WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сексуальна революція. - Реферат

Сексуальна революція. - Реферат

природи - біологічний інстинкт ..., потяг двох статевих особєй. Чоловік і жінка - легко, набагато легше ніж раніше, простіше ніж раніше сходилися і розходилися. Сходилися без великих душевних емоцій і розходилися без сліз і болю... . Проституція, правда, зникала, проте явно збільшувалося вільне, без спільних забов язань, спілкування статей, у якому рушієм був оголений, не прикрашений любовними переживаннями інстинкт... . Факт цей лякав декого. Але насправді у ті роки взаємовідносини статєй і не могли складатися по іншому ... . Класу борців у момент, коли над трудовим людством незмовкав закличний дзвін революції, неможна було потрапити під владу крилатого Еросу... .
Проте зараз картина змінюється. Жінка і чоловік зараз не тільки ... зав язують швидкоминучій зв язок для вгамування статевого інстинкту, ... , але й починають знову переживати "любовні романи", пізнаючи всі муки кохання, всю окриленість щастя і взаємного кохання." (15.)
Навряд чи можна погодитися з Олександрою Михайлівною у тому, що причиною сексуальних легковажності і безладдя періоду революції і війни були тільки самі ці революція і війна. Вона не згадує, що ще більший внесок у ситуацію, зробила руйнація традиційних сім ї і шлюбу, сексуальної моралі. Не згадує, швидше за все, через те, що та руйнація була наслідком цілеспрямованих дій сил, до яких належала і вона сама. І які не зуміли своєчасно запропонувати щось краще на заміну того поганого, що зруйнували.
На відміну від складних умов існування мас у період революції і війни, дія фактору відсутності нової позитивної сексуальної моралі з часом не минула.11
Не можна не погодитися з О.Коллонтай у тому, що "Крилатий Ерос", або, по іншому, - глибокі почуття, що базуються на статевому коханні, запропоновані нею молоді у якості основи нової сексуальної моралі, дійсно мають величезну суспільну цінність і підстави претендувати на чільне місце в моралі.
Проте як можна досягти швидкого засвоєння десятками мільонів людей вмінь тонких відчуттів кохання, якщо попереднє життя виховувало в них зовсім в іншому дусі? (Не даремно ж Енгельс вказав, що нова мораль буде доступна новим поколінням чоловіків і жінок, що не купували і не продавали тіло для сексуального задоволення.)
На допомогу прийшов психотерапевт. Лікар і, донедавна, психоаналітик (психоаналіз - метод пихологічної корекції на базі аналізу підсвідомого, створений З.Фройдом), що був у захваті від революції, - Арон Борисович Залкінд вмів впливати на душевний стан і поведінку окремих людей. Мабуть тому він взявся спробувати відкоригувати їх на рівні усього суспільства.
Залкінд розумів, що коханню за допомогою навіювання навчити не можна. Але можна спробувати навчити тому, чого теж так не вистачало - декільком простим правилам-нормам поведінки мас періоду революційних змін у сексуальній сфері. (А ці правила, можливо, примусять "пацієнтів" шукати і кохання.) Він використав добре відому в іудаїзмі і християнстві форму подачі правил, яка не стимулює до аналізу їх обгрунтованості, а лише передбачає обов язковість слідування їм - форму заповідей.
У 1924 році були оприлюднені "Дванадцять статевих заповідей революційного пролетаріату" А.Б.Залкінда. У цих ("Аронових") заповідях послідовно проводиться близька революційному неофіту (neophytes - (грецьк.) - новозвернений; той, хто пристав до якогось вчення) ідея підпорядкованості статевого потягу і кохання революційній доцільності. Ось їх скорочений виклад:
Перша і друга заповіді застерігають від раннього початку статевого життя і вимагають від утримання від нього до шлюбу, який треба відкласти до досягнення стану "...повної соціальної і біологічної зрілості (тобто 20-25 років)".
Третя заповідь забороняє статевий зв язок на грунті лише фізичного потягу, а дозволяє - "...як кінцеве завершення всебічної симпатії і прив язаності до об єкту статевого кохання." Проте статевий потяг до "...класово-ворожого, морально-відразливого, безчесного об єкта є таким самим збоченням, як статевий потяг людини до крокодила, до орангутанга...".
Четверта заповідь дозволяє статевий акт тільки як апофеоз любовних почуттів.
П ята - забороняє часте повторення статевих актів.
Шоста - забороняє часту зміну сексуальних об єктів і застерігає проти сексуальної різноманітності.
Сьома - предписує тільки моногамні стосунки чоловіка і дружини.
Восьма - нагадує, що статевий акт призначений для продовження виду.
Дев ята - формулює пролетарський принципи статевого підбору - тільки революційно-пролетарська доцільнсть на фоні ігнорування чуждих революційному пролетаріату флірту, кокетства, інших засобів привертання уваги.
Десята - забороняє ревнощі і, навіть, пропонує радіти за статевого партнера, якщо у нього з являється новий, більш цінний у класовому відношенні статевий партнер.
Одинадцята - забороняє статеві збоченння.
Дванадцята проголошує право класу, в інтересах революційної доцільності втручатися у статеве життя своїх "співчленів". (У російському оригіналі - "сочленов".) "Статеве увсьому має бути підпорядковане класовому, ничім останньому не заважаючи, у всьому його обслуговуючи..." (Виділено нами. Авт.) (16.)
Треба сказати, що у суспільстві відразу виникло неоднозначне сприйняття ідей Залкінда. Ті, хто знав сутність концепції сексуальності З.Фройда, взагалі не могли зрозуміти, як людина, що була відома як психоаналітик, могла навигадувати правил регулювання сфери сексуального життя, які повністю ігнорували Фройда. Але й багатьом інтелектуально розвиненим людям, що не достатньо знали про Фройда, навряд чи імпонував примітивізм заповідей Залкінда.
Проте було ще більше таких, хто з радістю їх сприйняв. Бо вони відповідали існуючим у них уявам про біологічні обмеження сексуальності (нагадаємо, що як було показано вище, такі уяви були навіть у високоосвідченого В.І.Леніна) і давали чіткі настанови по її соціальному регулюванню.
Важливо, що серед них було багато партійних керівників, які нещодавно ходили за сохою чи стояли за верстатом і не мали достатньої культури для розуміння тонкощів процесів, що відбувалися у суспільстві, і теорій що їх пояснювали. Навіть "Ероси" Коллонтай для них були дещо складнуваті, зате заповіді Залкінда були абсолютно зрозумілі і, що важливо, - давно очикувані.
Завдяки старань цієї сірої керівної верхівки розпочався процес формування пролетарсько-революційної сексуальної аскези (від грецьк. - asketos - відмова від життєвих задоволень), що прийшла на зміну вчорашньої аскези християнства.
Відразу, правда йшлося тільки про підпорядкованість сексуальності класовим інтересам. Ще у 1928 році можна було писати про секс, як ще зробив Володимир Маяковський:
В поцелуе рук ли,
губ ли,
в дрожи тела
близких мне
красный
цвет
моих республик
тоже
должен
пламенеть. (17. С.235)
Тобто, хай секс, аби "червоний". Проте чим далі, тим більше робилося для того, щоб "сексу в нас не було".
Саме в цей період до Радянського Союзу і приїхав згаданий вище Вільгельм Райх.
Він був учнем і помічником Зігмунда Фройда, але вже багато в чому розійшовся з ним. Що, мабуть, значною мірою було пов язано з радикалізмом Райха, спрямованим на вивільнення пригніченої (конкретними історичними процесами розвитку

 
 

Цікаве

Загрузка...