WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Духовне життя та ставлення до людини в Єгипті прадавніх часів - Контрольна робота

Духовне життя та ставлення до людини в Єгипті прадавніх часів - Контрольна робота

цього другого народження до життя вічної, що не знає більше смерті".
Осіріс, на думку єгиптян, бажаючи дати людям видимий образ своєї присутності серед них, втілюється в бик Апіса . Коли у священних корівниках Мемфіса з'являвся на світло теля з особливими священними прикметами, жреці негайно ж повідомляли про милостиве втілення Осіріса, і всюди ця звістка викликала народну радість і веселощі. Коли Апіс умирав природною смертю, його з великою пишністю ховалися в підземеллях храму Серапеума, руїни якого тепер знайдені. Якщо ж Апіс досягав двадцяти восьми років, число років Осіріса, його убивали
Богиня Нефтіда була дружиною і разом з тим сестрою Тифона, але вона зволіла іншого брата, м'якого і доброго Осіріса, і від союзу з ним у Нефтиды народився син Анубіс, або Инпу, бог з головою шакала, хоронитель мумій.
Коли Осіріс був убитий Тифоном, Анубіс його бальзамував. На одній з фараоновых гробниць у Фивах зображений Анубіс, що виконує свої сумні обов'язки. Він коштує поруч ложа, на якому лежить мумія. Під ложем коштують чотири судини: у першого замість кришки - людська голова, у другого - голова мавпи-павіана, третій - з головою шакала і четвертий - з яструбиною головою. Ці голови були втіленням другорядних божеств, на обов'язку яких лежала охорона нутрощів померлих , покладених у ці судини . Це зображення зустрічається дуже часто на багатьох надгробних пам'ятниках.
Той - бог з головою ібіса уособлює божественний розум, що створив весь Всесвіт. Він по перевазі бог письмен, тому він також ототожнюється з Меркурієм. Ом же - організатор світу, що розігнав первісний морок, і він же розсіює потемки душі, тобто неуцтво і дурні думки - цих вічних ворогів людства. Ібіс і мавпа - кинокефал, або павіан - присвячені цьому богові.
Ібіс - птах, що з'являється в Єгипті перед розливом Нілу; отже, вона, по єгипетським поняттями знає і передбачає майбутнє. Крім того, коли цей птах їсть, її дзьоб утворить разом з лапами рівносторонній трикутник, тому ібіс уособлює геометрію і всі науки, засновані на ній, і от чому ібіс присвячений Тоту, богові божественного розуму.
В обов'язку цього бога входило спостереження і визначення тієї висоти, до якого повинний був підніматися Ніл в ім'я розливам, отчого залежала родючість у Єгипті і разом з тим і існування його мешканців. На одному з барельєфів у храмі міста Фил зображені жрець або важлива особа прохальних богів про благополучний розлив Нілу. На цьому барельєфі бог Той зображений з головою ібіса, він тримає в одній руці зубцювату лінійку - символ розливу Нілу, а в іншій - очерет, яким збирається відзначити підйом води. Іноді ж Той зображувався в образі мавпи павіана, що пише на табличках.
Єгиптяни вірили в безсмертя душі; це була з незапам'ятних часів головна доктрина єгипетської релігії. Завдяки їй установилися усі своєрідні похоронні обряди і звичаї, а також і всі емблеми , що зображувалися на трунах і надгробних пам'ятниках. Піраміди і храми споруджувалися як усипальниці . У гробниці поміщали портретні статуї як нетлінних двійників покійних , притулків для їхніх безсмертних душ - "ка". Усередині стіни гробниць рясно прикрашалися розписами і рельєфами, що прославляли власників і розповіли про їхні подвиги в житті.
Безсмертя було обіцяно тим душам, що Осіріс, верховний суддя, визнає праведними. Ці душі повинні були повернутися в їхню тілесну оболонку й оживити її новою життям, не знаючої смерті. Душі ж грішних піддавалися вторинної смерті, за якої випливало небуття. Уся ця доктрина про безсмертя душі ясно виложена в єгипетському похоронному требнику. Ця священна книга, що повинна була знаходитися в кожній труні, складалася з гімнів, молитов і різних похоронних обрядів. Глава друга цієї книги вся присвячена життю, що починається після смерті, а глава сорок четверта ясно і виразно говорить про те, що ця нова життя буде безсмертна. Це-ті принципи разом із санітарними мірами, обумовленими кліматичними вимогами країни, увів звичай бальзамування тіла для збереження його від розкладання і псування, або ж для того, як говорить текст требника, "щоб душу могла знову з'єднатися зі своїм тілом". На одному надгробному пам'ятнику у виді стовпа (стела) у Булакським музеї померлий, ставши перед Верховним Суддею, говорить наступне, як говорить напис: "Я прив'язаний до бога моєю любов'ю, я нагодував голодуючого, подав води прагнучий, одяг позбавленого одягу і дав притулок безпритульного". Ці слова, у яких виражене прагнення до вищої моральної досконалості, є на цьому пам'ятнику не випадковим одиничним явищем, говорить Мариэтт, зустрічаються досить часто на надгробних пам'ятниках, так що їхній можна вважати звичайною повсякденною молитвою.
Бог Той зображувався завжди в сценах суду над душами і зустрічається дуже часто на надгробних пам'ятниках. Він часто зображувався з богинею Пахт, або Сехмет, богинею з левиною головою. Іноді, утім, вона зображувалася з головою кішки, тому що Пахт, богиня правосуддя, стає злісною левицею для грішників, для праведних же вона є такою же ласкавою, як кішка.
Душа померлого з'являлася перед суддями, помічниками далекого Осіріса; вони неї допитували; потім на вагах зважувалося все добро і зло, учинене цією душею, і бог Той записував рішення, а Осіріс виносив вирок. Іноді покарання полягало в тому, що душа повинна була втілитися в тіло якої-небудь нечистої тварини, наприклад у свиню, і священний човен відвозив цю душу вже до образі тварини на землю серед живучих. Потім для цієї душі разом із другою смертю наставало небуття, тому що, на думку єгиптян, безсмертя душі здобувалося або втрачалося людиною згідно з його життям і поводженням на землі.
Хоча Осіріс, Ісіда і Гір - головні єгипетські боги, але Мемфіс і Фіви, що були довгий час столицями двох окремих царств, мали особливих богів, що потім змішалися і з'єдналися в єгипетській міфології.
Птах був головним богом Мемфіса; він звичайне зображувався у виді мумії з обголеною головою. Він називався богом "із красивою особою, богом,

 
 

Цікаве

Загрузка...