WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Іван Франко і світова культура - Курсова робота

Іван Франко і світова культура - Курсова робота


Курсова робота
Іван Франко і світова культура
.
ПЛАН
1. ВСТУП.
а) коротка біографія Івана Франка;
б) розквіт творчого генія;
в) "картка любові".
2. МОЄ МІСТО І ІВАН ФРАНКО
а) часті відвідини поета міста Коломиї;
б) виїзд Франка до Нижнього Березова;
в) ув'язнення поета;
г) твори Івана Франка, видані в Коломиї.
3. ІВАН ФРАНКО І СВІТОВА КУЛЬТУРА
а) Франко увійшов в історію світової літератури не тільки як видатний письменник, поет, прозаїк і драматург, а й як учений - публіцист, літературний критик, перекладач і видавець;
б) поєднання поета точності і сумлінності вченого з силою і темпераментністю публіциста, який завжди ставить перед собою актуальні завдання;
в) величезна діяльність Франка в галузі перекладів і літературної критики свідчать про величезні культурні зв'язки, що існували і існують між українським народом і народом світу, що є цінним внеском у справі єдності народів світу.
4. ВИСНОВОК.
а) сила й вічна молодість художніх творів Івана Франка;
б) титанічна праця Франка, як перекладача і популяризатора, творів світової літератури;
в) його ім'я в серцях народів.
1.ВСТУП
а) Коротка біографія Івана Франка.
- дитинство
"Вітцівська хата"
Дитячі роки письменника минули поблизу Дрогобича і Борислава, перших промислових центрів Галичини. З околиці Гора села Нагуєвичі (нині Івана Франка), де 27 серпня 1856 року народився майбутній письменник, розкривалася широка панорама гір, що півколом оточували зелене Підгір'я.
Селянська хата письменника, про яку розповідає він у нарисі "Моя вітцівська хата", була "пошита китицями житньої соломи".
Тут жили Франкові батьки - Яків Іванович Франко - відомий на всю округу досвідчений коваль і мати - Марія Миколаївна Кульчицька. Важкою працею добували вони шматок хліба і з раннього дитинства привчали до праці свого сина Івася. Батько письменника, що його селяни прозвали Яцемковалем, відіграв велику роль у формуванні характеру хлопця та поглядів на життя. Він був чесною роботящою людиною, правдолюбом, непримиренним до всякої сваволі.
- у Дрогобицькій "нормальній" школі
По закінченню сільської школи в Ясениці Сільній батьки віддали Івася до так званої нормальної школи при базеліанському монастирі ордена василіян у Дрогобичі. Всі викладачі, крім учителя "красного писання", були монахи і попи-єзуїти. В оповіданні "Отець гуморист" зображений один з викладачів-єзуїтів- Телесницький, який жорстоко поводився з учнями.
- перші творчі поривання
Юнацькі роки Франка позначені пробудженням творчих поривань і першими спробами пера. Гідна подиву обізнаність у ці роки із світовою літературою, осяяна ясним народним поглядом на життя, взятим із творів Шевченка, а до того ж саме життя народу стали підвалиною перших Франкових творів.
Поруч з віршами, які не дійшли до нас, Франко писав шкільні "задачі", тобто твори на теми, визначені викладачами гімназії. Перебуваючи уже в IV класі гімназії, він виконував шкільні завдання прозою та віршем. їх і слід вважати першими кроками до самостійної творчості. Ці роботи, або, як їх називали в Дрогобицькій гімназії, "задачі", свідчили про неабияке обдарування хлопця.
- серед студентської молоді
До Львова Франко приїхав в кінці вересня 1875 року. Місто справило на юнака велике враження. Порівняно з Дрогобичем це був справжній центр культурного й літературного життя. У Львові видавалися українські газети, журнали та інші видання. На їх сторінках друкувалися твори українських письменників, які жили не тільки в Галичині, а й на Східній Україні. Приїхавши до Львова, юнак наполегливо готувався до вступу в університет, а після його закінчення сподівався стати вчителем гімназії. В жовтні 1875 року Франка зарахували студентом філософського факультету Львівського університету. В уяві Франка Львівський університет завжди був світочем науки і прогресу, центром літературного життя краю.
- до вершин критичного реалізму
Етапним твором на шляху до вершин критичного реалізму було Франкове оповідання "Муляр", написане в кінці 1878 чи на початку 1879 року для "Славянского альманаха". Гостро викривальний зміст твору був причиною того, що редакція альманаху не надрукувала його.
б) Розквіт творчого генія
Видання журналу "Товариш" не вичерпувались зв'язки Івана Франка з демократичною студентською молоддю. Це була лише частина великої роботи. Письменник брав участь у діяльності студентських гуртків, читав лекції, доповіді, свої твори, подорожував по Галичині тощо.
в) Картка любові
У вирі літературної та громадсько-політичної діяльності Франко тамував біль особистої трагедії, яку пережив наприкінці 1879 року. Він назавжди втратив Ольгу Рошкевич, що не витримала хатнього арешту і наруги батька, їй заборонено зустрічатись і листуватися з Франком, виходити з дому і виїздити з села. Коли батько виявив, що вона продовжує листування за допомогою книжок з шифрованими позначками літер, він заборонив будь-кому, крім нього, давати їй книжки. Все це вплинуло на дівчину, підірвало її сили і надії, і вона поступилась батькові, вийшла заміж за молодого попа Озаркевича. Щоправда, повідомляючи про своє рішення Франка, вона доводила, що це буде лише формальний шлюб, що Озаркевич з великою повагою ставиться до нього і пішов на цей крок лише для того, щоб врятувати її від хатнього ув'язнення і дати змогу бачитися з Франком.
ІІ. МОЄ МІСТО І ІВАН ФРАНКО
а) Часті відвідини поета міста Коломиї
До міста Коломиї Іван Франко приїздив неодноразово. Коломия дуже подобалась поету. Франко навіть видав декілька творів в цьому мальовничому місті. Перед мені дуже пощастило тому що доводиться часто перебувати у приміщенні, де перебував поет. Іван Франко був ув'язаний у стінах, теперішнього медичного коледжу, який раніше був в'язницею. У нашому коледжі існує музей, де дуже багато знаходиться речей, які тісно зв'язані з Франком, наприклад, крісло в якому сидів поет, горнятко з якого пив каву, шафа Леонтія Кузьми, в якого Іван Франко часто перебував у гостях... Також вулиця медичного коледжу носить ім'я Великого поета.
Іван Франко приїздив до Коломиї 1900 року. Довідуємося про це з його листа до Агафангела Кримського, писаного у жовтні 1900 року: "Звістка про Ваше погане здоров'я зажурила мене дуже. Що ж се буде з пас, коли з нашими найліпшими молодими людьми таке діється! У мене також клопіт, моя жінка тяжко недужа. У неї літом була руптура (грижа. - І. Б.), яку оперували щасливо, а тепер проявилося божевілля на тлі зразу еротичнім, а потім релігійнім. Правда, їй тепер уже ліпше (вона живе в Коломиї в домі одного знайомого лікаря) (тут Франко має на увазі Володимира Кобринського, який тоді мешкав у власному будинку на теперішній вулиці Січових стрільців.
в) Виїзд Івана до Нижнього Березова.
Причини, які спонукали Івана Франка покинути Львів та шукатипорятунку у селі Нижньому Березові (тепер Косівського району) геніальний український поет

 
 

Цікаве

Загрузка...