WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Батик - Курсова робота

Батик - Курсова робота

Розпис способом складного батика складається з декількох етапів, з яких кожний як би повторює розпис способом простого батика: після першого перекриття тла і його висихання знову наносять малюнок складом, що резервує, і знову перекривають усю поверхню натягнутої на раму тканини. Такі перекриття можна повторювати до чотирьох разів. Перекриття йдуть послідовно від світлого тону до темного.

Перед кожним новим перекриттям фарбою необхідно перевіряти якість покриття складом, що резервує, і піклуватися про те, щоб весь візерунок відповідно до шаблона був переведений на тканину.

Розпис від плям-сама складна і цікава робота з оформлення тканини. Цим способом звичайно виконуються вироби, прикрашені рослинним орнаментом. Принцип роботи той же, що й у складному батику, але замість суцільних послідовних перекриттів усієї тканини тут на полотнину відповідно до ескізу наносять розпливчасті плями різних квітів. По кожному з цих плям йде відповідна ескізу первісне промальовування орнаменту складом, що резервує, далі ці ж чи плями сусідні з ними ділянки тла перекривають іншим кольором, і знову йде подальше домальовування орнаменту. Цю процедуру можна повторювати не більш трьох разів. Перед останнім перекриттям остаточно прорисовують орнамент і на закінчення всю полотнину перекривають яким-небудь темним кольором. Як правило, такого роду малюнки завжди мають темне тло, тому що необхідно, щоб він перекрив фарбу, що розпливлася за межі малюнка. Відбувається як би робота складним батиком на окремих ділянках декоруємої тканини. Це дає можливість при невеликій кількості перекриттів домогтися найтонших переходів квітів і їхніх відтінків.

При розписі необхідно стежити, щоб кожен шар фарби, що накладається на тканину, цілком просихав, а склад, що резервує, застигав.

Після того як робота цілком закінчена, тканину знімають з рами, розтягують по діагоналі, для того щоб склад, що резервує, розтріснувся й обсипався з тканини. Для додаткового видалення резерву тканина можна пом'яти і сильно струснути. Після цього потрібно на стіл укласти два-три шаруючи газет, зверху покласти лист обгорткового папера, потім розмальовану тканину, поверх її знову покласти обгортковий папір, газети і пропрасувати гарячою праскою. Під праскою склад, що резервує, розплавиться і всотається в папір. Прогладжування варто повторити два-три разу, щораз змінюючи папір. Остаточне видалення жирових плям, що залишилися після прогладжування, виробляється шляхом промивання в бензині (можна протерти виріб, знову натягнуте на раму, ватяним тампоном, змоченим бензином).

Крім описаних вище способів оформлення тканини з застосуванням гарячого складу, що резервує, існує дуже ефектний прийом обробки закінченого малюнка. Це гак названий ефект кракле .

Після того як нанесений основний малюнок (але не більш ніж у два перекриття), тканина, натягнута на раму, за допомогою широкої кисті-флейтца покривається розігрітим складом, що резервує. Коли він застигне, тканину знімають з рами, обережно мнуть і струшують, щоб на шарі резерву з'явилися часті тріщини, потім тканину знову натягають на раму і губчатим чи ватяним тампоном перекривають більш темною фарбою. Фарба, проникаючи в тріщини, залишає на тканині тонку темну сітку, крізь яку просвічує раніше нанесений малюнок. Зняття складу, що резервує, виробляється раніше описаним способом.

2.5. Вільний розпис

Техніка вільного розпису одержала значне поширення, тому що вона виявляє своєрідність почерку кожного художника й індивідуальну неповторність добутків, властиву ручній праці.

Вільний розпис по тканинах з натурального шовку і синтетичних волокон виробляється в основному аніліновими барвниками (іноді з різними загустками), а також олійними фарбами зі спеціальними розчинниками. Особливо цікаві результати виходять від сполучення вільного розпису з контурним наведенням і обробкою складом, що резервує.

Вільний розпис із застосуванням сольового розчину. Сутність цього способу полягає в наступному: натягнуту на раму тканина в залежності від характеру малюнка або просочують водяним розчином повареної солі і після висихання розписують, або розпис ведуть фарбами з основних барвників, у які введений розчин повареної солі. Усе це обмежує розтікаємість фарби по тканині, дає можливість виконувати малюнки вільними мазками, варіюючи форму і ступінь насиченості кольором.

Розпис роблять за допомогою ватяних тампонів і кистей різної величини, більш-менш насичених фарбою, завдяки чому можна виконувати соковитим, насиченим чи кольором напівтонові мазки різного характеру. Для кожного кольору необхідно мати окремий тампон, форма і величина якого повинна відповідати виконуваному малюнку. Якщо малюнок вимагає дрібних розробок, тампон роблять з тонким загостреним кінцем; для малюнка з великими округлими формами застосовують тампон великого розміру і кругліший. Щоб тампон не утрачав форму і не куйовдився, його можна обтягти тонким шовковим чи капроновим трикотажем. Щоб фарба з тампона не капала, його віджимають (у залежності від необхідної насиченості кольору).

Вільний розпис фарбами з введенням у них сольового розчину можна сполучити зі звичайним розписом холодним батиком. Для цього деякі частини малюнка виконують вільним розписом з доробкою графічним малюнком, а фонові перекриття роблять на ділянках, обмежених складом, що резервує. При розписі тканини, попередньо просоченої сольовим розчином, заливання ділянок тла яким-небудь кольором виключається, тому що в цьому випадку фарба не може рівно розтікатися по поверхні тканини.

Сольовий розчин (для просочення чи тканини для введення у фарбу) приготовляється в різних концентраціях у залежності від матеріалу, на якому буде вироблятися розпис:

Для крепдешину 20%

Для креп-жоржету 10—15%

Пропонований спосіб розпису з уведенням сольового розчину у фарбу рекомендується тільки для групи основних барвників. Іншими видами барвників для вільного розпису цим способом можна користатися, тільки попередньо просочивши матеріал сольовим розчином.

Вільний розпис фарбами з загусткой зі складу, що резервує. Розпис тканини аніліновими барвниками прийомами сухого мазка найчастіше не дає потрібної колірної насиченості, тому був розроблений новий спосіб розпису з застосуванням складу, що резервує, приготовленого на основі гумового клею.

Рецепт готування фарби наступний:

Основний барвник (у порошку) 15 — 20 м чи Денатурат оцтова кислота 40 — 50 м склад, Що Резервує, 450 — 500 м Бензин 400—500 м Барвник розчиняють у спирті чи оцтовій кислоті, отриманий розчин проціджують через складену в два-три шаруючи марлю, потім змішують зі складом, що резервує, приготовленим для розпису способом холодний батик. Енергійно помішуючи цю суміш, доводять її до кипіння на водяній лазні, щоб одержати однорідну масу з досить інтенсивним фарбуванням. Коли потрібні півтони, збільшують кількість складу, що резервує, при готуванні фарби. Якщо ж потрібно ущільнення фарби, тобто досягнення меншої прозорості, до складу додають невелика кількість цинкового масляного білила.

Приготовлена фарба в закритому посуді може зберігатися тривалий час. Перед уживанням фарбу розбавляють бензином до потрібної консистенції. Під час роботи бензин випаровується, тому час від часу в міру потреби його додають у фарбу.

Фарби різного тону, приготовлені з однієї групи барвників, добре між собою змішуються, підкоряючи законам змішання квітів, і дають широку гаму різноманітних відтінків.

Розпис такими фарбами роблять щетинними кистями різних чи номерів тампонами-штампами. Фарбу набирають на кисть, віджимають злегка об край судини і легенею ковзним рухом наносять на тканину.

Бажано, щоб на тканині залишався кистьовий мазок із просвітами, характерними для роботи "сухою кистю". Він повинний лягати на тканину рівномірно від початку мазка до моменту відриву кисті від тканини. Треба прагнути до того, щоб кожен мазок, кожна лінія були пружними і пластично виражали форму малюнка.

Приготовлена вище зазначеним способом фарба може бути використана і як резервуючого склад, яким можна виконувати графічні розробки малюнка за допомогою скляної трубочки. Оскільки фарба приготовлена на основі складу, що резервує, тло виробу можна заливати фарбами за допомогою тампонів і фонова фарба не буде заходити на малюнок, а вільно підійде до кожної форми, не порушуючи її контурів.

Вільний розпис фарбами з загусткою. За останнім часом одержала широке поширення розпис фарбами з різних груп барвників із застосуванням загустки з траганта, чи крохмалю сальвитози. Як і у випадку застосування в якості загустки складу, що резервує, ці загустки дають можливість працювати фарбами по тканині без застосування складу, що резервує, для обмеження колірної плями.

Застосування для розпису щетинних кистей, ватяних і губчатих тампонів, накладення кольору на колір дозволяють використовувати самі різноманітні прийоми оформлення тканин. Прозора фактура малюнка дуже підходить для оформлення легких тканин, особливо капрону. При цьому способі оформлення, що відрізняється широкими колористичними можливостями, надзвичайно збагачується тканина і разом з тим зберігаються природні якості волокна — його блиск, пружність і т.п.


 
 

Цікаве

Загрузка...