народження і смерть, творення, руйнування постали перед ним у жорсткому взаємозв'язку колеса, яке обертає "будівельник дому" - Тришна, жага буття Гаутама впізнав свого ворога, який знову і знову відроджує минуле і кидає в потік страждань. Він зрозумів· якою дорогою потрібно йти, щоб вирватися з порочного кола, знайти спокій· тепер він став тим, кого світ знатиме під Ім'ям Будди - "Просвітленого".
Практика нелогічного і неаналітичного осягнення Істини глибоко увійшла в буддизм, дзен-буддизм Стан "саторі" - осяяння, просвітління - відомий хаосам. Цікаво, що в останні роки XX ст. спосіб одержання інформації про світ минаючи дослід і аналіз, визнається традиційною наукою і називається cпособом "розпакування смислу"

 
 

Цікаве

Загрузка...