WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Діяльність “Просвіти” - Реферат

Діяльність “Просвіти” - Реферат

організації у Києві. Було прийнято статут і обрано керівні органи Товариства української мови імені Тараса Шевченка. Головою став Дмитро Павличко.
Товариство брало найактивнішу участь у всіх загальнополітичних заходах, не випускало з поля зору проблему зміцнення позицій української мови як державної, підготовку Верховною Радою Закону про мови в Україні.
29-30 вересня 1990 року відбулася ІІ конференція в місті Києві. Змінено статут. На альтернативній основі головою Товариства було обрано народного депутата України Павла Мовчана.
12 жовтня 1991 року була скликанна ІІІ позачергова конференція, на якій Товариство було реорганізоване у Всеукраїнське товариство "Просвіта" імені Тараса Шевченка. Постали й нові завдання, продиктовані новим, незалежницьким курсом держави, - на її розбудову і зміцнення, на утвердження української мови як державної в усіх ділянках суспільного життя, поширення знань серед населення, формування національної свідомості.
4-5 грудня 1993 року відбувся IV з'їзд Всеукраїнського товариства "Просвіта" та ювілейне засідання, присвячене 125-літтю організації. Головою Товариства обрано народного депутата України Павла Мовчана. З'їзд окреслив актуальні проблеми українського відродження і розбудови держави. Особливу увагу було звернуто на майбутні вибори до Верховної Ради України. Просвітяни продовжили взятий курс на висвітлення замовчуваних раніше сторінок нашої трагічної історії, на відродження української національної культури через видавничу, лекційно-просвітницьку діяльність, визначили як пріоритетну економічну просвіту народу...
Активну участь взяли просвітяни і в конституційному процесі, який завершився перемогою демократичних сил - ухваленням 28 червня 1996 року Конституції - Основного Закону України та прого­лошенням статтею 10 державності української мови. Великий резонанс в українському суспільстві викликала зорганізована Товариством серія "круглих столів" за участю урядових структур щодо активного впровадження статті 10 Конституції України в усі ділянки суспільного життя.
Не є ні для кого секретом, що саме із лона "Просвіти" виокремились більшість новітніх організацій і партій, які так і не змогли осягнути масштабів Товариства й зробленого ним: внутріпартійні чвари розчленили ці й так нечисленні політичні угруповання ледь не до карликових розмірів. Просвітянам удалось уникнути такої долі і прийти до свого V з'їзду згуртованими й об'єднаними задля здобуття спільної мети: побудови не на словах, а на ділі незалежної Самостійної Соборної Української Держави, в якій українці відчували б себе повноправними господарями, українським народом, а не зденаціоналізованим народом України.
Просвітянський форум, що дуже символічно, відбувся у переддень вікопомної дати - п'ятої річниці Референдуму, який підтвердив всенародним волевиявленням Акт про самостійність Української держави і пройшов під знаком єдності і взаєморозуміння. Лише єдиним фронтом усіх національно-демократичних сил - і це стало лейтмотивом з'їзду - зуміємо відстояти українське в Україні.
"Ми, просвітяни кінця ХХ століття, - відзначив голова Товариства Павло Мовчан, - мусимо усвідомити становище української нації в постійно змінюваному світі, бачити її перспективу, її спроможність відновити свій власний шлях розвитку... Наші наміри найсерйозніші. До цього нас спонукає реальність, коли йдеться не лише про виживання української культури, а й мови, отже, нації. А наша нація невмируща. Ми свідомі цього".
Структура
? Голова товариства
? Центральні органи
? Обласні організації
? Районні та міські об'єднання
? Первинні осередки
Голова товариства "Просвіта"
МОВЧАН Павло Михайлович народився 13 липня 1939 року в с. Велика Вільшанка Васильківського району Київської обл. в селянській родині. У 1958-1960 рр. навчався в Київському університеті. У 1965 році закінчив Літературний інститут ім. О.М. Горького, а у 1969 - Вищі сценарно-режисерські курси (обидва - у Москві). Працював токарем, диспетчером, начальником гідро-метеорологічної експедиції АН СРСР, журналістом, на Київ. кхф.
Видав збірки "Нате!" (1963), "Кора" (1968), "Зело" (1973), "Память", "Гончарне коло" (1977), "Досвід" (1980), "Круговерть", "В день молодого сонця" (1981), "Голос" (1982), "Жолудь" (1983, 1990), "Календар" (1985, 1987), "Світло" (1986), "Поріг" (1988), "Осереддя" (1989), "Материк" (Нью-Йорк, 1991), "Хрест" (1993) та ін.
У 1992 році став лауреатом державної премії України ім. Т.Г. Шевченка за збірки поезій "Материк" та "Осереддя". Заслужений діяч мистецтв України.
Павло МОВЧАН - відомий політик та громадський діяч. Депутат Верховної Ради України трьох скликань (1990-1994, 1994-1998, 1998 рр.) від Рівненської області. Член Комітету у закордонних справах, належить до фракції Українського Народного Руху. Один із засновників Товариства української мови ім. Т. Шевченка, установча конференція якого відбулася 11-12 грудня в республіканському будинку кіно.
29-30 вересня 1990 року на ІІ конференції Товариства на альтернативній основі був обраний його головою. Після реорганізації Товариства у Всеукраїнське товариство "Просвіта" ім. Т. Шевченка на IV з'їзді (4-5 грудня 1993 року) переобраний його головою.
Як голова ВУТ "Просвіта" та народний депутат України брав активну участь в підготовці та ухваленні 28 червня 1996 р. Конституції України та проголошенні та впровадженні 10 статті Основного закону України, яка утверджує державність української мови.
Переобраний головою ВУТ "Просвіта" ім. Т. Шевченка на V (30.ХІ.1996 р.) та VI (березень 2001 р.) просвітянських з'їздах.
Володіє англійською та таджицькою мовами.
Одружений. Дружина - Голота Любов Василівна - поетеса, головний редактор газети "Слово Просвіти". Донька навчається.
Центральні органи
? З'їзд
? Головна Рада
? Центральне правління
? Секретаріат
Центральне правління
МОВЧАН Павло Михайлович - голова Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, письменник, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка, народний депутат України
ПОНОМАРІВ Олександр - професор Київського національного університету, доктор філологічних наук, заступник голови Всеукраїнського товариства "Просвіти", Академік АПН, автор багатьох книг з мовної проблематики.
ПОГРІБНИЙ Анатолій - професор Київського національного університету, голова Педагогічного товариства імені Г. Ващенка, доктор філологічних наукб ведучий радіоциклу "Якби ми вчилисьтак як треба", автор публіцистичних книг, присвячених утвердженню української мови як державної.
НЕСТЕРЧУК Микола Трохимович - відповідальнй секретар Всеукраїнського товариства "Просвіта", заслужений працівник освіти України
ГОЛОТА Любов Василівна - відповідальний редактор газети "Слово Просвіти", автор десяти поетичних книг.
КЛІЧАК Василь Йосипович - директор Видавничого центру "Просвіта", поет
ЮЩУК Іван - проректор Міжнародного лінгвістичного університету, професор, автор шкільних підручників з української мови
ГОЯН Ярема - директор видавництва "Веселка", письменник, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка

 
 

Цікаве

Загрузка...