WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Черняхівська культура - Реферат

Черняхівська культура - Реферат

Реферат

на тему:

Черняхівська культура

██ Черняхівська культура██ острів Ґотланд██ землі Геталанда██ Римська імперія██ Вельбарська культура (III століття)██ водні простори

Черняхівська культура — археологічна культура у 100—500 рр. (початок у 150-250 рр. і кінець у 350-450 рр.) залізної доби.

Територія культури була в степу і лісостепу від нижнього Подунав'я до Лівобережжя Дніпра. Поширена на території лісостепу Подніпров'я між (Сіверським) Дінцем і Дністром та Прутом і вздовж Буга, а також на південному сході Польщі, сході Словаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії.

Названа за могильником у с. Черняхів (Кагарликськіий район Київської області). На території Румунії Черняхівська культура іменуєтьсяСінтана-де-Муреш - Черняхов за націоналістичним мотивом. Відкрита у 1900-1901 В. Хвойкою біля с. Черняхів.

Найвідоміші пам'ятки черняхівської культури на території України: Черняхівський та Ромашківський могильники, Жуківецьке і Ягнятинське поселення.

Поселення і хати

Пам'ятки черняхівської культури — безкурганні могильники (поля поховань) та поселення. Осілі хліборобсько-скотарські племена черняхівської культури жили у великих неукріплених поселеннях; житла - наземні і землянки - розміщені рядами. Площа деяких наземних будинків, що належали, ймовірно, великим патріархальним сім'ям, перевищувала 100 м2.

Землеробство

Підйом землеробства в епоху Черняхівської культури відмічений удосконаленням плуга і рала із залізними наконечниками; віл і кінь використовувалися, ймовірно, як тяглова сила; розширився склад культурних злаків; під ріллю освоєні значні площі.

Промисловість

Були розвинені чорна металургія, ковальство, бронзоливарство, каменосічне і косторізне ремесла, причому майстри працювали переважно на замовлення і лише частково на ринок. Кераміка (миски, глеки) виготовлялася в основному на гончарному колі.

Торгівля

Була розвинена торгівля з найближчими античними центрами, звідки імпортувалися амфори, в яких привозили вино і оливкове масло, глиняний посуд, скляні келихи, рідше - червонолакові посудини; знайдені цілими і в обламках на всіх пам'ятках Черняхівської культури. У зовнішній і внутрішній торгівлі використовувалася римська монета.

Деякі риси Чернохівської культури склалися під впливом пізньоантичної цивілізації.

Поховальний обряд

У похоронному обряді Ч. к. поєднувалися трупоспалення (поля поховальних урн) і трупокладення (останні переважали).

Ґотська держава, етнічна належність

Черняхівську культуру часто ототожнюють з Готською державою, що імовірно створили її, об'єднавши переважно праукраїнські племена. Тісний контак з українцями вплинув на готську мову і мову народів де згодом осіли готи. Так відомо багато спільного української зіспанською мовою, вплинули на яку візіготи.

Більшість дослідників вважають, що Ч. к. створена племенами різного етнічного походження (даки, сармати, германці, пізні скіфи, анти або венеди-слов'яни), згадуваними стародавніми авторами на території її розповсюдження. Думка про многоетнічності Ч. к. підтверджується, зокрема, наявністю локальних особливостей в домобудівництві, кераміці і похоронному обряді її носіїв.

Найбільш обгрунтована думка, що Ч. к. була знищена нашестям гунів в кінці 4 ст. по Хр.

Правдоподібно переростання її в давньослов'янську і давньоукраїнську (староруську) культуру. Деяки факти вказують на походження русинів Подніпров'я

ЛІТЕРАТУРА:

 • Хвойка В. В. Древние обитатели Среднего Поднепровья и их культура в доисторические времена. Киев, 1913;

 • Рыбаков Б. А. Древние Русы // Сов. археология. 1953. № 27;

 • Тереножкин А. И. Предскифский период на Днепровском Правобережье. Киев, 1961;

 • Максимов Е. В. Среднее Поднепровье на рубеже нашей эры. Киев, 1972;

 • Даниленко В. М. Пізньозарубинецькі пам'ятки київського типу // Археологія. 1976. № 19;

 • Проблемы этногенеза славян. Киев, 1978;

 • Козак Д. Н. Пшеворська і черняхівська культури у Верхньому Подністров'ї і Західному Побужжі // Археологія. 1982. Вип. 37;

 • Этнокультурная карта территории Украинской ССР в І тыс. н. э. Киев, 1985;

 • Баран В. Д. Пражская культура Поднестровья (по материалам поселений у с. Рашков). Киев, 1988;

 • Баран В. Д., Козак Д. Н., Терпиловський Р. В. Походження слов'ян. К., 1991;

 • Чмихов М. О., Кравченко Н. М., Черняков І. Г. Археологія та стародавня історія України. К., 1992;

 • Давня історія України: у 2-х кн. К., 1994.


 
 

Цікаве

Загрузка...