WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура первісної епохи - Реферат

Культура первісної епохи - Реферат

Танок. Скельний мал., район мису Доброї Надії, Південна Африка

Орнаменти. Крім образів тварин та людей, сюжетних композицій, зображень долоні, важливе значення для подальшого розвитку мистецтва має поява в палеоліті орнаментальних зображень. Найбільшого поширення та ускладнення орнаменталізм набуває в неоліті. Елементами орнаментів стають прості геометричні фігури, ряди рисок, кола і спіралі. Прибічники предметного походження орнаменту доводять, що в деяких випадках можна чітко прослідити утворення орнаментального візерунку з повторення зображень конкретних предметів, наприклад, рогів або очей. Поступово орнамент стає джерелом символічного та абстрактного в мистецтві.

Татуювання. Скоріше за все до первісних часів треба віднести появу татуювання, пірсингу, макіяжу. Слово "татуювання" походить з полінезійської мови й означає нанесення на тіло малюнків шляхом введення під шкіру барвних речовин. У деяких культурах татуюваннями покривали все тіло, навіть язик. Мешканці Океанії та Америки наносили малюнки на шкіру з допомогою дерев'яної чи кістяної голки або колючки кактуса та молоточка, а народи Північно-Східної Азії використовували пофарбовану нитку, яку потім видаляли. У темношкірого населення Африки татуювання майже не набуло поширення, натомість переважає нанесення на тіло шрамів та фарбування їх.

Малюнок на шкірі — це знак роду, племені і соціального статусу, а також функціонально татуювання пов'язують з іспитом на витривалість під час ініціації та із захистом від злих духів.

Запозичений у "колискових" народів та завезений до Європи моряками звичай поширився серед досить різних соціальних спільнот. Хоча цікаво відзначити, що функція позначення належності до клану, тотемної групи певною мірою збереглась і в аматорів татуювань початку ХХІ ст.

Одна з функцій мистецтва — прикрашати життя, — позначилася в первісну добу на яскравості первісних ритуалів і на святковому або обрядовому фарбуванні тіл, виготовленні масок та ритуальних костюмів.

Періодизація. На основі живопису та мобільного мистецтва вчені намагаються створити єдину періодизацію первісного мистецтва. В. Міріманов виділяє такі етапи раннього мистецтва Європи (табл.).

Мистецтвознавець Х. Кюн підкреслює споконвічну протилежність лінеарного та пластичного, абстрактного та натуралістичного, або, за його термінологією, "імажинативного" та "сенсорного". Спочатку (оріньяк) мистецтво палеоліту проходить лінеарну фазу: домінують чиста лінія, певна скутість. У другій фазі (середній мадлен) з'являється живописність та натуралізм. І наприкінці мадлену знов починає домінувати лінія, контур набуває жорсткості, перемагає далека від природи імажинативність.

Саме такий шлях, на думку Х. Кюна, проходить мистецтво будь-якої епохи в історії людства (наприклад ці ж тенденції чергуються у давньогрецькому мистецтві — від VI до IV ст. до н. е., або в італійському — від раннього до пізнього Ренесансу). Тобто ми маємо справу не стільки з розвитком, скільки з рухом по замкненому колу.

Паоло Граціозі, який зібрав та узагальнив велику кількість зразків первісного мистецтва, уважає, що не існує якоїсь закономірності в переході від одного етапу до іншого, і поява нових форм є скоріше результатом дії випадкових чинників.

Таблиця

Приблизне датування

Період

Мобільне мистецтво

Живопис, петрогліфи, рельєфи

Бл. 35 тис. роківдо н. е.

Шательперонський

Насічки на камені, перші прикраси

Бл. 30 тис. роківдо н. е.

Оріньякський

Гравіровані та написані фарбами зображення на кам'яних плитках (Белькайр, Ла Феррасі, Істюріц)

Бл. 25 тис. роківдо н. е.

Граветський

Плитки з гравірованими та живописними зображеннями (Лабатю, Істюріц), палеолітичні "венери"

Зображення на стінах печер (Пернон-Пер, Гарга, Ла Грез)

Бл. 18 тис. роківдо н. е.

Солютрейський та ранніймадлен

Гравіровані та живописні зображення на камені та кості (Бурдель, Парпалло, Істюріц)

Рельєфи (Рок де Сер, Бурдель), живопис та петрогліфи у печерах Ласко, Пеш Мерль, Ла Пасьєгге, Еббу, у Капповій печері

Бл. 12 тис. роківдо н.е.

Мадленський (середній)

"Жезли" та інші декоровані предмети (Нижня Лонжері, Ла Мадлен, Істюріц)

Живопис та петрогліфи (Ла Мадлен, Альтаміра, Фон де Гом, Комбарелль, Монтеспан)

Бл. 10 тис. роківдо н. е.

Мадленський (пізній)

Предмети, прикрашені зображеннями та орнаментами (Ла Мадлен, Істюріц, Лімейль)

Живопис та петрогліфи (Тейжа, Лімейль)

Бл. 8 тис. роківдо н. е.

Азильський

Гальки зі схематичними знаками (Мас д'Азиль)

Скельне мистецтво Східної Іспанії

Бл. 4 тис. роківдо н. е.

Декоровані керамічні посудини, жіночі статуетки, фігурки тварин (Болгарія, Італія, Угорщина, Україна, Чехія)

Скельні зображення Півночі Скандинавії, петрогліфи Онезького озера та Білого моря

Андре Леруа-Гуран розрізняє п'ять етапів розвитку первісного мистецтва:

1-й, дофігурний етап (шательперон, близько 50 тис. років тому), йому притаманне прикрашання предметів насічками.

2-й первісний етап (оріньяк) — схематичні зображення тварин, поява "первісних венер".

3-й етап (солютре): розписи в Ласко та Ля Пасьєгге — зображення людей та тварин, на яких увага приділяється перш за все тулубу.

4-й етап, класичний (мадлен) — реалістичне мистецтво, пропорції людських фігур та тварин наближені до справжніх. Фігури, хоча й лишаються певний час немовби підвішеними у повітрі, наприкінці періоду "стають на землю".

5-й період (пізній мадлен): реалізм зображень досягає вершин майстерності: рух та форма передаються з дивовижною точністю. З'являється велика кількість предметів мобільного мистецтва.

В основу цієї періодизації покладено уявлення про еволюцію від більш абстрактного (тобто примітивного) до реалістичного мистецтва в первісну добу.

Музика. Більшість дослідників-музикознавців упевнені, що з погляду суто музичної досконалості первісна музика була примітивною. Про це свідчать і археологічні дані: найдавнішими музичними інструментами вважаються кістяні дудки та флейти, які знаходили практично на всій території, де мешкали первісні люди. Біля берегів Десни на Чернігівщині археологи знайшли цілий комплекс кістяних інструментів, виготовлених понад 20 тис. років тому. Шість музик з давнього оркестру колись грали на "флейті Пана", сопілці, ксилофоні з двох нижніх щелеп мамута, барабані зі шматка черепа, литаврах та брязкалі з кістяних пластинок. Завдяки експериментам встановлено, які саме мелодії можна було грати на перших музичних інструментах. Наприклад, поперечна флейта з угорської печери Істалоскьо відтворювала тони "ля", "сі-бемоль", "сі" та "ля".

Але деякі вчені, базуючись перш за все на аналізі традиційної музики "колискових" народів, говорять про певну досконалість і довершеність первісного ритуалу, у тому числі й музичного його супроводу.

Один з інструментів оркестру — голос з його неймовірно широким діапазоном — був у розпорядженні людини завжди, він і тепер, у час електронної музики, є неповторним. Лише один приклад набуваючого дедалі більшої популярності горлового співу досить яскраво свідчить про те, наскільки широкий діапазон голосу міг бути використаним людиною вже в давні часи.

Відомий психолог С. Гроф не погоджується з примітивізацією в оцінках давньої музики. Він пише: "Подібно до дихання музика та інші види звукових технологій протягом тисячоліть використовувались як потужні складові обрядових та духовних практик. З доісторичних часів монотонний барабанний бій, спів та інші звукові техніки ... були головним знаряддям шаманів в усіх регіонах світу. Доіндустріальні культури розробили барабанні ритми, котрі в умовах лабораторних експериментів помітно впливали на електричну активність мозку. ...У багатьох культурах звукові технології під час ...церемоній використовувались ... задля терапії. Екстатичні танці бушменів кунг з Калахарі мають дивовижну силу зцілення, що було засвідчено багатьма антропологічними дослідженнями та кінофільмами". Далі С. Гроф зазначає, що "обряди зцілення навахо ... за своєю складністю можна порівняти з партитурами вагнерівських опер" [3].


 
 

Цікаве

Загрузка...