WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Ліногравюра - Курсова робота

Ліногравюра - Курсова робота

З граверів інших країн Необхідно відзначити француза Ж. Калло, найбільшого малює і гравера XVI-XVII століть. А так само німецького художника і гравера - Д. Ходовецкого.

Гравюра на рубежі XIX-XX ст.

Інтерес людей до гравюри з XVIII почав затихати і велику роль у відродженні гравюри як самостійного виду мистецтва відіграла техніка репродукції в кінці XIX і на початку XX століття спочатку на заході потім і в Росії. Ця техніка отримала широкою розвиток в багатьох країнах. Це було час виникнення ряду нових областей графіки, у тому числі і ліногравюри. В кінці XIX і початку XX століття гравюра отримала подальше розвиток, особливо у Франції. Для нас цікавіший саме цей період оскільки він пов'язаний з виникнення гравюри на лінолеумі.

Цікавий той факт, що в Парижі існувало у той час безліч суспільств художників - граверів, а так само любителів гравюри. Професійний рівень гравірування був досить високий; художники в більшості своєму не обмежувалися яким-небудь одним видом гравюри, а пробували свої сили і в суміжних областях графіки .Що торкається виникнення перших ліногравюр, то ми не маємо в своєму розпорядженні точних відомостей про том ким і коли вони були зроблені. У історії мистецтва ще не написано ні однієї капітальної праці по історії ліногравюри, а що є про неї відомості як на російському, так і на іноземних мовах украй скупі і даються у загальних відомостях з естампами в загальних монографіях. Що виникла в цей час гравюра н лінолеумі не відразу набула поширення. Це був період коли фотомеханічний спосіб друку став витісняти репродукційну гравюру. Шукаючи нові шляхи в мистецтві, художники прийшли до необхідності відродити гравюру як самостійний вид графіки. Від сухої манери поширеною в ті роки в репродукційній штриховій гравюрі, вони перейшли до тональних суцільних покриттів, до світлотіні. Перші роботи в цій області робилися в ксилографії.

Перехід від ксилографії до ліногравюре зовсім не освячений спеціальній літературі. В усякому разі, специфіка лінолеуму дозволила досягти ще більшої легкості при гравіюванні, свободи використання в чорно- білому зображенні, а дешевизна матеріалу мала позитивне значення для розвитку кольорової гравюри, де було потрібно багато дощок. Художники працювали в тій і іншій техніці, а по манері зображення ксилографії деколи виглядали як ліногравюри.

На розвиток ліногравюри в кінці XIX століття великий вплив надали японські ксилографії, які в цей час стали користуватися широкою популярністю. Досвід японських майстрів представляє інтерес для всіх, хто вивчає гравюру, тому на ній необхідно зупинитися.

Японська гравюра

До Японії гравюра на дереві проникла з Китаю, де вона була відома з глибокої старовини і в основному була присвячена релігійною тематиці. З початку XVII в. у японському мистецтві виникла нова течія. Художники зверталися до природи, до людей, до життя, що оточує їх, і створювали реалістичні твори. Розквіт мистецтва був частково обумовлений тим то в країні після тривалих міжусобних воєн був на довгий термін встановлений мир.

Культурним центром країни стало місто Едо, тобто Токіо де працювала близько тисячі художників - граверів. Розквітом усесвітньо відомої японської гравюри прийнято рахувати період приблизно в двісті років: від середини XVII до середини XIX століття.

Якщо в Європі і в Китаї гравюра зародилася як репродукційна, то в Японії вона стала самостійним видом мистецтва. Японські гравюри відразу можна дізнатися по точному малюнку, витонченій лінії декоративній умовності в кольорі, красивим поєднанням квітів. Цікавий метод їх виконання: робив малюнок зазвичай художник, який ставив свою монограму, а вирізував гравюру мастер- різьбяр і друкував. Ці майстри володіли, як правило, крім досконалості в своїй майстерності і художнім смаком.

Друкувалися японські гравюри водяними фарбами розмішаними на рисовому, клеї, який не давав розтікатися барвистому шарую. Фарби наносилося широким гроном типу флейц, а друкувалися гравюри уручну, за допомогою кістяної гладилки, за формою тієї, що нагадувала довжину флакона. Великого тиску не вимагалося, оскільки пористий папір легко вбирав фарбу.

Спочатку в Японії існувала чорна гравюра. Родоначальником її прийнято вважати Моронобу, який зображав нескладні жанрові сцени і окремі фігури. Вперше застосував кольорову гравюри як самостійний вид мистецтва Хоронобу. Своїм розквітом гравюра зобов'язана таким художникам, як Утамаро, Хироге, Хокусай і багато інших.

Девізом для їх творчості можна узяти слова великого художника Хокусаї: "ні що в природі не повинно бути залишено без уваги".

Ліногравюра в Росії

У Росії ліногравюра виникла декількома роками пізніше, ніж в інших країнах Європи. Початок XX століття - це період, коли у нас гравюра майже цілком стала репродукційною або виконувала завдання книжкового і журнального оформлення. З найбільших майстрів, що працювали в ксилографії і в офорті, слід в першу чергу назвати В. У. Мате який виховав ціле покоління чудових графіків. Першим з росіян художників застосував ліногравюру Н. А. Шевердяєв, який в час перебування в Парижі в 1906 році виставив свої роботи в цій техніці і мав успіх. У 1907 році до ліногравюре звернувся, що став надалі російським художником - гравером, І. Н.Павлов, який вже до цього мав величезний досвід в роботі над репродукційною гравюрою. І. Н. Павлов зацікавився гравюрою на лінолеумі. За свідченнями Шевердяєва: "у Парижі лінолеум вже витіснив гравюру обріза. І лише застарілі естети прізіралі цей новий гнучкий матеріал". Павлов самостійно розробив техніку гравірування на лінолеумі і прийоми друку. У історію графіки художник увійшов перш за все своїми знаменитими серіями кольорових ліногравюр.

Ще з епохи Відродження почав виявлятися інтерес до екслібрисам. EXLIBRIS- слово латинського походження, набуває в наші дні все велику популярність. Воно означає "з книг..." і часто в цьому сенсі уживається, наприклад: "Exlibris А. А. Сидорова". Але воно має і більш загальний сенс, позначаючи книжковий знак з будь-яким текстом. Екслібрис може бути намальований від руки, по трафарету, відштемпельованим, витиснутим на кришці палітурки або корінці книги (суперекслібрис) або ж наклеєний. Наклеюються найчастіше листи тиражної графіки. Екслібрис може бути пов'язаний з змістом тих книг, для яких він призначений, з особливостями характеру занять їх власника. Вже з винаходом книгодрукування книжний знак став бути схожим на сучасний: маленький естамп, відтиснений з гравірованою на міді або дереві дошки. В кінці XIX - початку XX століття екслібриси все більш охоче гравірують на дереві і новому матеріалі - лінолеумі.

Ліногравюрою займалися знамениті російський художники Б. М. Пустодієв, М.В. Маторін, Суріков, В. А. Фаворській і багато інших. Захоплювалися ліногравюрою і багато російських художників - живописці.

Блискучим офорістом був і Нівінській, що створив цілу школу московських граверів. Серед інших художників, що внесли великий внесок в розвиток радянської графіки був А.И. Кравченко, що так само працював в області ілюстрації і гравюри на дереві, а так само інші видатні радянські художники.

Традиції художників старшого покоління продовжують молоді графіки. Більшість з них пройшла грунтовну професійну підготовку в художніх вузах.

3.Розділ III. Різновиди гравюри

Гравюра може бути на дереві, на металі або камені, на лінолеумі.

Гравюра на дереві отримала назву ксилографії, від грецького слова "ксилос" (дерево). Існує два види гравюри на дереві: обріз (або подовжня) і торцева. Сам термін найчастіше позначає чорно-білу торцеву гравюру на дереві, набагато рідше - подовжню, яку прийнято називати гравюра "обріза на дереві". Кольорову гравюру так і називають: "кольорова гравюра на дереві". Для гравюри обріза береться грушева сливова або липова дошка подовжнього розпила; зображення вирізується ножем або різцями і стамесками різної величини. Для торцевої гравюри береться поперечна площина дерева твердих порід, в основному кавказької пальми, при чому зображення режется різцями різної конфігурації.

Гравюри на лінолеумі виконуються різцями різних перетинів кожен різець має жолобок всередині. Для роботи найзручніше "пробковий" лінолеум, хоча можна застосовувати і інші сорти. На цьому виді гравюри. Я зупинюся трохи пізніше.

Гравюри на міді роблять на мідній дошці різцями аналогічними тим, якими користуються в торцевій гравюрі.

Термін "літографія" походить від грецького слова "літос" (камінь). У цій техніці зображення наноситься м'яким графічним олівцем особливого складу на, різних розмірів, вапняний камінь білого кольору, що має плоску прямокутну форму і зернисту фактуру. Потім камінь обробляється таким, що труїть. Літографія, як і гравюра на дереві і на лінолеумі, витримує великий тираж - до декількох тисяч відтиснень.

У спорідненості з літографією стоїть альграфія. В цьому випадку камінь замінюється на алюмінієву пластинку. Але це застаріла техніка. Її недолік - малий тираж.

Офорт включає безліч різновидів. Власне офорт - це зображення, нанесене на мідну або цинкову пластинку, покриту кислототривким грунтом темного кольору. Малюнок продряпуєтся голками різної товщини, після чого труять в кислоті.


 
 

Цікаве

Загрузка...