WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сексуальна революція. - Реферат

Сексуальна революція. - Реферат

ігнорувати не тільки їх, але й клімат і обрали костюми Адама і Єви для вулиці. Проте, виявилося, що з кліматом боротися важче, ніж з етичними нормами і повна нагота зрештою залишилася лише на пляжі. (Поет Назим Хікмет, який прибув у 20-ті роки у СРСР з Турції, де лідер цієї країни Мустафа Кемаль (Ататюрк) тільки но зумів примусити жінок зняти з обличчя паранджу, був шокований побачивши голих жінок на батумському пляжі.)
Нові естетичні і етичні норми в танцювальному мистецтві пропагувала в Країні Рад відома американська танцівниця Айседора Дункан, що жила тут з 1921 по 1924 рік. Босі ноги, тіло, ледь прикрите чимось на зразок давньогрецької туніки, еротичні танці талановитої, все ще сексапільної (sex + appeal - англ.- секс + заклик; сексуальна звабливість), хоча вже старіючої танцівниці справляли велике враження на глядачів. Дункан навіть займалася викладанням свого мистецтва в СРСР. (Де, як відомо, вийшла заміж за Сергія Єсєніна.)
Голоногі і голорукі паради фізкультурників, одягнених так легко, як не всі за кордоном дозволяли собі одягатися і на пляжі, визивали здивування у іноземців.
Перелік подібних явищ можна продовжити. Проте, і того що наведено вище, достатньо щоб обмалювати найбільш видимі переміни. А що ж неможна було розгледіти відразу?
Дошлюбні і позашлюбні сексуальні зв язки мала більшість людей. Причому, не тільки чоловіків, але й жінок. Вік початку сексуального жіття знижувався. Тільки 49% жінок назвали причиною початку статевого життя кохання, а 30 - захоплення, а ще 20 - цікавість. 54 % чоловіків назвали такою причиною статеву потребу, 28 - захоплення, 18 - цікавість. (12.) Статистику шлюбів і розлучень не варто навіть аналізувати (через необов язковість реєстрації співжиття як шлюбу, дуже просту і легку реєстрацію шлюбу (як співали у радянській опереті: "…Заплатил три рубля гербового - и семейная пара готова…"), що призводило до того, що дехто брав шлюб по кілька разів на рік, і не менш просту і легку реєстрацію розлучення). Проте, і без неї зрозуміло, що стабільне співжиття чоловіка і жінки зустрічалося досить рідко.
Йшли активні пошуки нових форм співжиття. Одною з таких форм були сімейні комуни. Хоча абсолютно новою її, звичайно, не назвеш. Наприклад сімейна комуна "Онеїда", де всі чоловіки вважалися одруженими з усіма жінками і існувало спільне батьківство, виникла у США у середині ХІХ-го століття і виросла до трьохсот членів. (13. Стор.202) Проте "Онеїда" і деякі подібні їй комуни були створені на релігійному грунті. В СРСР грунтом для них став офіційно насаджуємий "радянський колективізм".
Інший варіант організації співжиття - фактичний шлюб "на трьох"10. Хоча, звичайно, новими у ньому були, хіба що, більші ніж раніше поширеність і відкритість.
В.І.Ленін, стурбований процесами, що відбувалися у відносинах між статями і пропагандою "свободного кохання" в тому його розумінні, яке означає свободу від серйозних відносин і взаємної відповідальності, проти якого він протестував ще до Жовтневої революції у листах до своєї неофіційної дружини - відомої революціонерки Інеси Арманд (14. С.137-138, 139-141), повернувся до цих питань у розмові з Кларою Цеткін: "Мені … це не імпонує. /…/…Мені так зване "нове статеве життя" молоді - а часто і дорослих - досить часто здається … різновидом доброго буржуазного будинку розпусти. Все це не має нічого спільного із свободою кохання, як ми, комуністи, її розуміємо. Ви, звичайно, знаєте знамениту теорію про те, що начебто у комуністичному суспільстві задовольнити статеві потяги і любовну потребу так же просто і легко, як випити склянку води. Від цієї теорії "склянки води" наша молодь збожеволіла, прямо збожеволіла." (Виділено нами. Авт.) (7. С.435)
З тієї ж розмови (Леніна з Цеткін) слідує, що попри всі заклики зосередитися на справі революції маси постійно переймалися проблемами міжстатевих відносин і сексуального життя. Ленін дуже різко і категорично виступає проти цього, покладаючи провину за ситуацію, що склалася, і на комуністів, які-де не вірно розуміють на чому зараз треба зосередитися, і, навіть, на теорію Фройда - "модну причуду". Особливо шкідливим "розгляд питань статі", на його думку, є для юнацького руху: "Воно дуже легко може сприяти надмірному збудженню і підогріванню статевого життя у окремих осіб і призвести до марнування здоров я і сили юності". "…Навряд чи добре те, що в ці роки питання статі … стають центральними у психіці молоді." "…Надлишок статєвого життя не приносить з собою життєрадісності і бадьорості, а навпаки, зменьшує їх. Під час революції це погано, дуже погано." Останнього Ленін дуже боїться. Бо визнає: "…В… епоху, коли руйнуються могутні держави, коли руйнуються старі відносини панування, коли починає гинути цілий суспільний світ, …відчуття окремої людини швидко видозмінюються. Підстьобуюча жадоба різноманітності в насолодах легко набуває нестримної сили. Форма шлюбу і спілкування статей у буржуазному смислі вже не дає задоволення. У галузі шлюбу і статевих відносин насувається революція, що співзвучна пролетарській революції. Зрозуміло, поставлене цим на порядок денний надзвичайно заплутане сплетіння питань глибоко займає як жінок, так і молодь. І ті і інші особливо страждають від сучасних проблем в галузі статевих відносин. Молодь востає проти цього з присутньою її віку бурхливістю."(Виділено нами. Авт.) (7. С.434, 435, 437)
Таким чином, вождь революції добре бачить, що питання міжстатевих відносин і сексуальності в той період більше хвилювали людей, ніж закріплення перемоги пролетарської революції і розгортання революції світової, які більше за все хвилювали його і інших фанатично налаштованих більшовиків. Але він тільки умовляє маси відмовитися від надмірності у статевому житті (не уточнюючи його норму, що робить безсмисленою розмову про надмірності), які, начебто, погано впливають на їх здоров я (!) і шкодять справі революції. (Навіщо ж було лаяти теорію Фройда в цілому, коли сам визнаєш існування сублімації сексуальної енергії і бажаєшь, щоб по можливості більше її сублімувалося у енергію революційну?!) І, по суті, не наводить переконливих для мас аргументів, на користь того, чому вони повинні переключитися на останню (та ще на спорт, фізкультуру, екскурсії, які він, у відповідності із своїм переконанням про шкідливість сексу, пропонує як альтернативу цьому заняттю).
У 1923 році свою точку зору на розвиток міжстатевих відносин, сексуальної поведінки і моралі оприлюднила Олександра Коллонтай. Революціонерка, що була членом першого більшовистського уряду, але на той час вже не займала високих посад, бо була у певній опозиції до влади, надрукувала у журналі "Молода гвардія" статтю під символічною назвою - "Дорогу крилатому Еросу!". (Ерос, Ерот - бог кохання в грецькій міфології)
На той час Громадянська війна вже закінчилася. Радянська влада існувала вже майже шість років. Вже був створений Радянській Союз. Завдяки НЕПу з явилися ознаки економічної і політичної стабілізації. В цих умовах з явилася можливість аналізу попереднього стану процесів у досліджуваній сфері, сучасного їх стану і спроба обгрунтування подальшого їх розвитку.
Коллонтай пише: "У роки загостреної громадянської війни і боротьби з розрухою ... у панівному становищі на час опинився нескладний натуральний голос

 
 

Цікаве

Загрузка...