WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Чайна церемонія (тяною) - Реферат

Чайна церемонія (тяною) - Реферат

вони обов'язково повинні бути різними за формою і матеріалом.
Гість тримає чашку, поставивши її на долоню лівої руки і прикривши правою. Значення цієї форми етикету в збереженні посуду, бо чашку можна упустити і розбити, доставивши тим самим велике засмучення господарю, оскільки чашки ці як правило дуже цінні.
Закінчивши пити чай, гість ставить чашку прямо перед собою і, згідно етикету, уважно розглядає і захоплюється її достоїнствами. Можна навіть перевернути чашку, щоб розглянути її дно. Звичайно гості просять дозволу розглянути "тяіре" - скриньку для чаю і ложку, якою він накладається, але це допускається лише після того, як кришка від казанка встановлена на своє місце і ритуал закінчений. І тоді і молода господиня, і господар, і його дружина ради будуть відповісти на всі питання, що стосуються даного начиння і навіть дати історичну довідку про її колишніх власників.
Такий церемоніал звичайного, неофіційного тяною. І подача, і пиття чаю в порошку включають майже всі форми етикету, дотримуваного в японському житті. Правильні манери, уміння тримати себе, знання правил, як вносити посуд в чайну кімнату, як сідати і вставати, як відкривати і закривати розсувні двері, як поводитися з скринькою для чаю, як занурювати черпака в чайник і знання багато чого іншого - це зовсім не легкасправа. Японська винахідливість і граціозність, спокій і чемність відмінно шліфують ці манери.
Значно складніше повна церемонія тяною, при якій подається "койтя" - густий чай.
П'ять чоловік складають звичне число гостей, коли подається койтя, плюс сам господар, що влаштовує прийом. Він посилає запрошення, і за два-три дні до чаю запрошені дякують йому за надану увагу. В день чаювання гості збираються за 15 - 20 хвилин до призначеного часу в спеціально відведеному приміщенні - альтанці в дальньому кутку саду - "йоріцукі", де знаходять затишок і спокій, втрачаючи зв'язок із зовнішнім світом. Вони вітають один одного і виражають радість з приводу того, що можуть розділити гостинність господаря. Тут же вони захоплюються різними розставленими із смаком предметами, враховуючи, що господар буде розчарований і засмучений, якщо інтересу до речей проявлено не буде, або гості виявляться нездатними оцінити обдуманість в обробці щонайменших деталей прийому.
Ті, що тут же прийшли, вибирають почесного гостя - "сьокяку". Ним звичайно стає людина більш висока по положенню або старший по віку. Вони також визначають і подальшу ієрархію: хто буде другим, третім і т.д. Саме в такому порядку гості скоюють обмивання, входять в тясіцу і розсаджуються.
Офіційному чаюванню в гостях передує "кайсекі" - пригощання різноманітним набором їжі. Господар, якому лише одному належить входити в тясіцу під час прийому, вносить піднос з вишуканими блюдами і ставить його перед сьокяку. Потім він йде і повертається з таким же підносом для другого гостя. Потім - для третього, четвертого і п'ятого. Самому йому їсти з гостями по етикету не належить. Страва кайсекі не рясна і тому повинна бути з'їдена вся без залишку. Коли трапеза закінчена, кожний гість ставить порожні тарілки і чашки на піднос, а господар по черзі виносить підноси з тясіцу. Перша частина прийому на цьому закінчується, і за пропозицією господаря гості переходять в приймальну або яку-небудь іншу кімнату.
Про повернення в тясіцу гості оповіщаються ударами в гонг, яких буває п'ять або сім. Після першого удару гості припиняють палити і розмовляти і шанобливо чекають продовження. Після того, як прозвучав останній удар, гості в тому ж порядку повертаються в тясіцу, повторюючи по дорозі процедуру обмивання.
Коли гості знов опиняються в тясіцу, судина для холодної води - "мідзусасі" і чайниця - "тяіре" вже знаходяться у встановлених їм місцях. Незабаром входить господар, тримаючи обома руками чашку для чаю. Потім він вносить "тясен" - віночок і чайну ложку "тясяку". В наступний прихід він приносить судину для зайвої води - "кобосі", ківш "хісяку" і шматок бамбука або обпаленої глини, на який кладуть кришку чайника або ківш "футаокі". Бамбуковий ківш, віночок і рушник повинні бути тільки новими. Потім гості в повному мовчанні слухають "шум вітру в сосновому лісі" [ 2. - стор. 90 ], як поетично японці називають звук киплячого чайника. Гості прислухаються до клекотання води в казанку, на дні якого спеціально влаштовані металеві пластинки, що роблять мелодійні звуки. Ці звуки відносять людину далеко в гори, і він чує, як свистить вітер в ущелині, шумить водоспад або шелестять сосни.
Коли чай готовий, господар ставить чашку перед головним гостем. За традицією всі гості п'ють з однієї чашки, передаючи її один одному. Це повинне викликати відчуття близькості. Перший гість бере шовкову хустку "фукуса", укладає його на долоню лівої руки, а правою ставить на неї чашку. Кивнувши сусіду - осакі-ні ("раніше Вас"), він відпиває три з половиною ковтки, і передає чашку другому гостеві. Другий - передає її третьому, і т.д., поки чашка не обійде всіх. Передаючи чашку, кожний ретельно протирає папером той її край, через який він пив. Останній гість, відпивши свої три ковтки, передає чашку сьокяку, який просить у господаря дозволу оглянути тяван. Так, по ланцюжку, чашку оглядають всі гості, останній передає її сьокяку, а той - господарю.
Подібним же чином розглядаються скринька для чаю і ложка. Нерідко всі ці предмети бувають тими, що тріснули і кілька разів полагодженими, що вселяє в господаря ще більшу гордість за їх володіння. Крім краси цих предметів, що чарують досвідчені погляди прихильників тяною, гостей цікавить і романтична сторона, колишні власники цих речей.
А після того, як закінчиться прийом і підуть гості, господар повертається в тясіцу, сідає перед своїм єдиним компаньйоном - чайником і вдається до філософських роздумів, прислухаючись до "вітру в сосновому лісі".
Такий класичний ритуал тяною. Зовсім природно, що це естетичне проведення часу не є частим навіть для вищих шарів японського суспільства, не говорячи вже про простих людей і проте тяною є безперечно самою різносторонньою естетичною розвагою, вплив якої помітний в кожному будинку.
Звичайно, існує безліч різних шкіл тяною, де деякі речі тлумачаться по-різному, але чотири основні принципи чайної церемонії завжди одні і ті ж. Це Гармонія, Шанобливість, Чистота і Спокій.

 
 

Цікаве

Загрузка...