WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Правове забезпечення політики Європейського Союзу щодо культури - Реферат

Правове забезпечення політики Європейського Союзу щодо культури - Реферат

розвиток культурної статистики
Інший нормативний документ - Резолюція Ради Європейських Спільнот від 20 листопада 1995 р. про розвиток статистики щодо культурного та господарчого розвитку - започаткував діяльність з формування спільних стандартів вивчення культурних процесів у країнах ЄС, зокрема - розвитку культурних індустрій та ринку культурних товарів і послуг, на базі яких діє агентство Eurostat. Це дозволяє формувати науково обгрунтовані політичні рішення щодо розвитку європейського культурного простору.
Культурні програми ЄС
Спільна культурна політика ЄС не має на меті гармонізації культурних особливостей держав-членів, а радше сприяє збереженню їх різноманітності при сприянні формуванню спільної європейської ідентичності.
У статті 151 Маастріхтської Угоди зазначено, що Спільнота має сприятирозвитку культур держав-членів, поважати національну й регіональну специфіку, але водночас опікуватися і спільною культурною спадщиною. Діяльність Спільноти має бути направлена на сприяння розвитку співробітництва держав-членів, а також, за потреби, на підтримку їхньої діяльності у сферах: вдосконалення та поширення знань про культуру й історію європейських народів, збереження культурної спадщини загальноєвропейського значення, некомерційних культурних обмінів, розвитку мистецтва та літератури, зокрема й аудіовізуальний сектор.
Задля досягнення цих цілей використовують чотири засоби:
співпраця між державами-членами;
врахування культурних аспектів, насамперед питань допомоги в розвитку культури та збереженні культурної спадщини, у контексті інших політик Спільноти, зокрема політики щодо конкуренції;
співпраця між Спільнотою, її членами та третіми країнами, а також компетентними міжнародними організаціями;
конкретні заходи, спрямовані на підтримку відповідної діяльності держав-членів.
Остання може здійснюватися в двох формах: заохочувальні заходи без гармонізації нормативно-правових актів держав-членів, одностайно прийняті Радою в межах процедури спільного ухвалення рішень після консультацій з Комітетом Регіонів; та рекомендації, також одностайно прийняті Радою. Відхилення від звичайної процедури спільного ухвалення рішень означає, що державу-члена неможливо кваліфікованою більшістю в Раді примусити до дій, які, на її думку, є шкідливими для власної культурної ідентичності.
На реалізацію згаданих положень Маастріхтської угоди Євросоюз започаткував низку програм культурницького спрямування - таких, як "Леонардо", "Рафаель", "Медіа", "Культура-2000" тощо, які передбачають надання на конкурсній основі фінансової підтримки (грантів) культурно-мистецьким чи просвітницьким проектам.
З метою раціоналізації та підвищення ефективності діяльності у сфері культурного співробітництва було розроблено єдиний фінансовий і програмний документ - програму "Культура 2000". Ця програма діяла, внаслідок двох продовжень, до грудня 2006 року, й тепер має бути замінена програмою "Культура 2007".
Зазначений документ мав на меті створення, шляхом заохочення співробітництва діячів культури та мистецтв з іншими відповідними особами та організаціями держав-членів, спільного європейського культурного простору.
Збереження національної спадщини країн-членів ЄС
Європейський Союз має збалансувати свою діяльність щодо, з одного боку, завершення формування спільного ринку та, з другого, щодо збереження національної спадщини. Прийнята Радою відповідна Директива говорить про те, що експорт культурних витворів, які мають художню, історичну або археологічну цінність, за межі Спільноти, підлягає обов'язковому ліцензуванню в тій державі-члені, на території якої цей предмет законно перебуває.
Водночас Директива встановлює механізм повернення власнику культурних витворів, незаконно вивезених з території держави-члена ЄС після 1 січня 1993 року включно. Для цього встановлюється окрема судова процедура, яка регулює також і відповідну співпрацю компетентних органів держав-членів.
Законодавство ЄС про авторське право
Жорстка ефективна система захисту авторських і суміжних прав - це один з головних засобів, який дозволить захистити гідність і незалежність митців і виконавців, і гарантувати, що європейська культурна творчість і продукція отримають необхідні ресурси. Тому авторське право також захищене на рівні Європейського Союзу.
Відповідна Директива Єврокомісії 1998 року гармонізує термін чинності авторського права в національних законодавствах держав-членів і встановлює його на рівні 70 років після смерті автора літературного, художнього, кінематографічного чи аудіовізуального твору.
Для останніх двох категорій відрахування зазначеного терміну починається з моменту смерті останньої безпосередньо причетної до її створення особи (режисер, автор сценарію, автор текстів, композитор). Окрім цього, цей документ регламентує захист основних суміжних прав (прав акторів, виробників фонограм, продюсерських агенцій тощо) протягом 50 років.
Література
1. Adam, Christopher, Cavendish, William and Mistry, Percy S., Adjusting Privatization: Case Studies from Developing Countries. London: James Curray, 1992.
2. ANDERSON James, O'DOWD Liam, WILSON Thomas. Culture and cooperation in Europe's borderlands. Amsterdam, New York: Rodopi, 2003.
3. Barzelay, Michael, The New Public Management. Improving Research and Policy Dialogue, Wildavsky Forum Series 3, The University of California Press, 2001.
4. Bernier, Ivan, Catalogue of International Principles Pertaining to Culture, Ottawa, International Network on Cultural Policy, 2000.
5. Cultural Policies in Europe: a Compendium of Basic Facts and Trends, Council of Europe.
6. Dahrendorf, Ralph, Reflections on the Revolution in Europe, Random House, New York, 1990.
7. Dahrendorf, Ralph, A precarious balance: economic opportunity, civil society, and political liberty, in The Responsive Community: Rights and Responsibility, Volume 5, Issue 3, Summer 1995.
8. DONDERS Yvonne. "The protection of cultural rights in Europe: none of the EU's business?", Maastricht Journal of European and Comparative Law, v. 10, n. 2, 2003, p. 117-147.

 
 

Цікаве

Загрузка...