WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Шумерсько-Вавілонська культура - Реферат

Шумерсько-Вавілонська культура - Реферат

Азії.
Релігійно-міфологічний світогляд населення Месопотамії помітно вплинув на формування інших релігій, у т.ч. і християнської.
Шумери були напрочуд художнім народом. Дуже рано у них розвинулася скульптура, хоча в країні було мало каменю. Статуї царів, жерців, воїнів встановлювали в храмах. Дещо пізніше звилися статуї з діориту. Шумери поклали початок будівництву укріплених міст. оточених стінами, багатоповерхових будинків та зиккуратів - святинь-оматрів. Заккурати зводили на пагорбах з цегли, облицьовували плитками. Класичним зразком був зиккурат в Уруці - один з найважливіших центрів релігійної та художньої культури. Його фасад вкривала мозаїка з червоних, блакитних та чорних плиток, відповідна геометричномуорнаменту.
Розвивалося у Месопотамії також мистецтво музики. Шумери винайшли ряд струнних, духовних і ударних музичних інструментів і грали на них під час релігійних містерій та народних гулянь.
У Вавилонській державі була успадкована система письма - це шумерський клинопис, що виник у 2750-2300 рр. до н.е. незважаючи на певні трудності в оволодінні клинопис ця саме він був в ті часи загальновизнаною мовою дипломатичного спілкування. Вавилонський клинопис вивчали навіть у писарських школах далекого Єгипту. Матеріалом для написання текстів найчастіше слугували глиняні таблички, деревні дощечки, алебастрові таблички. Освічений писар в Асирії повинне був знати кілька мов: рідний та вавилонський діалекти і шумерську мову, тому що знання цієї мови давали можливість повністю оволодіти клинописною грамотою. Основою традиційної шумерської системи освіти було навчання у світській едубі (дім табличок) де готвали писарів. Існували едуби приватні, державні та храмові. Випускники цих едуб отримували звання шумерського писаря, який повинен був вільно перекладати тексти, писати, володіти тайнописом, знати математику, землемірну справу та багато чого іншого.
При школах, храмах існували бібліотеки, були і приватні зібрання клинописних текстів. Були в бібліотеці і медичні тести, і відомості в галузі також царські укази, історичні замітки, палацові записи, що мали політичний характер, а також епіко-міфічні розповіді, пісні та гімни.
До кінця ІІ тис. до н.е. була створена своєрідна математика Давньої Вавилоні. В основу правил обчислення лягла практика великих сільськогосподарських маєтків; при цьому використовувалась позиційна шестидесятизначна система розрахунку. Ця шестидесятизначна вавилонська система обчислення визначила поділ годин на 60 хв і 3600 сек. вона відбилася в звичному поділі кола на 360 градусів.
Вже шумери знали чотири арифметичні дії, вміли підносити до степеня, добувати квадратні і кубічні корені, обчислювати площу ряду геометричних фігур, знали арифметичну прогресію і ін. Вавилоні спираючись на ці досягнення, за тисячоліття до Піфагора знали про властивості прямокутних трикутників, могли розв'язувати досить складні задачі стереометрії. Поряд з математикою у Месопотамії шанувалася астрономія. Халдейські мудреці в результаті детальних досліджень в основних рисах створили картину доступною для вивчення неозброєним оком зоряного неба. Шумери вже знали всі планети Сонячної системи. Вони заклали основу сучасної небесної механіки. З разючою точністю вони обчислювати орбіти Меркурія, Венери, Марса, Сатурна, екліптику Сонця та Місяця.
Щумеро-вавилонці вірили в магію небесних світил, вважали появу комети чи падіння метеорита за боже знамення, ворожити по зорях, складали гороскопи. Завдяки регулярним астрономічним спостереженням у Месопотамії ще у сиву давнину виник необхідний для іригаційного землеробства місячний календар. Календарний рік складався з12-ти місяців. Початок кожного місяця збігався з появою молодика.
Військовим і торговим потребам служити географічні знання. Мандрівники і купці, посли і військові користувалися картами-схемами окремих місцевостей. Географами Вавилону була складена карта світу, де земля зображалася островом, що плавав в океані. Однак реальні географічні знання вавілонян були значно ширшими. Купці користувалися морським шляхом до Індії, вони знали про існування країни Кум (Ефіопія) чули про Тартес (Іспанія).
Вчені висловлюють думку, що шумери, можливо вже знали явища електролізу, яке вони використовували в ювелірній справі для припаювання золотих кульок до срібних пластин.
Медицина в Месопотамії ще не стала наукою. Було зроблено перші кроки щодо запровадження в медичну практику окремих раціональних методів лікування, які поєднувалися з цілим арсеналом магічних дій та заклинань. Разом з тим вавилонські медики приділяли велику увагу діагностиці. Діагноз вони ставили на основі вивчення симптомів хвороби. Вони лікували мазями, компресами, масажами, мікстурами, що виготовляли з олії, молока, вовни, пива і ін.
Високого рівня розвитку дістала література Месопотамії. Кращим літературним твором шумерів, вавилонців та ассирійців судилося безсмертя. Нині відомо більше півтори пам'яток художньої словесності - міфи, епічні твори, молитви, гімни, весільні пісні, поховані плачі, пісні про кохання. Байки, казки, анекдоти, приказки, прислів'я, елегії. Література Месопотамії істотно вплинула на художню словесність інших стародавніх народів. Найбільше запозичень з неї здійснила єврейська література, яка, в свою чергу, лягла в основу Старого Заповіту.
Не весь пріоритетний внесок шумерів у скарбниці світової цивілізації віднайдений, проаналізований і став надбанням наукової думки.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Клапчук С.М. і Остафійчук В.Ф. "Історія української та зарубіжної культури" Київ 2004 р.
2. В.С. Полікарпов "Лекції з історії світової культури" Харків-Київ 1999 р.
3. Л.Косянчук "Історія української та світової культури" Тернопіль "Астон" 2001 р.
4. Джек Ліндсей "Коротка історія культури". ТІ. Київ 1995 р.
5. Л.І. Левчук і інші "Історія світової культури" Київ 1994 р.
6. Л.І. Левчук і інші "Історія світової культури" Київ 2000 р.
7. В.Греченко і інші "Історія світової та української культури" Київ "Літера" 2000 р.
8. Джек Ліндсей "Коротка історія культури" Київ 1995 р.
9. В.М. Пічі "Культурологія" Львів "Новий світ-2000" том ІІ. 2004 р.
10. М.М.Закович "Українська та зарубіжна культура" Київ 2001 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...