WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Ліногравюра - Курсова робота

Ліногравюра - Курсова робота

3

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЧЕРКАСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра дизайну

Пояснювальна записка

з дисципліни "Робота в графічному матеріалі"

на тему:

"Ліногравюра"

Навчальний керівник:

Коваль Н.Г.

Чікало Б.П.

доцент

Храмова-Баранова О.Л.

Виконала:

студентка гр. ДЗ-51

Гродзь А.С.

Черкаси

2008

План

1 .Вступ

2. Розділ I. Естамп

3. Розділ II. З історії гравюри

а) Короткий нарис історії гравюри

б) Гравюра на рубежі XIX-XX ст

в) Японська гравюра

г) Ліногравюра в Росії.

4. Розділ III. Різновиди гравюри.

5. Розділ IV. Робота з ліногравюрою.

а) Методика роботи над гравюрою по лінолеуму.

б) Способи друку

6. Висновок

7. Додаток 1

8. Додаток 2

9. Список використаної літератури

Вступ

Мистецтво - одне з найважливіших і цікавіших явищ в життя суспільства, невід'ємна частина людської діяльності, що грає значну роль в розвитку не тільки окремої особи, але і суспільства. Суть мистецтва визначається тим, що воно є якнайповнішим і дієву форму естетичного усвідомлення навколишнього світу. Само собою мистецтво повинне було прийняти різноманітні форми щоб утілити всі ідеї думки, відчуття людей не у вигляді відвернутих понять, а в цілком конкретною формі. Існує величезна кількість абсолютно різних видів мистецтва, при чим кожен їх них володіє своїй специфікою, ставить власні завдання і створює для їх вирішення свої засоби і прийоми. Всі мистецтва мають свій власна мова і певна своєрідність художніх можливостей.

У даній роботі я постараюся якомога точніше відобразити особливості одного з напрямів гравюри - ліногравюри. Я розповім, во- перших, про її історію виникнення. По-друге, які види гравюри існують у наш час, і, по-третє, зупинюся на етапах створення ліногравюр загалом.

Ліногравюра - гравюра, тобто відбиток з малюнка вирізаного на лінолеумі або на схожому з ним пластичному матеріалі.

Взагалі створення ліногравюри - це по істині цікаве заняття. З даним видом мистецтва я знайомилася ще в художній школі на уроках графіки. І мені дуже сподобався сам процес вирізування на лінолеумі різних картинок різними фактурами.Тому я вирішила розглянути цю галузі гравюри докладніше. І тепер ставлю перед собою завдання зацікавити вас цим видом мистецтва.

1. Розділ I. "Естамп"

Ліногравюра, ксилографія, офорт, літографія - всі ці форми сучасної графіки об'єднані загальним поняттям " естамп". Масовість тиражів, невеликий формат роблять естамп сучасним, таким, що легко входить у все області життя. Інтер'єри квартир, готелів, кафе, бібліотек, виставки немислимі зараз без естампів. Спочатку естамп виник як спосіб репродукції, але надалі завдяки багатющим можливостям своїй техніка розвинувся у велике самостійне мистецтво з багатими традиціями.

Малюнок виконується художником на папері або іншому матеріалі в одному екземплярі і є унікальним. Всі авторські повторення і тим більше копії, як правило, гірше за оригінал. Але графічне зображення може бути виконане художником і на такому матеріалі, з якого шляхом обробки можна отримати велику кількість відтиснень кожний з яких вважається оригіналом. Це естампи і гравюри.

Естамп є однією з галузей графіки. Під естампом розуміють графічний твір, відтиснений з якою-небудь друкарської форми, обробленої тим або іншим способом друк: у верстаті або уручну, і самостійне значення, що має при цьому. Тираж отриманих відтиснень може коливатися від декількох штук до декількох тисяч екземплярів, причому всі відтиснення вважаються оригіналами. Таким чином естампом називають сукупність вживаних засобів графічної техніки призначеною для цієї мети, так і сам лист з нанесеним на нього зображенням. У такому разі естамп- це самостійний твір призначене для прикраси інтер'єрів або альбомів. Виконується він зазвичай в одному з трьох основних видів: у гравюрі, в літографії або офорті.

Деякі мистецтвознавці, особливо старшого покоління схильні вважати гравюрою все те, що отримане шляхом відбитку з якою-небудь форми, незалежно від техніки виконання. Іншими словами, гравюрою в цьому випадку називають і літографію, і офорт, і навіть цинкографію, де в поліграфічному виробництві використовуються фотомеханічні способи перекладу малюнка в друк, звідки і відбувся застарілий тепер термін "геліогравюра".

У сучасному розумінні під терміном "естамп" мається на увазі той, що має самостійне значення графічний лист. Гравюри є ще різновидом, разом з літографією і офортом. Отже терміни "гравюра" і "естамп" не ідентичні: естамп може бути виконаний як у гравюрі, так і в іншій техніці, а гравюра, у свою чергу, може і не бути естампом. Такі гравюри, зроблені для книг, - це вже не естампи, оскільки вони не мають самостійного значення.

Для друкування естампів в поліграфічній промисловості застосовують спеціальні друкарські фарби.

2. Розділ II. З історії гравюри.

Короткий нарис історії гравюри

Історія гравюри - з давніх часів до початку XX століття - це історія подовжньої і торцевої гравюри на дереві, різцевої гравюри на міді, офорту зі всіма його різновидами, а пізніше і гравюри в складній комбінаційній техніці. Не можна не згадати тут і літографія. Без всієї цій передісторії не могла б існувати і ліногравюра. Ліногравюра існує ще не більше ста років. Що б краще "відчути" її, потрібно знати і всю історію гравюри.

Перша згадка про гравюру зустрічається в VI столітті нашій ери в історії образотворчого мистецтва Китаю, де гравюра мала прикладне значення і існувала у вигляді клейм, друку в буддійських храмах і як трафарети для кольорових тканин.

У Європі вже з XV століття існували гральні карти віддруковані з дерев'яних дощок. Перша гравюра на дереві була зроблена в Німеччині в 1423 році. У Франції, Італії, Фландрії і інших країнах вона виникла декілька пізніше, а в Росії - в 1464 році. Поштовхом до розвитку гравюри як самостійного виду мистецтва послужило, як відомо розвиток наук, культури, освіти, - тоді ж виникла необхідність пропаганди цих досягнень, що і послужило підставою для винаходу друкарського верстата і розвитку книгодрукування.

На ряду з книгами і гравюрами релігійного змісту друкувалися географічні карти, букварі, технічні малюнки. Паралельно з гравюрою на дереві розвивалася гравюра на мідь і офорт, причому ці види існували також і як прикладне мистецтво у вигляді орнаменту на зброї і металевому посуді, у вигляді художніх шрифтів на надгробках і т.д. Точної дати виникнення гравюри на металі немає, але її відносять до середини XV століття.

У Росії при збройовій палаті був цілий штаб граверів що працювали в прикладному мистецтві, з яких надалі вийшли перші художники - професіонали.

Самостійне значення має і книжкова гравюра яка є спадкоємицею книжкової мініатюри. Найстародавніші мініатюри робилися на пергаменті. Вони цікаві по композиції і красиві по фарбах. З часом, в XVII столітті, малюнок мініатюр ускладнився, лінії в них стають віртуозними, фарби пестрєє, яскравіше, вводиться позолота.

У першодрукованих гравюрах художник спочатку не брав складних, багатофігурних сцен, а виходив із спрощених композиційних побудовах, обмежувався зображенням однієї фігури в центрі листа поміщаючи по краях красивий орнамент, а нижче заголовну буквицю і шрифт. Зображення будувалися в основному за рахунок чорних ліній. Білим штрихом іноді робили тільки орнамент. Зображення резалісь надзвичайно ретельно і точно. Шрифт добре читався, оскільки у пресі він був одній насиченості. Титульні листи у таких книг були достовірно художніми творами книжкового мистецтва. Заголовна буква часто друкувалася червоною фарбою і красиво виділялася на сторінці. Раніше в мініатюрі художники від руки малювали складні переплетення з округлих ліній. У гравюрі це робити недоцільно, а тому з'являються рубані прямокутні форми. Так само як і в мініатюрах, букви в гравюрах зображали тварини, але форми їх спростилися, стали сприйматися чіткіше.

З розвитком техніки гравюри в пізніший період ускладнюються композиції листів, зображення і орнаменти, з'являються дуже хитромудрі заставки і віньєтки, але всі вони добре "виглядають" з текстом. У листі з книги "Жітіє Ісаакия чудотворця" почала XVIII століття видно, що як і раніше головна дійова особа зображається в центрі, а по краях замість орнаменту робиться цілих шість сцен на загальну тематику. Це прийом що застосовується в іконі.

Лубок - це гравюра на дереві в один колір, виконана як правило, художником з народу. Лубок розфарбовувався від руки акварельними фарбами. Це мистецтво виникло в Китаї в VIII столітті і отримало широке розповсюдження в багатьох країнах. У Росії воно виникло в середині XV століття і зробило вплив на подальший розвиток гравюри. Більшість дослідників - мистецтвознавців рахує, що термін "лубок" походить від лубового короба, в якому продавці носили для продажу ці гравюри. Спочатку лубки виготовляли тільки в Москві, а потім вони отримали ширше розповсюдження, коли виникло декілька шкіл: київська, новгородська і інші. В середині XVI століття лубок широко розповсюдився в Західній Європі.

На Заході лубок не набув такого широкого поширення як в Росії. Часто в країнах Західної Європи запозичували тематику і композиції російських лубків. Бувало і зворотне, при цьому мінявся лише текст. Не завжди лубок робився в техніці гравюри обріза на дереві: були лубки і у техніці різцевої гравюри, мецо-тінто і в літографії.

Самостійне значення російська гравюра придбала в кінці XVII і на початку XVIII століть, в епоху Петра I. Широке розповсюдження у графіків отримала тема архітектури Петербургу.

У цей період в західній Європі крім живопису і малюнка розвивається і гравюра. У німецькі майстри багато уваги приділяли гравюрі обріза і різцевої . Великий вплив на подальший розвиток мистецтва в Голландії і Фландрії надав Лука Лейденський (1494-1533). Він так само як і багато його сучасників працював в живописі і в гравюрі. Переводив свої малюнки в техніку різцевої гравюри на міді. Великий голландський художник Рембрендт ван Рейн (1603-1669) був новатором і продовжував подальші шляхи розвитку мистецтва. Він створював шедеври як в живопиши, так і в графіці. Зі всієї техніки він вибрав офорт, в якому можна йти від живописності, від плями і в теж час від малюнка, від лінії. Серед італійських майстрів виділяється великий знавець архітектури Дж. Би. Піранезе (1720-1778), що створив декілька альбомів крупних декоративних офортів. Офортна техніка вільніша, ніж гравюра на міді, дозволила йому широко і живописно зображати натуру і архітектурні фантазії, зберігаючи строгий лінійний малюнок. У Англії один з видатних художників - живописців - Хогарт .У його є безліч гравюр з різними сатиричними сюжетами. Ми цінуємо цього художника, як творця критичного реалізму. У області офорту працював великий іспанський художник Гойя. Його офорти виконані з застосуванням акватинти, дуже живописні.


 
 

Цікаве

Загрузка...