WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сексуальна революція. - Реферат

Сексуальна революція. - Реферат

нерівноправ я хвилювало жінок, мабуть, переважно у випадках, коли відбувалося погіршення їх становища в сім ях. Та все ж, зазначимо, що оскільки у заміжніх жінок в цих умовах були незрівнянно меньші можливості для задоволення сексуальних потреб, ніж у чоловіків, патріархат став причиною вимушеного пригнічення жіночої сексуальності. Тобто, він призвів до обмеження можливостей для жінок отримувати одне з небагатьох задоволень, доступних людині від природи. (До того ж, найсильніше з них.) Мабуть саме з того часу почала формуватися уява, що таке задоволення жінкам і не потрібно.
Становлення моногамних сім ї і шлюбу, що особливо активно відбувалося у часи виникнення і поширення впливу християнства, яке в цей період не було зацікавлено в збільшенні чисельності населення (бо достатньо було й мільонів язичників, якіх треба було навернути до нової віри), і в усі періоди негативно ставилося до сексуальності (бо вона відвертала думки і справи людей на досягнення тілесних задоволень і тим заважала турбуватися про духовне), навряд чи принесло полегшення в плані задоволення сексуальних потреб жінок. Бо хоча чоловік для власного задоволення формально вимушений був обходитися однією жінкою - дружиною (через що, власне, християнство і наполягала на дотриманні моногамії, зводячі сексуальні контакти статєй до можливого мінімуму), але ж для нього існувала ще й непередбачена нормами і формальними законами величезна кількість повій. (А для феодалів, які й за часів панування християнської церкви, що була зацікавлена у союзі з ними, примудрилися зберігати за собою деякі права язичницьких патріархів - ще й дочок та дружин васалів.)
У такій ситуації почався інтенсивний розвиток інституту адюльтеру (adultere - франц. - подружня зрада). У якому об єктивно були більше зацікавлені жінки, хоча можливостей користуватися ним - було більше у чоловіків.
Щодо суспільного становища жінок за часів патріархату то воно дуже варьювалося в залежності від конкретних історичних умов розвитку цього інституту. Так, більший період історії Стародавньої Греції до жінок-дружин ставилися переважно як до домашньої прислуги і засобу народження потомства. Щоб набути хоча б неформальної суспільної ваги у жінки був єдиний вихід - не виходити заміж і стати хорошою гетерою. Проте, це вдавалося лише одиницям. Адже хорошій гетері потрібні і краса, і хороше виховання, і розум, і високій рівень сексуальної культури. Що власне і цінили в них чоловікі, які навіть оспівували, ваяли в мармурі і прославляли кращіх з них. При відсутності ж хоча б однієї з перелічених якостей, жінка ставала звичайною порнейа - повією. Однією з дуже багатьох тих, хто мав в суспільстві ще меньше поваги, ніж заміжні жінки. (Що навряд чи компенсувалося більш високою можливістю отримання сексуальних задоволень.)
Зневажливе ставлення чоловіків до жінок мабуть стало чи не головною причиною розквіту у Греції педєрастії (грецьк. - pais, paidos - дитина + erao - кохаю; одностатеві сексуальні зв язки дорослих чоловіків з хлопчиками). Про глибину упередженості в ставленні до жінок може свідчити хоча б те, що один з найвидатніших мислителів в історії людства грек Платон, біля двох тисяч чотирьохсот років тому, попри всю широту своїх поглядів, завдяки якій він пришов до висновку, що кращим жінкам треба надати прав, якими користувалися кращі чоловікі,2 чомусь не спромігся поширити на жінок основне право чоловіків - право бути громадянами своєї держави. (1. Розд.456, 457; 2. Розд.738, 740, 741)
Проте, навіть тисячоліття поспіль, деінде можна було побачити зовсім інші ситуації. Так
навіть ще в ХІХ сторіччі у сербських і болгарських патріархальних домашніх общинах (Задругах і Братствах), за свідченням відомого соціолога Максима Ковалевського, жінки займали цілком пристойне місце як в забезпеченні матеріального боку жіття спільноти, так і у прийнятті рішень з усіх питань цього життя.(3. С.60-100) Проте цей приклад належить до дуже рідких виключень.
Типовим же ставленням до жінок в період початку розпаду феодальних відносин на Сході Європи, швидше був, наведений тим самим Ковалевським, приклад, що стосувався існувавших у Російський Імперії сільських общин, де влада чоловіків-патріархів над молодими жінками, особливо над власними невістками, була настільки значна, що вони навіть могли їх використовувати для задоволення своїх сексуальних потреб. (Там же)
Дуже вагомим фактором, визначающим принижене становище жінок у європейській цивілізації, була панівна суспільна ідеологія. А її основою на протязі двох тисяч років були ідеї християнства, серед яких є ідеї щодо вродженої гріховності жінки і їх суспільної другорядності.3 Суспільні звичаї і писане право, які сформувалися під впливом християнства були суворі до жінок. Як приклад можно навести те, що навіть одяг чи поведінка жінки, що надавали їй подоби з чоловіком у деякі періоди вважалися проступком чи навіть злочином. Так, першою з переліку провин, за які була страчена Жана д Арк, була її провина в тому, що вона носила чоловічий одяг.
Інший приклад - практика накладання церковного покути, тривалістю в кілька років, на жінок, які дозволяли собі під час статевих зносин зайняти "чоловіче" місце (тобто знаходитися у верхній позиції). Проте причиною такого покарання, вочевидь, було не тільки те, що жінка дозволяла собі зайняти традиційно чоловічу позицію, яка ототожнювалася з позицією вершника на коні (тобто, того хто має владу, - на тому, хто має йому підкорятися). Причина також у тому, що ця позиція дозволяє практикуючим її жінкам якоюсь мірою керувати процесом зносин задля забезпечення досягнення свого задоволення (через що вона була дуже поширеною у Стародавньому Римі, традиційно зосередженому на сексуальному гедонізмі (hedone - грецьк. - задоволення; вчення, що трактує задоволення як мету життя).
Керуючись заповіддю Христа, викладеною у Євангєлії від Матфєя, про те, що дати розлучення дружині - це дати їй можливість перелюбу, а одружитися на розлученій - це створювати перелюб; а розлучення можливе тільки в разі провини дружини в перелюбі (Гл.5, 31-32), яка сама по собі закріплює нерівноправ я статей (адже суб єктом провини за можливе розлучення призначена жінка, тоді як суб єктом ініціативи розлучення може бути тільки чоловік, і тільки він по розлученню має право на новий шлюб) - християнство досягло формування такого ставлення до розлучення в суспільствах, що знаходилися під його впливом, що для більшості людейвоно стало практично неможливим. Нещасливий шлюб, по суті, став пожиттєвим ув язненням. Але і в випадках спільного страждання від цього, більша їх доля, зазвичай приходилася на залежну від чоловіка дружину.
Становище жінки в суспільстві в період виникнення і становлення капіталізму, коли відбувалося інтенсивне зниження зайнятості у сільському господарстві, у якому раніше була задіяна більшість жінок, було дуже складним. В більшості своїй вони переходили на утримання батьків або чоловіків. Хоча, при цьому, безперечно виконували великій обсяг хатньої роботи. Але остання не цінувалася, бо не давала можливості прогодуватися. А самостійно прогодуватися можно було у два основних способи: або поповнити собою величезну армію повій, або обрікти себе на довічне важке чернецтво. Щодо праці на виробництві, то у жінок не було ні

 
 

Цікаве

Загрузка...