WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Правила поведінки в Японії - Реферат

Правила поведінки в Японії - Реферат

лавочки.
Виявившись на якому-небудь великосвітському рауті де-небудь у Європі, виявившись за столом, звичайна людина розгубиться від кількості ножів і виделок і від незнання того, яким ножем й якою вилкою варто користуватися, коли принесуть наступне блюдо. На офіційному прийомі по-японськи перед звичайною людиною виникають точно такої ж проблеми. Позитивний момент у тім, що на японському прийомі не треба піклується про ножі й виделки - прийдеться користуватися тільки паличками (хасі). Головна складність у тім, що в японському застільному етикеті кожному блюду визначене своє місце. Всі блюда подаються окремо кожному на підношенні. Всі дрібні тарілки з їжею ставляться праворуч, глибокі - ліворуч, рис і суп - ближче до що обідає, закуски - у далекого краю підношення. Скромна звана вечеря складається з 5 змін блюд. Рис, суп, 3-4 блюда із закусками. На офіційних урочистих обідах подають повний набір блюд, він включає рис, два супи, 7-10 закусок, 2-3 десертні блюда й чай.
Тепер про палички
З незвичкикористуватися паличками нелегко. Палички кладуть на підношенні праворуч на спеціальну підставку (хасіоки). Про те, як користуватися паличками ми вже писали. Обертаємо ваша увага на трохи табу, випливати яким радимо обов'язково. По-перше, не використайте палички як вказівка, не малюйте ними на столі, (ця заборона називається маейбасі - танцюючі палички). По-друге, не можна покласти назад шматочок уже взятої страви й підхопити інший, не длубайтеся в пошуках кращого шматка, коли ж ви щось взяли - їжте (заборона сагурібасі - палички, що шарять). По-третє, ніколи не наколюйте їжу на палички (заборона сасібасі - палички, що наколюють). По-четверте, ніколи не встромляйте палички в рис - так ставлять чашу з рисом й уткнутими в рис паличками на поминках, точно так як у нас на поминках наливають чарку горілки зі шматком чорного хліба, і якщо хтось за їжею встромляє палички в рис - японці хмурніють, вони щиро вірять, що це до небіжчика (заборона татебасі - палички, що стирчать). перед початком їжі подають осібори - гарячий вологий рушник, ним витирають руки.
Їжу починають зі слова "Ітадакімас!" і злегка кланяються, говорять це всі, хто сидить за столом і бере участь у трапезі. Слово це багатозначне, у цьому випадку означає: "Приступаю до їжі з Вашого дозволу!". Першим починає трапезу господар або той, хто, скажемо, запрошує в ресторан.
Як правило, першим подається суп і мал. Рис взагалі подається до всіх блюд. Якщо потрібно самостійно переставити чашки або тарілки, переставляйте їхніми двома руками. Традиційно, їду завжди починають із рису, нехай це буде невелика грудка рису, але, проте ... Суп завжди п'ють із чаші, а те, що випити не можна, беруть паличками. На цьому, властиво, основні ритуальні особливості й закінчуються. Далі, під час обіду можна брати й пробувати все, що побажаєте й у будь-якому порядку. Не відкушуйте від великого шматка, не облизуйте палички й чашки, не старайтеся постійно цокатися й не говоріть довгі тости кавказького типу - японці піднімають один тост на початку застілля зі словом "Кампай!" ("До дна!"), підливати у свій власний келих із пляшки не прийнято, про це подбають ваші сусіди, вам же варто стежити за тим, як спустошуються келихи тих, з ким ви випиваєте, і підливати в них.
Під час їжі можна використати кілька умовних знаків. Палички, якщо ними не користуються - кладуть на підставку хасіокі. Якщо в чаші залишений рис, це значить, що з їжею не закінчили, чиста чаша - сигнал того, що трапезу ви закінчили й вам подадуть чай. Загалом кажучи, рис залишати непристойно, це однаково, що хліб викидати. По завершенні трапези, палички кладуть на піднос й говорять знову ж з легким уклоном: "Готісо-сама десу!", що означає "Дякую за частування!".
Відвідування храму
В Японії дві основних релігії: синтоїзм і буддизм. Храми бувають буддистськими і синтоїстським. З погляду звичайного туриста храми навіть зовні важко розрізнити. Дуже поширена точка зору, що в японців немає якогось особливого віросповідання, проте більшість японців все-таки наслідують будистські і синтоїстські звичаї і беруть участь у ритуалах.
Наприклад, більша частина весільних церемоній проводиться згідно синтоїстського ритуалу, тоді як похорони проходять відповідно до буддійських звичаїв. Споконвічною для Японії релігією є звичайно ж синтоїзм. Він бере свій початок із древньої історії й міфів. Люди вірили в існування природних духовних сил (камі) - у деревах й у горах, у морі й у вітрі. З розвитком синтоїзму до камі стали відносити душі загиблих героїв й інших шановних людей. До того, як були збудовані перші синтоїстські храми, люди для вшанування камі ходили в місця, розташовані на лоні природи.
У деяких храмах у більших жаровнях димляться пахощі (о-сэнко). Можна купити невелике зв'язування паличок пахощів, запалити їх, дати погоріти кілька секунд, загасити полум'я змахами руки й установити паруючі палички в жаровні. Традиційно японці направляють кілька клубів диму пахощів на себе - уважається, що дим храмових пахощів зціляють.
Якщо з'являється можливість і бажання ввійти усередину храму, потрібно із взуття й залишити на полку у входу або взяти собою в пластиковому пакеті. У деяких храмах дають тапочки. Подбайте про чистоту й свіжість ваших носків. Звичайно, в храмах можна сміливо фотографувати й знімати на відео.
У деяких храмах є приміщення, куди вхід заборонено. Звертайте увагу на заборонні знаки.
Не рекомендується відвідувати храми хворим, що мають відкриті рани й перебувають у жалобі. За японськими повір'ями все це прояв нечистоти.
У всіх японських храмах є джерела для очищення. Для обмивання використають спеціальні ковшики (хисяку). Ковшиком зачерпують воду із джерела й по черзі поливають на руки, також треба обмити собі й рот. Набирати воду в рот прямо з ковшика не можна, наливайте воду з ковшика в пригорщу й набирайте воду в рот зі своєї долоні. Воду не ковтають, а випльовують, тільки не назад у джерело.
У храмах є місця, де відвідувачі звертаються з яким-небудь проханням до богів (камі). Щоб привернути увагу японських богів потрібно зробити так. У місцях, де звертаються до камі, звичайно є ящик, куди потрібно кинути монетку, потім двічі поклонитися й двічі ляснути в долоні. На закінчення потрібно ще раз зробити уклін, під час якого протягом декількох секунд можна попросити, щоб здійснилося яке-небудь заповітне бажання. Якщо зробите все правильно, то цілком можливо, що японські боги Вас почують...

 
 

Цікаве

Загрузка...