WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Ліногравюра - Курсова робота

Ліногравюра - Курсова робота

Інший вид офорту - "суха голка". Тут зображення продряпуєтся на дошці, позбавленій грунту, і потім не піддається труїть. До офорту відноситься і "акватвань" - спосіб, за допомогою якого до контуру, зробленому таким, що труїть або сухою голкою, додається тон по засобам покриття відповідних поверхонь розчином тієї, що роз'їдає цинк кислотою.

Монотипією називається відтиснення, отримане на папері з зображення, нанесеного на металеву дошку або на скло масляними фарбами.

Останніми роками часто застосовують новий вигляд гравюри. Але всі виконуються за принципами гравюра на дереві, ліногравюри або офорту.

4.Глава IV. Робота з ліногравюрою

Методика роботи з гравюрою по лінолеуму

Лінолеум - благодатний матеріал для будь-яких творчих задумів: від екслібриса і книжкової заставки до великої станкової гравюри як чорною, так і кольоровою. Гравюра на лінолеумі сприяє розвитку пластичного бачення. Заняття ліногравюрою не тільки цікаво, але і корисно тим, що привчає працювати в матеріалі, примушує багато малювати постійно тренувати руку, око.

Для роботи над гравюрою необхідні лінолеум, різці або штихеля, валик, фарби і папір, а так само такі підсобні засоби, як ножі, стекло, оліфа і ін. Для гравюри потрібний пробковий лінолеум, середній щільності, завтовшки 2,5-3 мм. Перед роботою його шліфують пемзою або наждачним папером, поливаючи водою спочатку уподовж, а потім упоперек. Чим краще і рівніше відшліфований лінолеум, тим легше на нім працюватиме, тим більше тонкий штрих можна отримати в відтисненні. На такий лінолеум добре накочується валиком фарба, а значить легше отримати і хороші відтиснення. Після шліфовки лінолеум слід скласти і накласти на нього прес, щоб він не завертався потім в трубку. Висохлий лінолеум необхідно протерти оліфою і насухо витерти.

Перший етап роботи - це створення ескізу. Ескіз винен бути добре продуманий і пропрацював, обов'язково потрібно розібрати, де буде світло, а де - темні місця. Бажано зробити це чорними фарбами або хоч би олівцем. Це найвідповідальніший етап роботи. Тут потрібно уміти графічно мислити, перекладати об'ємне зображення "мовою" чорного і білого. За рахунок штрихів, їх товщини, частоти, розмірів, напрямів передається не тільки форма предметів, але і різниця в їх матеріалах. Ескіз

роблять в розмір малюнка. На першій стадії свій роботи потрібно прагне знайти загальне графічне рішення.

Після того, як рішення знайдене, переводять композицію на лінолеум.

Це можна зробити по-різному. За допомогою олівця перевести малюнок кальку (калька дає можливість зворотного зображення). Покласти її лінолеум, натертий воском, малюнком вниз і гладкою пластинкою (зворотним кінцем ручки) передавити зображення по контуру. Віск дає можливість чіткого контуру. Можна покласти під кальку на лінолеум що копіює папір, тоді лінолеум не обов'язково натирати воском, і обвести малюнок олівцем. Переведений малюнок потрібно обвести тушшю, щоб він не стерся в процесі роботи. Тонкі лінії обводяться пером, а великі чорні плями закрашуються кистю. Переводячи малюнок, треба пам'ятати, що все, зображене на лінолеумі, при друці вийде в зворотному, "дзеркальному" зображенні.

Поглиблення на лінолеумі робляться штихелями - різцями різних профілів і розмірів (грабштихель, мессерштіхель, шпіцштіхель болтштіхель, флахштіхель, фаденштіхель, тонштіхель). Половина успіху в гравіруванні залежить від гостроти різця. Необхідно пам'ятати про техніку безпеці, щоб уникнути можливих неприємностей. ). У подібній справі велике значення має правильне розташування грон рук. Прийнято ліва (не ріжучу) руку, що притримує лінолеум під час роботи, тримати нижче правої, робочої руки. Це необхідно тому, що різець може зірватися, а в такому положенні рук він не нанесе пошкоджень

Перш ніж приступити до своєї роботи, необхідно небагато потренуватися на маленькому шматочку лінолеуму, відпрацювати глибину і форму штриха. Вправи можуть бути такими: 1) розташувати декілька ліній - спочатку на однаковій відстані один від одного, потім, поступово збільшуючи цю відстань, довести частоту цих ліній до максимальної розрідженості (тобто до повної щільності кольору у відтисненні); 2) лінії, що перехрещуються; 3) хвилясті лінії; 4) точкові лінії (глибокий натиск і слабкий); 5) лінії по кругу і т.д.; 6) робота різнимі за профілем різцями.

У роботі необхідна послідовність. Гравірування лінолеуму краще починати відразу з відповідальних місць. Спочатку обрізають тонким лінії, прорізають штрихування, а потім широким різцем вибирають непотрібні місця фону. Корисно чергувати дрібну, "ювелірну" роботи з вибіркою великих площин. Тоді відпочиває око і робота йде продуктивно. Вирізування гравюри вимагає акуратності, посидючості, терпіння, не в якому випадку не можна поспішати. Корисно знати, що чим більше штрих, тим глибше за нього потрібно прорізати.

Для друкування першого пробного відтиснення береться чорна друкарська або масляна фарба, яка валиком наноситься на лінолеум рівномірно, так. Що б не було грудочок і нерівностей. Надрукувати декілька відтиснень на верстаті або уручну. Один їх їх слід берегти незалежно від якості, а на другому виправляти тушшю або білилами, моменти які недопрацьовані. Після, виправляється сама робота на лінолеуму і робиться чергове пробне відтиснення. Відтиснення вважається хорошим, якщо тон фарби темний і глибокий, а шар не дуже густий і не рідкий, коли добре і чітко протягнутий в пресі кожен штрих, не забиті фарбою дрібні білі штрихи, немає слідів подряпин і інших дефектів лінолеуму, папір не пом'ятий і не надірвана. Свіже відтиснення на гладкому папері не можна відразу складати в пачку, якийсь час вони повинні сохнути.

Після закінчення роботи форма і валик ретельно промиваються скипидаром і протираються ганчірочкою.

Способи друку

За способами друку все різноманіття прийомів і різновидів техніки зводиться до трем видам.

Першим з них є високий друк. У цій техніці відбиток дають ті ділянки, які залишаються на площині дошки. У поліграфії дошка, з якою друкується великий тирах відтиснень, називається кліше.

Другим способом є глибокий друк. При цій техніці зображення на папері дають ті місця, які на дошці заглиблюються. Такі, наприклад, гравюри на металі або офорт.

Третій вигляд - плоский друк (літографія) досягається тим що зображення обробляється у такий спосіб, коли одні ділянки приймають фарбу, а інші - ні. Друкарську форму в літографії називають каменем.

Верстати для друкування гравюри існують разних конструкцій. Для високого друку застосовується верстат у вигляді паралельних плит, які з'єднуються за допомогою важеля і притискують лист до дошки. Також в ліногравюрі застосовується ручний метод високого друку. Лист паперу накладається на накатану фарбою поверхню лінолеуму, а потім обережно протирається столовою ложкою. Верстати для глибокого друку влаштовані так, що верхня плита замінюється циліндром, що обертається, од яким прокатується нижня плита разом з дошкою. При цьому папір вдавлюється в поглиблення на дошці. Той же принцип друкування використовується і в літографії тільки тиск тут менше. При високому і плоскому друці фарба на оброблену поверхню накочується валиками, а в глибокому друці втирається тампоном і долонею руки.

Висновок

У моїй роботі в першому розділі розкривається таке поняття, як "естамп", тобто що має самостійне значення графічний лист. Другий розділ включає деякі факти з історії виникнення, як гравюри загалом, там і ліногравюри. Третій розділ містить інформацію про види гравюра. Існує всього три види гравюр - на дереві, на металі або камені, на лінолеумі. Але ці види діляться ще на підвиди. Гравюра на дереві може бути подовжня або обріз і торцева. Гравюра на металі - офорт включає безліч різновидів. Взагалі - це зображення, нанесене на мідну або цинкову пластинку, покриту кислототривким грунтом темного кольору. Малюнок продряпаєтся голками різної товщина, після чого труять в кислоті. Інший вид офорту - "суха голка". Тут зображення видряпуєтся на дошці, позбавленій грунту, і потім не піддається тому, що труїть. При чому, потрібно враховувати, що і гравюра на лінолеуму, і на дереві, і на металі може бути надрукована трьома способам: високий друк, глибокий і плоский. У цій роботі я детально зупинялася на ліногравюрі. Але тему можна продовжити і розповісти не тільки про ліногравюрі, але і про особливості офорту і про ксилографію.

Не дивлячись на те, що ліногравюра - це порівняльно новий напрям в мистецтві, вона отримала визнання як мистецтвознавців і художників, так і людей, далеких від мистецтва по всьому світу. Не одне покоління художників - граверів присвятили себе даному виду мистецтва. У різних країнах щорічно проводяться виставки робіт, як майстрів, так і дітей. Наприклад, в Японії в 2001 році проводилася велика виставка різних видів гравюр : ксилографія (різьблення по дереву), літографія ( по каменю) офорт (зображення, нанесене на мідну або цинкову

пластинку), ліногравюра (на лінолеумі). Роботи, представлені на виставці, Були виконані на дуже високому рівні,- діло рук справжніх майстрів своєї справи.

Додаток 1

Гравірування штихелем

Кути відриву

Додаток 2

Види штихелів

- грабштихель

- мессерштихель

- шпіцштихель

- флахштихель

- тонштихель

- фаденштихель

- болтштихель

Список використаної літератури

1. Староносов П. Н., Гравюра на линолеуме, М. - Линогравюра, 1938;

Павлов И.;

2. Маторин М., Техника гравюры на дереве и линолеуме, М., 1952;

3. Левитин Е. С., Современная графика капиталистических стран Европы и Америки, М., 1959;

4. Леонтьева Г. К., Дорогой поиска, Линогравюра - М., 1965.

5. www.in1.com.ua


 
 

Цікаве

Загрузка...