WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Російський модерн - Курсова робота

Російський модерн - Курсова робота

виразити "дух" давньоруської архітектури, вільно варіюючи і якби дивлячись на неї крізь призму стилю модерн. До нього відносяться, наприклад, Марфо-Мариїнска громада сестер милосердя в Москві, побудована Гусєвим у 1908 - 1911 роках, де він синтезував прикмети псковско-новгородского стилю, і Ярославський вокзал Шехтеля. Він являє собою компактну композицію з різновисоких обсягів, що створює строго вивірений рафінований силует, складний вигадливий малюнок, а в завершення - величезні "щипцові" покрівлі, пружні дуги порталів, високі балкони-ґанки, гостроверхішатрові шпилі, маленькі сліпі кахельні вставкиі стилізовані панно. Композиція центрального порталу в цілому представляє трохи гротескну стилізацію тріумфальної арки.
Саме ці відступи від гармонійної мови давньоруської архітектури у бік гротескної гіперболізації, романтичного перетворення характерних мотивів національного зодчества, властиве в цілому неорусскому напрямкові, поєднує його зі стилем модерн.
У Петербурзі модерн виражався в трохи інших формах, ніж у Москві. Ітому, що головним об'єктом будівництва в Москві були приватні особняки, а в Петербурзі - це в основному дохідні будинки, і через самий класичний стиль міста, у якому навіть будинки в стилі модерн мали "класичний наліт". До того ж петербурзький модерн завжди в більшому ступені, ніж московський тяжів до західноєвропейського, особливо північному модернові.
Лідером житлового будівництва, та й усього петербурзького модерну був Ф.И.Лидваль.
Намисто будинків початку Кам'яно-Островського проспекту оточує перлину модерну - будинок И.Б.Лидваль, матері Федора Івановича Лидваля, майстра північного модерну і, пізніше, неокласицизму. Їм побудовані вдома на Лісовому ін., на Малійі Великий Стаєнних, Малої Посад ской і інших вулицях. Його кредо - фактурна обробка, розмаїтість, але рівновага і, головне, компромісне сполучення всіх напрямків модерну.
"БудинокЛидваля", як його називають, є програмним добутком майстра. Перше, проти чого боровся Лидваль, - це квартири коечно-каморочного типу і темні, антисанітарні двори-колодязі епохи еклектики, так точно описані Ф.М.Достоєвським. Будинок 1 - 3 на Каменноостровскому проспекті має курдонер (курдонер - парадний двір будинку, відокремлюється від вулиці огорожею з воротами), утворений головним будинком і двома бічними флігелями і ще невеликий фасад, звернений на вул. М.Посадскую (з його в 1899 році і почалося будівництво комплексу, закінчене в 1904 р.). Характерна риса - флігеля, що виходять напроспект, зовсім різні: і по висоті (один трьох , інший чотириповерховий), за формою вікон (найбільшої розмаїтості Лидваль досяг у будинку Циммермана там на одному фасаді близько 20 різних варіацій на тему вікна). Головне ж те, що незважаючи на разновеликость, весь комплекс виглядає цельно і врівноважено .І в декорі Лидваль зберігає індивідуальність. На відміну від А. Ф. Бубыря з його суворим фінським модерном і Н. В. Васильєва з романтичними композиціями, Ф. И. Лидваль в усьому дотримує компроміс. Це гармонічне злиття модерну і класики саме і є "стилем Лидваля". Саме таку урівноваженість прищеплював своїм учням наставник Лидваля, Л.Н.Бенуа, з майстерні якого вийшли багато хто в майбутньому майстри модерну, хоча сам вчитель і не розділяв поглядів "Нового мистецтва".
Не менш відомі архітектори,що часто працювали разом - А.Ф.Бубырь і Н. В. Васильєв - у своїй творчості віддавали перевагу північному модернові. Бубырь, будучи найбільш послідовним прихильником фінського неоромантизму, предпочитав декорованій стіні грубі, масивні обсяги і оформляв будинок неопрацьованим каменем.
Н.В.Васильєв був більш ліберальний і вносив успільну творчість елементи раціоналізму: гладка (але не завжди прямолінійна в плані) стіна, остеклення. Характерний приклад співробітництва Васильєва і Бубыря - Торговельні ряди "НовийПасаж" на Ливарному проспекті (д.57, 1912-1913р.). Цей будинок сполучить у собі усі: простінки з неопрацьованого каменю ,величезні вікна і навіть якийсь наліт неокласицистичної монументальності у формі порталу і масивних дверей. Повертаючи ж до дохідних будинків, можна відзначити їхню численність: на Стременній вулиці (спільно), на вул. Петра Лаврова, на Заміському проспекті, на набережній Фонтанки (А.Ф.Бубырь).
Зрозуміло, розглянуті далеко не всі архітектори стилю модерн обох столиць, усе вищесказане - лише поверхневий екскурс в архітектуру російського модерну.
Походження стилю модерн
У російському модерні, особливо в зодчестві й у прикладних видах творчості, можна розрізнити кілька плинів. Перше з них безпосередньо зв'язано з творчістю Абрамцевского кружка, що багато в чому підготувало перехід до стильових принципів модерну, але саме ними ще не володіло. Другий напрямок багато в чому спиралося на прийоми стилізації, вироблені амбрамцевскими художниками. Але його важлива особливість - сполучення цих прийомів з об'ємно-просторовими, мальовничо-пластичними і лінійно-графічними пошуками загальноєвропейського Art Nouveau. Підкресленим гипертрофованням національних форм давньоруського зодчества і творів народного мистецтва автори зверталися і до історичної спадщини російських майстрів і до сучасного "духові епохи".
В архітектурі в основному цей плин виявилося ведучої і визначальним.
Але були і випадки, коли модерн у Росії виражав явний вплив західноєвропейських художніх шкіл.
Виникає проблема, що стосується сутності стилю модерн, - проблема його зародження. Нерідко джерела модерну в Росії зв'язують з ідеями і впливом західноєвропейських шкіл модерну (що, безумовно мало місце), але існує й інша точка зору, по якій стильові ознаки майбутнього "нового стилю" виникли у творчості окремих російських майстрів стихійно, майже неусвідомлено, не випливаючи вже готової естетичної концепції, а навпаки, створюючи на практиці закономірності "нового стилю". Істина, як це звичайно і буває, знаходиться десь посередині. Як і будь-яка європейська художня школа, російська школа йшла до модерну власним (іноді явним, іноді більш потайливим) шляхом. Існує типологічна подібність між окремими художніми школами, що багато в чому сприяло формуванню тих міжнаціональних особливостей, що згодом дозволили іменувати модерн міжнародним, "космополітичним" стилем. Але формування цих общностей модерну в кожній художній школі спиралося спочатку на власний досвід національного мистецтва.
Модерн у декоративно-прикладному мистецтві.
Широка популяризація стилю модерн шляхом поширення реклам, різноманітних плакатів, етикеток, вивісок, ілюстрованих і модних журналів, а також масове виробництво скла, порцеляни. Меблів, тканин, дамських прикрас сприяло тому, що за короткий термін він придбав небувалу популярність у самих широких шарах, "офарбивши" собою повсякденний побут і створивши ілюзію прилучення до мистецтва

 
 

Цікаве

Загрузка...