WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сексуальна революція. - Реферат

Сексуальна революція. - Реферат

досліджень, названий ім ям Кінзі, який і зараз є одним з найавторитетніших центрів таких досліджень.
Наприкінці 50-х - 60-ті роки двадцятого століття, внаслідок одночасного впливу багатьох різнопланових факторів у значній частині західного світу склалася революційна ситуація. Проте революція, яку вона провіщала, була не соціальна, а сексуальна.
У Сполучених Штатах на той час у життя вступало покоління, що народилося після війни, в період швидкого розвитку продуктивних сил суспільства, що, в поєднанні з намаганнями батьківського покоління надати йому більше, ніж мало воно саме в попередні важкі роки, виховало у цього покоління звичку мати все необхідне без докладання до цього зусиль. Вона стала новим фактором свідомості, який відрізняв нове покоління від батьківського, орієнтованого на докладання всіх зусиль для досягнення життєвого успіху.
Те, що цінували батьки, не стало цінностями їх дітей. Мільйони їх пішли з дому на вулиці і парки і, демонструючи протест проти цінностей батьків, вдягнулися у драні джинси, відпустили довге волосся, перестали митися і почали дуже маштабні експерименти з сексом і наркотиками. Проте згодом, значна частина цього покоління, яке отримало назву "розділене покоління" (на амер. сленгу - "біт дженерейшн": англійськ.- bit - похідне від binary - подвійна і digit - позначка; термін, що використовується у джазі і інформатиці) потроху почало відмовлятися від найбільш радикально-екстремальних моментів свого буття. В процесі інтегрування в суспільство батьків - воно почало жити в домівках, стало митися, зробило більш акуратні зачискі і обмежило вживання наркотиків та сексуальне експерементування. А також - почало працювати задля забезпечення себе і дітей, що в нього народилися.
Але деякі звички молодості залишилися. До того ж, і суспільство засвоїло деякі цінності бітників.
Звідти не тільки традиційні вже драні джинси, але й новий рівень сексуальної свободи.
Абсолютно необхідним фактором останньої став новий рівень ефективності і доступності протизаплідних засобів. (Йдеться про тонкі латексні презервативи, внутрішнньоматкові "спіралі" і, особливо, пероральні (per + oris - латин. - для + рота; такі, що приймають через рот) протизаплідні пілюлі.)
Ще один фактор сексуальної свободи - існування ефективних антибіотиків і сульфаніламідних препаратів, які, як тоді здавалося, роблять непотрібними хвилювання про інфекції, що передаються статевим шляхом.
Ситуація в Європі дещо відрізнялася від американської. Проте і тут існував конфлікт поколінь, який, зокрема, характеризувався намаганнями молоді отримати більше сексуальної свободи.
Важливим фактором підготовки сексуальної революції на Заході стала поява філософсько-соціологічної концепції, яка обгрунтувала необхідність змін сексуальної сфери. Їі автором був Герберт Маркузе - німець за походженням, що отримав у Німеччині блискучу філософську освіту і займався там науковою роботою, колишній соціал-демократ, що емігрував з нацистської Германії через Швейцарію до США, де викладав в універсітетах, а у 1942 - 1950 роках працював у розвідувальних органах, у тому числі - був відповідальним співробітником ЦРУ, де займався ідеологічними операціями.13 Після повернення до вікладацької і наукової роботи Маркузе підготував і у 1956 році видав одну з найбільш відомих соціально-філософських праць ХХ-го століття, якій дав назву - "Ерос і цивілізація. Філософське дослідження вчення Фройда".
У цій роботі Маркузе всебічно розглядає ідею Фройда про те, що існування сучасної культури стало можливим тільки завдяки сублімації людської сексуальності, пригнічення якої
стало платою за її створення. Будь яке пригнічення, примус, - вказує автор, - є проявом несвободи. Проте, вона є необхідною, що робить устремління людей до повної свободи нейздісненним. Але, хоча повністю звільнитися від примусу неможливо, та в сучасних умовах є можливості значно обмежити його дію, бо чимала частина того що створюється в суспільстві в дійсності є необхідним не для потреб людей, а лише для підтримання нераціональних суспільних порядків. Більше того, обмеження примусу і збільшення свободи абсолютно необхідні, бо пригнічення інстинкту життя - Еросу, основою якого є сексуальність, в сучасних умовах небезпечно посилює дію Танатоса - інстинкту смерті. Останнє стає загрозою існування людства.
Написане вище - коротке, а тому, - вимушено дуже спрощене, викладення ідей Г.Маркузе (які він докладно розглянув ще й уіншій роботі - "Одномірна людина: Дослідження ідеології розвиненого індустріального суспільства"(1966р.)).
Твір Маркузе - достатньо складна філософська праця, яка не є доступною для пересічного читача, бо її розуміння вимагає наявності чималого обсягу знань і філософської культури. Тому, до адресату, якому ця робота була призначена - молоді Заходу, вона дійшла не скоро і не стала зрозумілою у всіх аспектах. Проте, основне молодь зрозуміла і прийняла. А після перевидання "Еросу і цивілізації" у 1966 році, де Маркузе прямо звернувся до молоді з закликом політичної боротьби, бо: "...Молодь - на передовій боротьби за Ерос проти Смерті і проти цивілізації (йдеться про сучасну репресивну цивілізацію, яка бажає увіковічити себе, не рахуючись з дійсними потребами людей. Авт.), котра намагається скоротити "об їздний шлях до смерті" шляхом контролю над засобами підтримання життя"(20. С.309), опозиційно налаштована до західної цивілізації молодь почала сприймати 68-річного професора як свого ідейного лідера.
Навесні 1968 р. у передмісті Парижу Нантері почався бунт студентів Паризького універсітетету з приводу адміністративної заборони студентам одної статі відвідувати гуртожитки, де живуть студенти іншої статі. Ніхто не міг передбачити, що цей привід стане каталізатором самих масових суспільних заворушень другої половини ХХ-го сторіччя.
Несподівано для всіх, і в першу чергу для самих студентів, їх протестні акції підтримали мільйони людей. І не тільки у Франції, а по всій Європі. Заворушення величезних мас молоді не могли обійтися без сильних емоцій. На вулицях з явилися барикади, запалали авто і магазини. Емоції і бажання продемонструвати своє ставлення до існуючих порядків підштовхували молодь до організації оргій прямо на вулицях.
Протестували проти усього - і проти війн в Алжирі і В єтнамі, проти умов праці і системи освіти, проти виборчої системи і системи соціального забезпечення тощо. Перелякані обивателі, якщо могли собі це дозволити, пакували валізи і купували білети на літаки до більш спокійних країн.
Влада Франції (і деяких інших країн) мусила піти на суттєві поступки і повністю чи частково задовольнити багато з вимог молоді. Країна була у шоці. Студентська революція стала важливою причиною відставки у 1969 році її президента, одного з найвидатніших діячів в історії країни генерала Шарля де Голля. Проте вона і близько не підійшла до цілей, які визначив Маркузе.
Але ж значних послаблень у сфері сексуальної політики вона таки досягла. Що декому дає підставу називати цю революцію - сексуальною революцією.
Годі й казати, що заборон на відвідування гуртожитків і скільки завгодно тривале перебування в них більше не існувало. На пляжах Лазурного узбережжя жандармерія перестала ганятися за голими пляжниками і невдовзі там стало важко

 
 

Цікаве

Загрузка...