WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сексуальна революція. - Реферат

Сексуальна революція. - Реферат

кваліфікації, ні фізичних сил, щоб це робити. Тільки згодом, з розвитком виробництва, що виражався у максимальному спрощенні виробничих операцій і пов язаним з використанням машин полегшенням необхідних фізичних зусиль, капітал почав використовувати працю жінок. Але користуючись підвищеною пропозицією такої праці і позитивним ставлення суспільної свідомості до певної дискримінації жінок (бо вважалося, що не можна їх хоча б у чомусь урівнювати з чоловіками) платив за неї меньше ніж чоловікам.
Займатися скільки небуть складною працею, зокрема управліньською і науковою, жінки не могли через відсутність у них освіти (або повністю, або, принаймі, потрібного рівня і профілю). Традиційно вважалося, що вона їм і ні до чого, адже призначення жінки - вийти заміж щоб народити якомога більше дітей і турбуватися про них і чоловіка. Тобто народження дітей і те що з цим пов язано розглядалося як визначальна ціль діяльності жінки в суспільстві.
І підстави для цього були. Адже народження кількох дітей і догляд за ними дійсно позбавляло абсолютну більшість жінок можливості шукати шляхів самореалізації в різних сферах суспільного життя.
Що ж до якогось обмеження числа народжень, то до кінця ХVIII сторіччя про це не було й мови. І лише наприкінці ХVIII-го сторіччя молодий священослужитель, а по-сумістництву - математик і економіст, англієць Томас Роберт Мальтус поставив питання про існування суспільної необхідності обмеження народжуваності.
Зниження народжуваності шляхом обмеження обо, для декого, повної відмови від статевого життя, на думку Мальтуса мало привести:
по-перше: до ліквідації, буцімто існуючого тоді, надлишку населення, якому, на його думку, вже не вистачало засобів існування, через що воно гинуло від голоду, спричинених голодом хвороб, або в війнах, причиною яких є боротьба за ті ж засоби існування;
по-друге, покращенню матеріального стану досі бідних сімей, що відкриє для її членів можливість отримувати кращу освіту, яка, в свою чергу, надасть їм можливості мати кращу роботу і більшу зарплату, а також - вищій соціальний статус.4
Як представник свого часу, а, до того ж, ще й священник, Мальтус був категорично проти обмеження народжуваності за допомогою протизаплідних засобів. Внаслідок їх вживання, на його думку, народжуваність може впасти до занадто низького рівня. Що, з одного боку, не буде відповідати потребам економіки в робочий силі, а з іншого, позбавить сім ї стимулу боротися за поліпшення життя (через відсутність дітей, заради яких було б варто це робити).(4. Стор.33, 58-61, 64, 66, 397-401, 438. Розд.14.) Але, на нашу думку, Мальтус просто злякався того, що протизаплідні засоби можуть зробити настільки приємним сексуальне життя, що люди, позбавлені турбот про багаточисельних дітей, захопляться ним більше, ніж могла дозволити його уява про пристойність. (Таким чином, логічні розрахунки Мальтуса якоюсь мірою пророкували одне з протиріч сексуальних революцій ХХ-го сторіччя.)
Першим, хто висунув ідею про те, що важливим фактором поліпшення соціального положення жінок є зниження народжуваності і, відповідно, кількості дітей, про яких їм доводиться турбуватися, був російський письменник і вчений Микола Гаврилович Чернишевський ,5 що зробив це у 60-і роки ХІХ-го сторіччя.(5. Стор.38-39)
А трохи більше ніж через п ятнадцять років після цього німецький соціаліст Август Бебєль у своїй знаменитій праці "Жінка вчора, сьогодні і завтра" (1879 р.) (більше відомій під пізнішою назвою "Жінка і соціалізм"), проаналізувавши тенденції до зниження народжуваності, що вже з явилися тоді, чітко визначився на майбутнє: "...В майбутньому суспільстві вирішальне значення набуде більш високе, більш вільне становище, яке тоді займуть всі наші жінки без винятку. У інтелігентних і енергійних жінок - про виключення не йдеться - немає схильності давати життя великій кількості дітей по "божій волі" і проводити кращі роки життя у стані вагітності чи з дитиною на грудях. Це небажання мати багато дітей, що вже в наш час помітне у більшості жінок, повинно в майбутньому ... посилитись..." (6. С.578-580)
Треба сказати, що зауваження Бебєля про помітне в його час небажання більшості жінок мати багато дітей, стосувалося лише кількох країн, зокрема, його батьківщини Німеччини, у сім ях якої на той час стала популярною так звана "система одного-двох дітей", яка витісняла майже не обмежувану раніше народжуваність. Це було наслідком розгортання процесу, що розпочався ще на початку ХІХ-го сторіччя у Франції і поступово поширювався на інші розвинуті країни, який згодом отримав назву демографічної революції.
Демографічна революція (чи, як її ще називають, - демографічний перехід) має дві складові.
Перша - процес зниження смертності, пов язаний з покращенням санітарно-гігієнічних умов життя, успіхами медицини і фармакології, зниженню побутового і виробничого травматизму, покращенню харчування тощо.
Друга - процес зниження народжуваності, пов язаний з тим, що зниження смертності населення, а особливо - смертності у дітячому віці, дозволяє відмовитися від тих народжень, які відбувалися, так би мовити, "про запас" - для покриття втрат від високої смертності. Інша, не менш важлива причина зниження народжуваності, - поступове зменшення потреби в дітях, пов язане із змінами соціально-економічного, правового, політичного характеру.
Щодо останньої, то раніше певне обмеження народжуваності існувало тільки в вищих прошарках, у яких не було потреби в дітях як в робочій силі і як в годувальниках в старості, а лише як в спадкоємцях, при великій кількості яких довелось би розпорошувати сімейне багатство (або, в разі дії так званого майорату, якій передбачає, що основне майно і, в разі наявності, - титул, спадкує старший син, обрікати інших дітей на бідність).
В нових умовах, та обставина, що все менше людей були пов язані з сільським господарством (робота в якому сприяла підвищеній потребі в дітях, адже в цій галузі діти починали працювати дуже рано, забезпечуючи тим своє утримання, а згодом - і створюючи для сім ї додатковий доход), а все більше - з промисловістю, де, після прийняття у розвинених країнах законів про дитячупрацю, масштаби її були незначні, що зробило багатодітність невигідною (тим більше, що дітей вже мало було просто утримувати до працездатного віку, бо життя вимагало витрат на надання їм певного рівня освіти), зниження народжуваності розповсюдилося на трудящі прошарки.
Суспільна свідомість все більш прихильно ставилася до ідей неомальтузіанства, яке, на відміну від класичного мальтузіанства, не вимагало заради зменшення народжуваності обмеження сексуального життя чи відмови від нього. Таке зменшення мало статися завдяки використанню протизаплідних засобів і, на думку великої кількості радикально налаштованих жінок і чоловіків, переривання вагітності, за легалізацію чого розпочалася тоді боротьба.
Таким чином, процес триваючих змін, в першу чергу культурного і економічного характеру, поступово полегшував виконання жінкою її біологічної і соціальної функції по відтворенню народонаселення - основи і суб єкта суспільного життя. І це стало важливою передумовою підйому соціальної активності жінок.
Щодо останньої, яка проявлялась у формуванні жіночих рухів, то треба відмітити, що перший з них

 
 

Цікаве

Загрузка...