WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Російський модерн - Курсова робота

Російський модерн - Курсова робота

модерну.
Модерн і культурна самосвідомість людини тієї епохи - за цією темою криються і проблеми мистецтва того часу, і здатність "нового стилю" впливати на предметне і духовне середовище. От цікаве свідчення Луї Арагону, що відноситься до 1930 року, коли французький письменник відвідав Москву і гуляв по старих московських вулицях: "Я гуляв по вулицях Москви,що ще зберігала сліди громадянської війни втім, що закінчилася вже десять років тому, і з величезною цікавістю виявляв будинку в стилі модерн, причому них було набагато більше чим у Парижі... Шлях мій, що я, завжди пішки, проробляв по Арбату, проходив повз безліч будинків, що могли суперничати з будівлями Парижа, Барселони або Брюсселя. Їхній примхливий декор належав шуканням тридцятирічної давнини... На Старій Никітській, що тоді вже називалася вулицею Герцена, як і раніше можна бачити особняк Рябушинського, побудований Шехтелем у 1900 році, з його ґратами, балконами, з його що йде поверху мозаїчним квітковим фризом, що належить Врубелю. Тому ж зодчому належить монументальний будинок Ярославського вокзалу, у якому, як і в особняку Міндовских на куті Кухарської вулиці, побудованим архітектором Л. Кекушевим, дуже ясно виявляються російські національні джерела цього мистецтва. Рисами модерну відзначені і багато хто інші, більш скромні будинки в районі Арбата, насамперед дохідні будинки, хоча це відноситься більше до їхнього декору, чим власне до архітектурних рішень. Існували свої зв'язки між цим мистецтвом, настільки популярним у Росії до 1914 року і, що з'єднали в собі натхнення Древньої Русі часів "Слова про полк Ігорів" і інтернаціональний рух декоративного стилю модерн, і в ту ж епоху розквітлим пишним кольором "російським стилем". Лише значно пізніше мені удалося побачити інтер'єри будинків модерну, і я знайшов там дивні каміни, металеве лиття, сходові поручні, люстри, перед якими блідли виробу західних майстрів".
Архітектором, що найбільш повно втілив основні тенденції розвитку російського модерну був Ф. Шехтель. Він підсвідомо йшов до модерну через творчість театрального декоратора, оформителя народних свят, творця театралізованих архітектурних комплексів (що дуже співзвучно самій природі модерну).
Готика і модерн
В одній зі своїх перших великих робіт - особняку З.Г. Морозової на Спиридоновці в Москві, Ф. Шехтель сміло трансформує композиційні і декоративні прийоми "готики".
В епоху модерну в готиці стали цінувати не тільки вигадливу архітектурну декорацію, як в епоху класицизму, не тільки романтичність художнього образа, волю і сміливість просторових побудов, як в епоху еклектики, але і властиву їй внутрішню органічність, під якою стали розуміти єдність архітектурної форми і конструкції, єдність декоративних і функціональних елементів, і ту близькість до органічного світу, що стала одним з наріжних каменів естетики модерну.
Треба визнати, що при усій відмінності модерну від готики мислення архітектурними формами, при якій обсяги пластично співвідносяться з простором, визначаючи внутрішній динамізм художнього образа заради ірраціональності його змісту, дає відомий привід для подібного зіставлення.
Представлення про торжество духу, романтична приналежність образів готики також багато в чому минулому близькі світовідчуванню "нового стилю". Стилізації на тему "готики", що випереджають поряд зі стилізациями на "росіяни" теми поява перших добутків "чистого" модерну в Росії. Разом із прагненням відтворити просторові враження від готики зростає тяжіння до одухотворених архітектурних образів, далеким від прозаїчної повсякденності, і до стилізації рослинних органічних "готичних" мотивів, що втілюють представлення про єдність функції і декоративної форми.
Істотно, що для кращих добутків модерну, особливо раннього періоду, характерні поетична натхненність, велика емоційна виразність і в той же час - раціоналізм, що лежить в основі всього образного рішення в цілому. Таке сполучення також нагадує про готику, тим більше, якщо врахувати, яке значення й в епоху середньовіччя надавалося перемозі художника над матерією в самому створенні архітектурного образа. До цього варто додати властиве "новому стилеві" захоплення середньовічними вітражами, що в живописі приводить до "клазоунізму", що спостерігається при декоративних рішеннях "наглядку" (якщо використовувати вираження Олександра Іванова) на стародавні шпалери і гобелени, що позначається в розумінні кольору, загальних колористичних рішеннях тощо.
Але повернемося до особняка Морозової. У ньому ще немає явних прикмет стилізації модерну, але вже є присутнім той момент гротеску, що знаменував зародження нової стилістики. Поступове "розмивання" чіткої границі між архітектурою і скульптурою, між функцією і прикрасою, реальною дійсністю і фантазією вже багато в чому близько до естетики модерну.
Творчість Шехтеля охоплює усі види архітектурного будівництва - приватні особняки, дохідні будинки, будинки торговельних фірм, вокзали.
Типовим і найбільш зробленим зразком раннього модерну в Росії є особняк Рябушинского в Москві. Автор затверджує в плануванні будинку принцип вільної асиметрії .Кожний з фасадів особняка скомпонований по-своєму. Будинок являє собою сполучення пластично, скульптурно трактованих обсягів, що утворюють уступчасту композицію. Особняк облицьований світлою глазурованою цеглою, що типово для будинку в стилі модерн. Багаторазово повторюючи в малюнку мозаїчного фриза, в ажурних плетіннях віконних вітражів, у візерунку вуличної огорожі і балконних ґрат, цей мотив особливо багато розіграний у декоративному оздобленні інтер'єра, досягаючи свого апогею у вигадливій формі мармурових сходів, що представляє собою хвилю що зметнулася й обпадає.
Оформлення інтер'єрів - меблі і декоративне оздоблення також виконані по проектах Шехтеля.
Зростаюче тяжіння модерну до лаконічності архітектурної мови вело до того, що наприкінці 1900 - х років багато російських зодчих відмовилися від стилізованих декоративних елементів, настільки властивих ранньому модернові, у пошуках чисто архітектурної виразності.
Це відноситься і до Шехтелю. Такі його спорудження як Торговий дім Московського купецького суспільства в малому Черкаському провулку (1909) або будинок друкарні "Ранок Росії" (1907), можна назвати предконструктивістскими. Засклені поверхні величезних вікон складають основний ефект фасаду. Округлені кути і пілястри, витягнуті в кілька поверхів, повідомляють пластичність обсягові будинку. Про модерн тут нагадують трохи вигадлива розмаїтість ритму віконних плетінь, тендітне графічне профілювання горизонтальних тяг, що розділяє поверхи, - эстетизирована геометрія, що замінила собою культ зиґзаґоподібної лінії в ранньому модерні.
Особливий напрямок в архітектурі XX століття утворить неруський стиль, що прагнув

 
 

Цікаве

Загрузка...