WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сексуальна революція. - Реферат

Сексуальна революція. - Реферат

народа почуття психологічної нестабільності.
Ця психологічна нестабільність відіграла роль у формуванні суб єктивного фактору, в умовах якого у лютні 1917 року відбулася буржуазна, а у жовтні того ж року - більшовистська революції.
Остання декларувала не тільки необхідність відібрати у буржуазії і поміщиків заводи і землю. Завданням більшовиків стало руйнування ненавистних їм підвалин старого суспільства - системи традиційних статевих ролей, патріархальної сім ї, церковного шлюбу, релігійної ідеології. Саме це, на їх думку, відповідало інтересам суспільства (нерідко ще не пойнятим і не усвідомленим масами), реалізація яких мала докорінно змінити його і не допустити реставрації попередніх порядків.
Вже перші декрети більшовистського уряду надали жінкам рівних прав у всіх сферах суспільного і особистого життя. Сувора раніше обов язковість шлюбу була скасована. А в випадках, коли громадяни все ж бажали його взяти, це можно було зробити тільки через державні органи - відділена тепер від держави церква, яка раніше була єдиною інституцією, що мала право реєструвати шлюби, була взагалі позбавлена такого права. Необов язковість шлюбу позбавила смислу поділ дітей на "законно" і "не законно" народжених, дотримання якого, з відповідними наслідками для матерів і дітей, зовсім недавно було обов язковим.
Жінки отримали права на освіту і вибір професії без дискримінації за статевою ознакою, рівної з чоловіками оплати за однакову кількість і якість праці.
Нове законодавство вирішило й проблему чоловіків, що віддавали перевагу одностатевому коханню, скасувавши його карне переслідування.
Зосередження у держави всієї повноти влади створило можливість поступового запровадження програм допомоги вагітним жінкам і матерям. Першим почали надавати оплачену відпустку. Другим - невелику, поки що, матеріальну допомогу і створювати для полегшення виконання ними материнських функцій ясла і інші дитячи заклади. Створювалася і система громадського харчування, зокрема, - так звані фабрики-кухні, що мали позбавити жінок від основної частини домашнього навантаження.
У 1920 році була офіційно дозволена операція штучного аборту. Аборти мали робитися в медичних закладах, безкоштовно, в безпечні для нього терміни вагітності. Тим був зроблений величезний крок по збереженню репродуктивного здоров я і самого життя жінок, які в той час робили мільони підпільних внелікарняних абортів щорічно.
Треба відмітити, що величезна кількість абортів, яку тоді іноді порівнювали з епідемією, свідчила не тільки про існуючу тимчасову необхідність в умовах громадянської війни, пов язаними з нею нестабільностю міжстатевих зв язків, економічними проблемами, зменшити кількість народжень у жінки. Це було і свідченням того, що і в умовах можливостей більш вільного задоволення сексуальних потреб, жінка все ще залишалася страждаючою стороною. Бо при практичній відсутності тоді протизаплідних засобів, мала ліквідувати наслідкі такого задоволення ризикуючи своїм здоров ям і життям.
Кількість абортів свідчила і про те, що всупереч передбаченню деяких більшовицьких ідеологів, зокрема В.І.Леніна, який у 1913 р. зауважив, що народження в пролетарському середовищі тільки сприяють зміцненню революційності цього класу, і тим, по суті, заперечив перспективу зменшення народжуваності у майбутньому суспільстві (8. Стор.244-246), а також іншому теоретику і практику більшовизму - офіційній дружині Леніна Н.К.Крупській, яка у 1920 р. писала, що "кошмарні питання дітовбивства, аборти, засоби запобігання" в соціалістичному суспільстві, "де материнство займе достойне його місце" будуть зняті з "порядку денного" (9. С.20), змешення народжуваності відображувало потребу суспільства, в першу чергу - жінок, звільнитися від значної частини навантажень, пов язаних з дітьми.
Це було одним із свідчень, що вдається досягти не всіх цілей, які були сформульовані більшовиками в якості завдань нового суспільства.
Ще складніше було з формуванням нової сім ї і сексуальною етикою. Понад третину сторіччя тому видатний соціолог і теоретик соціалізму Фрідріх Енгельс писав про їх майбутнє:
"...Те, що ми здатні зараз уявити про форми відносин між статями після майбутнього знищення капіталістичного виробництва, має переважно негативний характер, обмежується в більшості випадків тим, що буде скасовано. Але що приде натомість?Це визначиться коли виросте нове покоління: покоління чоловіків, яким ніколи в житті не доведеться купувати жінку ..., і покоління жінок, яким ніколи не доведеться ні віддаватися чоловіку з яких-небуть інших мотивів, крім справжнього кохання, ні відмовлятися від близості з коханим чоловіком через опасіння економічних наслідків. Коли такі люди з являться, ... вони будуть знати самі, що їм робити..." (10. С.85)
Але якщо в свій час Енгельс міг дозволити собі, ведучі мову про майбутнє суспільство, конкретних можливостей появи якого ще не було, розглядаючи перспективи сімейних і сексуальних відносин у ньому, обмежитися коротким загальним зауваженням в смислі "там видно буде", то напередодні появи такого суспільства треба було зробити щось більш конкретне і змістовне. Але ж не зробили. Невже збиралися чекати, як це запропонував у романтичному запалі Енгельс, поки виростуть нові покоління чоловіків і жінок, які у всьому розберуться?
Але коли б то було і хто, до речі, мав те покоління виховати? Може такі люди з "високою" революційною свідомістю , як червоний козак з Кубані Микита Балмашев - персонаж оповідання "Сіль" із збірки "Конармія" Ісака Бабеля, який у листі в газету скаржився на "…несвідомість жінок, якінам шкідливі.." і розповів про випадок з конкретною жінкою, що їй його взвод дозволив сісти в їх вагон на станції Фастів і, зглянувшись на те, що в неї на руках був згортоток з немовлям, не гвалтував її всю ніч, як двох інших напросившихся до них жінок, при яких дітей не було. Коли ж з ясувалося, що в згортку у жінки не дитина, а сіль, революційний козак Балмашев суворо присоромив несвідому, викинув її на ходу з вагону і, побачивши , що вона не вбилася, - пристрелив з гвинтівки. (11. С.86-89)
На ділі вийшло так, що в згаданих сферах почала панувати цілковита анархія. На тлі якої навіть пресловутий декрет про націоналізацію жінок однієї місцевої Ради мав шанс бути сприйнятим як спроба організації абсолютно дезорганізованої сфери суспільного життя.
Скасування старих законів і норм, що діяли в цій сфері, і відсутність реалізму у пропозиціях комуністичних ідеологів по її перетворенню, чимало людей сприйняли як вказівку відмовитися від серйозних відносин між статями і зосередитися лише на пошуку сексуальних задоволень.
Проте, надводна частина змін виглядала хоча і не звично, але не страшно.
Так, певного поширення набув рух за визнання моральним і природним наготи людського тіла.8 Проте інтілігенція бавилася цим ще до революції. Так численні представники богеми "серебряного века" гостюючи у відомого поета і художника Максиміліана Волошина9 на його дачі у кримському Коктебелі засмагали під сонцем і плавали в морі не будучи обтяжені одягом. Цього віяння не чуждий був навіть цар Микола ІІ.
А вже у 1917 році намагався набути популярності рух, прибічники якого, бажаючи показати своє ставлення до існувавших на той час етичних норм, почали

 
 

Цікаве

Загрузка...