WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Етикет - Реферат

Етикет - Реферат

дійсність, що зв'язана з доказом, обґрунтуванням, твердженням, чи спростуванням критикою.
У повсякденному житті кожна людина в процесі спілкування затверджує власне "я", свою оцінку тих чи інших явищ, своє відношення до них. Завдяки досвіду, знанням, здібностям у людей складаються різні по глибині і ступеню розробленості особисті принципи і правила, що дозволяють вважати щось доведеним, а щось сумнівним. Але це буває доти, поки в суперечці не зустрінеться опонент, що володіє теорією і практикою аргументації, усім її арсеналом, або коли власна аргументація не стане об'єктом критики, чи спростування просто серйозного розгляду.
Потрібно відзначити, що практика аргументації, звичайно, богаче і різноманітніше будь-якої теорії, однак теорія повинна провести елемент систематичності і прогностичності результатів.
Перемога в суперечці - річ дуже мінлива. Може бути, і не потрібно прагнути перемогти, зруйнувати позицію супротивника, зламати оборонні ряди його доводів. Ніхто не любить програвати. І, найчастіше, перемога - це найкоротший шлях нажити собі ворога. [Курбатов В.И., Мистецтво керувати спілкуванням., Ростову-на-Дону, 1997 р.]
У всякому разі, один із законів спілкування говорить: при інших рівних охотнее усього приймається точка зору людини, що особисто симпатичніше, приємніше, робить враження "свого".
Що для цього потрібно? Чимало, але, насамперед, вміти ідентифікувати співрозмовника по психотипу, підбудуватися під нього, використовувати його лексичні обороти, манери. Тоді він підсвідомо буде вважати, що має справу з людиною, що близька до нього по багатьом параметрам.
Зміст спілкування будь-якої людини полягає в тій реакції, що він викликає. А для того щоб одержати потрібну реакцію необхідно підготуватися до спілкування з партнером.
Підготовка до спілкування
Перед початком розмови потрібно чітко сформулювати для себе, чого необхідно досягти в результаті зустрічі. Щоб бесіда була продуктивної із самого початку, треба:
" установити контакт зі співрозмовником;
" створити сприятливу атмосферу для бесіди;
" привернути увагу партнера;
" розбудити інтерес до бесіди;
" "перехопити" ініціативу, якщо це необхідно.
Існують такі способи початку бесіди, що закривають нам шлях до чи успіху сильно утрудняють його досягнення. Варто уникати їх якщо ви хочете щоб ваша бесіда була результативною:
" прояв ознак непевності в собі й у необхідності зустрічі;
" прояв неповаги на початку зустрічі, навіть у м'якій формі;
" порушення оборонної позиції співрозмовника першими ж питаннями. [Іванова Е.Н., Ефективне спілкування і конфлікти., С-П., 1997 р., с.13-15]
А тому що ми часто схильні робити передчасні висновки. При такій установці згодом підкріплюється і сприймається тільки та інформація, що підтримує перші враження, а інша відсівається, здається малозначної і недостовірною.
Нерідко стиль ведення бесіди впливає на її результати, і навіть при самій позитивній настроєності партнерів на спілкування, щирому бажанні досягти домовленості їхня бесіда не складається, більш того, їхній зусилля виправити положення лише збільшують його.
Найважливішою причиною цього часто є розходження стилів ведення бесіди в партнерів.
Стиль ведення бесіди - комплексне поняття, що включає, з однієї, сторони, що здаються "елементарними", "технічними" компоненти мови, такі як:
" висота тону, тембр;
" голосність;
" тривалість, частота пауз;
" швидкість;
" наявність і характер жестів;
" інтонація;
" повторення і т.д.
Однак, ці характеристики аж ніяк не елементарні і дуже важко піддаються зміні, тому що вони реалізуються в мові, в основному, автоматично, часто несвідомо. Крім того, їхнє значення і враження, що вони роблять на партнера, дуже неоднозначно.
Проблема успішної взаємодії людей збільшується ще і наявністю більш складних і глибинних складових стилю ведення бесіди, таких, як:
" схильність висловлюватися чи прямо натякати;
" расспрашивание чи надання іншим ініціативи в наданні інформації про себе;
" комфортний рівень формальності - простоти; припустимі жарти;
" відношення до обміну скаргами;
" чекання, що іншої піде нашому прикладу і т.д. [Іванова Е.Н., Ефективне спілкування і конфлікти., С-П., 1997 р., с.13-15]
ВИСНОВОК
Отже, щоб ваша бесіда була результативної незалежно від того, з ким ви розмовляєте необхідно: по-перше сподобатися співрозмовнику, для цього встановлені основні правила які сприяють досягненню даної мети:
" Щиро цікавтеся іншими людьми.
" Посміхніться.
" Помнете, що ім'я людини - це самий сладостний для нього звук на будь-якій мові.
" Будьте гарним слухачем. Заохочуйте інших говорити пр самих себе.
" Говорите про те, що цікавить вашого співрозмовника.
" Уселяйте співрозмовнику свідомість його значущості і робіть це щиро. [Митителло В.Л., Етика й етикет ділової людини., Самара, 1992 р., с.21]
По-друге - уміти керувати процесом спілкування, впливаючи на людей не ображаючи їх і не викликаючи в них почуття образи. Для цього існують свої правила, дотримання яких дозволяє впливати на людей, не ображаючи їхній і не викликаючи в них почуття образи:
" Починайте з похвали і щирого визнання достоїнств співрозмовника.
" Указуйте на помилки інших не прямо, а побічно.
" Спочатку поговорите про власні помилки, а потім уже критикуйте свого співрозмовника.
" Задавайте співрозмовнику питання замість того, щоб йому щось наказувати.
" Давайте людям можливість врятувати свій престиж.
" Виражайте людям схвалення з приводу найменшої їхньої удачі і відзначайте їхній успіх. Будьте щиросерді у своїй оцінці і щедрі на похвалу.
" Створюйте людям гарну репутацію, що вони будуть намагатися виправдати.
" Прибігайте до заохочення. Створюйте враження, що помилка, що ви хочете бачити виправленої, легко поправна; робіть так, щоб те, на що ви спонукуєте людей, здавалося їм неважким.
" Домагайтеся, щоб люди були ради зробити, те що ви пропонуєте.
А.Д. Карнегі
[Митителло В.Л., Етика й етикет ділової людини., Самара, 1992 р., с.21]
По-третє, вибравши мету вашої бесіди, намагайтеся схилити людей до вашої точки зору м'яко без тиску і не нав'язуючи виттю ідеологію. Якщо людина вважає вашу точку зору - своєї, він прагнути до досягнення вашої мети - як до своїй. Для цього треба знать, що:
" єдиний спосіб одержати верх у суперечці - це ухилитися від нього;
" виявляйте повагу до думки вашого співрозмовника. Ніколи не говорите людині, що він не правий;
" якщо ви не праві, визнайте це швидко і рішуче;
" с самого початку дотримуйте дружелюбного тону;
" змусьте співрозмовника відразу ж відповісти вам "так";
" нехай велику частину часу говорить ваш співрозмовник;
" нехай ваш співрозмовник вважає, що дана думка належить йому;
" щиро намагайтеся дивитися на речі з погляду вашого співрозмовника;
" відноситеся співчутливо до думок і бажань інших;
" волайте до більш шляхетних мотивів;
" драматизуйте свої ідеї, подавайте їх ефектно;
" кидайте виклик, зачіпайте за живе;
Можна до усьому додати ще наступне:
Хто хоче успішно дискутувати, повинний спробувати якнайбільше довідатися про свого співрозмовника.
А.Д. Карнегі
[Митителло В.Л., Етика й етикет ділової людини., Самара, 1992 р., с.21]
Великі розуми стародавності знали ціну етики спілкування і дотримували її щоб досягти найбільш ефективних результатів, так Ф. Честерфильд (1694-1733) говорив: "Ніколи не доводьте своєї думки голосно і з жаром, навіть якщо в душі ти переконаний у своїй правоті, - вислови його скромно і спокійно, тому що це єдиний спосіб переконати." [Назаров В.Н., Мелешко Е.Д., Етика: словник афоризмів і виречень., М., 1995 р., с.302]

 
 

Цікаве

Загрузка...