WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сім чудес світу - Реферат

Сім чудес світу - Реферат

східчасту підставу, щоб храм піднімався над будівлями, що виросли навколо нього за останні сторіччя.
Зсередини храм був облицьований мармуровими плитами. У головному залі стояла статуя Артеміди висотою 15 метрів, покрита золотими прикрасами і дорогоцінностями. У художньому оформленні взяли участь видатні грецькі скульптори і живописці. Рельєф для вівтаря біля храму вирізував знаменитий афінський скульптор Пракситель, рельєф на однієї з колон - інший знаменитий скульптор Скопас. Чутки про незрівнянну красоту, стрункість, грандіозність і багатство відновленого храму поширилися по всьому античному світі. І не дивно, що храм Артеміди в Ефесі став одним із чудес світу.
У 263 році храм Артеміди був розграбований готами. Довершили загибель храму болотистий ґрунт, що поступово поглинала величезну будівлю, і ріка Каістра, що наносами покрила залишки споруди. Коли археологи зацікавилися храмом Артеміди, на поверхні землі нічого не було видно. Десятиліття знадобилися археологам і архітекторам, щоб відтворити початковий образ одного з чудес світу.
СТАТУЯ ЗЕВСА В ОЛІМПІЇ
Древньогрецьке місто Олімпія, розташоване у північно-західній частині Пелопоннесу, було релігійним центром, місцем культу верховного бога древніх греків Зевса і проведення, присвячених йому Олімпійських ігор, Це був найбільший художній центр Древньої Греції. Архітектурний ансамбль Олімпії в основному склався в VII - IV сторіччях до н.е. Тут були зведені чудові храми богів - великі і малі.
Там знаходилося й одне із семи чудес світу - величезна і прекрасна статуя владики Олімпу Зевса.
Як свідчать античні історики, в олімпійській долині мали майстерні багато видатних еллінських скульпторів - Мирон, Поліклет, Скопас, Пракситель. Статуя Зевса була зроблена геніальним древньогрецьким скульптором Фідієм. Корінний афінянин, Фідій народився, як вважають, біля 500 року до н.е. і помер біля 430 року. Він був найбільшим скульптором, архітектором, живописцем, мислителем. За свідченням древніх авторів, Фідій у своїх скульптурних образах зумів передати надлюдську велич. Таким надлюдським образом була, очевидно, його статуя Зевса, створена для храму в Олімпії. Статуя знаходилася в кінці величезного залу храму, довжина якого складала 64 метра, ширина - 28 метрів, а висота внутрішнього приміщення - біля 20 метрів.
Величезний 14 метровий Зевс засідав на троні з золота, слонової кістки, чорного дерева і дорогоцінних каменів. На троні Фідій відтворив чимало сюжетів еллінської міфології і фігури цілком реальних людей, зокрема свого улюбленця хлопчика Пантарка, що став переможцем на 86-их Олімпійських іграх у боротьбі серед самих молодших хлопчиків.
Фідій створив статую з золота і слонової кістки. Пластинки цих дорогоцінних матеріалів мистецьки закріплювалися на спеціальному дерев'яному каркасі. По описах голову Зевса прикрашав золотий вінок з оливкових гілок - знак миролюбства грізного бога. Оголена до пояса фігура Зевса і його голова були виточені зі слонової кістки. У одній руці він тримав золоту статую крилатої фігури перемоги Ніки, інший спирався на скіпетр з орлом на верхньому кінці. Плащ, перекинутий через плече, волосся і борода Зевса були виліплені з золота. Статуя здавалася живою: от - от Зевс підніметься з трону.
У наслідку статуя Зевса була перевезена в Константинополь. Багато творів поганського мистецтва знищили християнські фанатики, але дивну статую Зевса зруйнувати не наважились. Проте в V сторіччі згорів палац імператора Феодосія II, а з ним і геніальний утвір Фідія. Статуя Зевса зникнула. Про неї відомо лише по свідченнях древніх авторів. З перемогою християнства занепала поганська Олімпія, а в 426 році вона була зпалена за наказом римського імператора Феодосія II. Збережені будівлі і статуї були зруйновані землетрусами в 522 і 551 роках.
ГАЛІКАРНАСЬКИЙ МАВЗОЛЕЙ
Одним із самих грандіозних пам'ятників грецької архітектури пізньої класики була велична гробниця в Малої Азії, у столиці невеличкої Карійської держави - Галікарнасі.
Галікарнас мав зручне географічне розташування. Тут був гарний порт, укріплений самою природою, зручний у торговому відношенні. Уздовж гавані знаходилася ринкова площа, далі нагору через центр була прокладена широко розгорнута вулиця, "посередині якої був, споруджений Мавзолей, споруджений у такому грандіозному масштабі, що він значився серед семи чудес світу", - записав Вітрувій.
Гробниця була споруджена в IV сторіччі до н.е. царицею Артемісіею. Мавсол був, зважаючи на все, жорстокий правитель, уводив податок за податком, беручи прибутки з усього, наприклад, із похоронних обрядів або волосся. Багатства його були величезні.
У архітектурі Галікарнаського Мавзолею вперше в грецькій архітектурі сполучилися всі три відомих ордери, грецький, іонічний, коринфський. Нижній поверх підтримувався 15 доричними колонами, внутрішні колони верхнього поверху були коринфськими, а зовнішні - іонічними. У Мавзолеї сполучилися сувора геометричність, масивна простота, наповнена внутрішньої сили, і прагнення до декоративності, до легкості форм, повільності ліній.
Галікарнаський Мавзолей - триярусна споруда. Перший ярус оперізувала стрічка рельєфу з білого мармуру. Тут поміщався заупокійний храм площею в 5000 кв. метрів і висотою біля 20 метрів. Другий ярус утворювала струнка мармурова колонада, а третій - пірамідальна стріха, теж мармурова. Вінчала будівлю чотирьох кінна колісниця (квадрига), що правили мармурові Мавсол і Артемісія. Урочиста споруда сягала заввишки 40 - 50 метрів. Навколо гробниці розташовувалися статуї левів і вершників, що скачуть.
Будували Мавзолей зодчі Сатир і Піфій, а його скульптурна будова була доручена декільком майстрам, у тому числі великомуСкопасу. Збереглися уламки фризу гробниці Мавсола, що зображує битву греків з амазонками - "Амазономахія". Вчені вважають, що це робота Скопаса або його майстерні.
Дев'ятнадцять сторіч стояв Мавзолей. Не хватка каменю призвела до загибелі цілого ряду найцінніших пам'ятників. Така ж доля спіткала Мавзолей у Галікарнасі. Гробницю царя, що трохи ушкодив землетрус, знесли лицарі - іогоністи, побудувавши з неї кам'яний монастир-фортецю. Про руйнацію Галікарнаського Мавзолею відомо із середньовічної хроніки.
Статуї Мавсола й Артемісії, а також інші прикраси Мавзолею зберігаються зараз у Британському музеї в Лондоні. Пам'ять про Галікарнаський Мавзолей залишилася у багатьох спорудах подібного роду, що згодом зводилися в різних містах Ближнього Сходу, а також у слові "мавзолей".
КОЛОС РОДОСЬКИЙ
У східній частині Середземного моря, в архіпелазі Південні Споради, розташований острів Родос - один із центрів егейської культури. До наших днів збереглися численні твори античного мистецтва острова Родос. Видатним твором є статуя Геліоса, так званий Колос Родоський.
У третьому сторіччі до н.е. на острів Родос напав полководець Деметрій. Проте здолати Родосців йому не вдалося, не дивлячись на спеціальні облогові машини - останнє слово військової техніки. Деметрій відступив, кинувши на березі величезну оббиту залізом облогову вежу з таранами і перекидним мостом, катапультами, площадками для десанту - геліополіду, що надавали руху 3400 воїнів. Ця геліополіда - те ж свого роду чудо світу - замість руйнації принесла місту несподівану вигоду і всесвітню славу. Заповзятливі купці, купили у родосців геліополіду "на металобрухт" за величезні гроші - 300 талантів. На гроші, виручені від продажу вежі, і збудували статую Геліоса - покровителя Родоса. Це одне із семи чудес світу було споруджено в 292 - 280 рр. до н.е. У пам'ять про успішну оборону острова.
На торговій площі між морем

 
 

Цікаве

Загрузка...