WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Леонардо да Вінчі. Мікеланджело - Реферат

Леонардо да Вінчі. Мікеланджело - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Леонардо да Вінчі.
Мікеланджело."
Leonardo dа Vinci; 5.IV 1452, Вінчi, поблизу Флоренції - 2 V 1519, замок Клу, поблизу Амбуаза, Турень, Франція) - італ. живописець, скульптор, архітектор, вчений та інженер, представник доби Високого Відродження. В 1467- 72 навчався в майстерні А. дель Верроккйо. В ранній період творчості Л. да В багато уваги приділяв скульптурі (робот не збереглися); з живописних творів цього часу відомі: голова ангела на картині Верроккйо "Хрещення" (після 1470), "Благовіщення" (6л. 1474), обидва - в Галереї Уффіці у Флоренції; т. з. "Мадонна Бенуа" (6л. 1478, ДЕ). В 1481 або 1482 Л. да В. переїхав до Мілана, де працював при дворі правителя Л. Моро. В т. зв. міланський період (1482-99) створив картини "Мадонна в скелях" (1483-94, Лувр), "Мадонна Літта" (близько 1485 - 90, ДЕ), а також настінний розпис у трапезній монастиря Сліпа Марія делле Граціє в Мілані "Таємна вечеря" (1495-97). В Мілані Л. да В. розробляє різні варіанти "ідеальною міста" й центрального купольного храму. Наприкінці 1499, у зв'язку з взяттям Мілана французами, Л. да В. повернувся до Флоренції, де створив картон "Битва при Анг'ярі" (1503-06, не зберігся, відомий за копіями) для розпису в Палаццо Веккйо Одним з найвідоміших творів Л. да В. є портрет Мони Лізи (т. з, "Джоконди". бл. 1503. Лувр), в якому художник пере дав жіночність молодої флорентійки, складність її психологічною стану. Збереглися також картини "Св. Анна з Марією і немовлям Христом" (1500-07), "Іоанн Хреститель" (бл. 1513-17, обидві - Лувр). Значне місце в творчій спадщині Л. да В. належить малюнкам, в яких відтворено постаті людей в різних ракурсах, міміку і а анатомію людини, будову рос-лин тощо. Збереглися записні книжки й рукописи Л. да В. (бл. 7 тис. аркушів з малюнками, які його учень Ф. Мельці зібрав і видав під назвою "Трактат про живопис"). У своїх творах Л. да В. виступав проти умовного реліг. мистецтва; як художник відтворював реальний світ, базуючись на наукових знаннях і підводячи під свій реалістичний метод науково-теоретичну основу. Творчість Л. да В. була найвищим досягнен-ням доби Відродження.
Наукова і художня творчість Л. да В пройнята передовими для свого часу філос. ідеями. Він визнавав об'єктивність, матеріальність, пізнаванність зовн, світу, сформулював деякі принципи механістичного матеріалізму, висловив ряд глибоких діалектич. здогадок про єдність можливості і дійсності, виникнення і зникнення, про переходи матерії з одного стану в інший. Заперечуючи церк. одкровення як джерело знань, Л. да В доводив, що істина є продуктом дослідного, експериментального вивчення природи. Вважаючи основою пізнання дослід, експеримент, Л. да В. водночас великого значення надавав теорії. Погляди Л. да В значно вплинули на розвитокфілософії епохи Від-родження. Як архітектор та інженер Л да В. розв'язував важливі проблеми будівництва, військ.-інженерної справи, гідротехніки; винайшов ряд приладів, механізмів і машин; працював над конструкціями літальних апаратів, важчих за повітря; подав ідею парашута тощо. Праці з фізики стосувались гол. чин. механіки, й особливо оптики, з математики - перетворення рівновеликих площі об'ємів, дослідження серпків, обчислення площі еліпса "неподільних" методом. В астрономії Л. да В. належали передові космологічні ідеї Він вважав Всесвіт безмежним, фізично однорідним, заперечував геоцентричну систему світу.
МІКЕЛАНДЖЕЛО Буонарроті (Місhelangelo Вuоnаrrоtі; інакше - Мікеланьйоло ді Лодовіко ді Ліонардо ді Буонаррото Сімоні; 6.III 1475, Капрезе, тепер Капрезе-Мікеланджело, Тоскана - 18.11 1564, Рим, похований у Флоренції в церкві Санта-Кроче) - італ. скульптор, живописець, архітектор і поет, представник Високого і Пізнього Відродження. В 1488-89 навчався живопису в Д. Гірландайо, 1489-90 - у скульптора Бертольдо ді Джованні у Флоренції. Працював у Флоренції, Болоньї, Римі. Найповніше талант М. розкрився в скульптурі: рельєфи "Мадонна біля сходів" та "Битва кентаврів" (обидва - бл. 1490-92, Музей Буонарроті, Флоренція), "Вакх" (бл. 1496-97, Нац. музей Барджелло у Флоренції), "Пієта" ("Оплакування Христа", бл. 1498-99, собор св. Петра, Рим), "Давид" (1501-04, Галерея Академії, Флоренція), статуї вмираючого й повсталого рабів (бл. 1513, Лувр, Париж), "Мойсей" (бл. 1515, церква Сан-П'єтро ін Вінколі, Рим), чотири статуї рабів (бл. 1530-34. не закінчені, Галерея Академії, Флоренція), гробниці Лоренцо і Джуліано Медічі (1520-34, капела Медічі церкви Сан-Лоренцо, Флоренція), "Хлопчик скорчився" (бл. 1524, ДЕ. Ленінград), "Брут" (бл. 1538, Нац. музей, Флоренція) та ін. Живописні твори: "Св. сімейство" (1504- 05, Уффіці, Флоренція), "Битва при Кашіні" (картон для розпису в Палаццо Веккйо у Флоренції, 1504-06. не зберігся), фрески плафона на теми Старого завіту (150^-12) і фреска "Страшний суд" (1536-41) в Сікстинській капелі, фрески в Капелі Паоліна (1542-50) - у Ватікані в Римі Серед архітектурних робіт: капела Медічі і бібліотека Лауренціана у Флоренції, брав участь у спорудженні собору св. Петра і переплануванні Капітолійського ансамблю- в Римі. Творчість М.- сміливого новатора, переконаного республіканця І патріота - сповнена високого гуманізму, народності й реалізму і е однією з найяскравіших сторінок з історії світового мистецтва.
Поетичній творчості М. притаманна любов до людини, віра в її красу і велич. Він оспівував кохання, порушував теми гіркого розчарування і самітності художника-гуманіста в світі, де панує насильство. Найулюбленіші форми вірша М.- мадригал і сонет. За життя поезії М не друкувалися. Першу зб. "Вірші" опубл. 1623. Укр. мовою сонети М. перекладали Бажан, І. Драч, Д. Павличко.

 
 

Цікаве

Загрузка...