WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Танець – стародавній і популярний вид мистецтва - Реферат

Танець – стародавній і популярний вид мистецтва - Реферат


РЕФЕРАТ
З ПРЕДМЕТУ "КУЛЬТУРА"
"Танець - стародавній і популярний вид мистецтва"
(Використовування реквізитів в танцювальних композиціях)
Український фольклор. Хореографія.
Про характер стародавніх танців ми довідуємося розкопок, розписів на пам'ятках давнини, літописів. У східнослов'янських могильниках VІ ст. знайдемо срібні фігури танцівників, по чиїх позах ми можемо відновити деякі танцювальні рухи тієї далекої пори. А на стінах Софіївського собору в Києві зберігаються стінні розписи часів Я.Мудрого (ХІ ст.) Один скоморох грає на дуді, другий б'є в бубон, а третій танцює наприсядки.
Видатний український фольклорист і етнограф В.М.Верховинець писав, що танець є основною хореографією. Справжній український народний танець - це прояв емоційних почуттів народу з необмеженою фантазією думок. Він привабливий і недоторканий у своїй красі. Верховинець В.М. - хореограф фольклорист, неперевершений майстер танцю. Він багато зробив для практики записування танців і заклав підвалини для наукового дослідження народної хореографії.
Кожний український народний танець має свій зміст і художню форму, свою композицію і малюнок.
Танці дія на жанри
- ліричні хороводи - "Веснянки", "Гаївки", "Купальські", "Льон". "Мак".
- Героїко-патріотичні - "Гопак", "Опришки", про різний край про 1913 р.
- Комедійні "Повзунець", "Ой під вишнею", "Ганузя", "Козачок"
- Побутові
а) трудова тематика "Ковалі", "Шевченки", "Сито".
б) взаємини між людьми
"Гуцульська легенда"
"Цвіт папороті"
"Мерічка-чічка"
сучасні, майстри, хореографії.
Т.Т. Вірський, Г.О.Березова. П.Криво хижа - керівник ансамблю танцю "Ятрань" М.Кіровоград.
М.Мотков - керівник ансамблю танців "Полет" м. Київ.
Український танець
Український танець розвивався на протязі всієї історії українського народу. В танці знайшли своє відображення радість героїзм боротьба, велич перемог, м'який гумор та інші риси притаманні українського народу. На Україні багато танців та ігор зв'язаних з парами року.
"Веснянки" "Ходить гарбуз по городу"
"Зелений шум" "Перепілка"
"Заїнька" "Метелиця"
Найбільш популярний на Україні танець "гопак". Раніше він виконувався тільки чоловіками і показував їх мужність силу, героїзм. Але пізніше танець змінювався по своїй композиції. Парубок прийшовши коло ставав перед дівчиною і запропонував її до танцю. Танець хлопця відрізнявся майстерністю, видумкою, а танець дівчини підкреслював тендітність, ніжність, скромність дівчини.
"Гопак" - парно-масовий танець. Пари стрімко рухаються по колу, потім в танці виділяється то чоловіче соло, то жіноче соло. Закінчується "гопак" загальною пляскою.
"Козачок" - це танець юнака підлітка. В ньому легкість, спритність, рухливість, майстерність, Частіше всього - це солоний танець юнака, але в побуті, його можуть виконувати кілька юнаків, а також кілька пар.
На Україні розповсюджені танці на трудову тематика. Це танці "Бондар", "Шевчик", "Кравчик", "Рукодільниці".
Дуже цікаві танці зв'язані з історичними минулими України. "Запорожці", "Опришки", "Гонта".
Цікаві танці на Закарпатті "Коломийка", "Голубка", "Аркан" "Тропотянка".
У танцях використовувались реквіти. З давніх-давен святкують народні свята. І в кожному святі є свої обряди святкування Івана-Купала використовували вінки, кидали вінки на воду, тому виникли такі хороводи з використанням віночків.
Вербна Неділя - використовували гілочки верби. Після освячення було прийнято святкувати з піснями, танцями тримаючи при цьому шутку в руках.
Великодні танці - з рушникам, стрічками.
День Матері асоціюється з рушниками, квітами, стрічечками.
Ансамбль Вірського використовував в українському войовничому танці спис, як показ боротьби народу за свободу, танець за незалежність. Танцюють тільки чоловіки тут присутні розмашисті кроки, войовничі рухи з використанням списа мистецтв.
Використовували реквізити в дитячій хореографії. Для кращого закріплення ритмічних рухів. Для вивчення чіткого музичного такту дітям дають кубики, м'ячики, іграшки, прапорці.
Гуцульські танці - топірець, вінки з стрічками, трембіти, сопілки, брилі, хустки.
Найпопулярніші танці на заході України:
1. Коломийка
2. Гуцулка
3. Аркан
4. Лісоруби
Коломийка - масовий танець, що супроводжується піснею куплетної форми і музикою. Рухи коломийки дуже різноманітні своєрідні і оригінальні за колоритом. Основним композиційним елементом є коло, яке розпадається на менші кільця і навіть на окремі пари. Для коломийок типова зміна місць хрещиком. Танець будується на присядках мережках, ножицях зірниця і в багатьох інших танцювальних рухах. Коломийку танцюють у швидкому темпі весело й завзято використовують орнаментальні хореографічні рухи.
Гуцулка танець, що з музичного боку є варіантом коломийки. Хореографічна гуцулка відрізняється від коломийки, тим, що друга її частина називається козачком, тут застосовують дрібушку, кружляння присядки, але виконують їх у іншому характері ніж у козачках центральних областей України.
Аркан - популярний чоловічий масовий танець, що відтворює мужність, силу і завзяття. Танцюристи кладуть руки один одному на плечі утворюючи коло. Один з учасників танцю - ведучий подає команди: "Гей до кола! І Аркан". Ведучий подає також команду до зміни рухів і ритмів. Своєрідна зміна відтінків в виконання танець починається основним боковим кроком (великі кроки чергуються з невеликими підскоками, під час яких вільна нога виноситься навхрест опорної). Основний крок чергується з іншими танцювальними рухами: найрізноманітнішими підбивками, притупами, присядками. На вигук ведучого: "батько спить!" - танцюристи похиливши корпус уперед тих і стримано на півпальцях рухаються основним кроком, далі на вигук ведучого батько встав випроставши корпус, хлопці продовжують танець у рухливому танці. Мужньо і темпераментно поступово прискорюючи темп і динаміку.
Лісоруби - масовий чоловічий танець, що відтворює трудовий процес засобами хореографії змальовує образ лісорубів, підкреслюючи їх силу вміння валити дерева. Обробляти їх транс оптувати. Танцю притаманні вигуки окремих танець. Перегукування ведучого з усіма танцювальними.
Хореографія - (від грецьких слів "хорео - танець", "граф - пишу") з початку цим терміном позначали записування танців умовними значками. Термін хореографії означає танцювальне мистецтво в цілому.
Хореографічну виховання має велике значення розвитку людини. Засобами танцювального мистецтва воно прищеплює любов до всього красивого витонченого. Саме така мета стоїть перед керівниками. Оскільки естетичне виховання починається в ранньому дитинстві.
Танець - це сукупність виразних і організованих рухів підкореним в загальному ритмі втілених у завершені художню форму. Він має невичерпні можливості для розвитку думок і почуттів танцюючи.
Головне в танці - це втілення його ідейного задуму, якийрозкривається через пантоніму. Відповідні пластичні рухи, живі і дійові образи. Треба також завжди мати на увазі, що тільки емоціями не можна правильно розкривати зміст танцю. Потрібна

 
 

Цікаве

Загрузка...