WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Українська діаспора: сучасний стан і перспективи співпраці - Реферат

Українська діаспора: сучасний стан і перспективи співпраці - Реферат


Реферат на тему:
Українська діаспора:сучасний стан і перспективи співпраці
Сьогодні підрахувати, яку частину від світової спільноти складають українці, майже неможливо. Багато хто прийняв громадянство тої країни, в якій нині проживає чимало й таких, які про своє українське походження навіть не здогадуються, бо народилися в іншій державі, куди колись емігрували предки [1].
Українська діаспора - таке збірне визначення української націо-нальної спільноти поза межами української національної території, - відіграє величезну роль у міжнародній спільноті, бо є важливим демографічним, інтелектуальним, соціально-культурним та інформаційним ресурсом України саме тому співпраця з діаспорою повинна бути одним із пріоритетів зовнішньополітичної діяльності нашої держави [2,3].
Загальновживаний етнополітичний термін "діаспора" походить від грецького "діаспора" й означає: "розсіяння по різних країнах народу, вигнаного завойовниками за межі батьківщини".
Серед центральних органів виконавчої влади, в компетенцію яких входить вирішення проблем української діаспори, є Державний комітет України у справах національностей та міграції, на який Указом Президента № 486 від 27 квітня 2004 року "Про забезпечення організації співпраці з українцями, які проживають за межами України" було покладено забезпечення організації співпраці з українцями, які проживають за межами України та здійснення координації діяльності у цій сфері Міністерство закордонних справ України, яке спрямовує свою діяльність на виконання заходів щодо встановлення зв'язків з українцями, які проживають за межами України, а також Міністерство культури і туризму України, одним із важливих напрямів роботи якого є саме реалізація державної політики щодо підтримки культури українців, які проживають за межами держави.
Основним документом, розробленим з метою реалізації ст. 12 Кон-ституції України щодо задоволення національно-культурних і мовних потреб закордонних українців є Національна програма "Закордонне українство" на період до 2010 р., проект якої на даний момент знаходиться на опрацюванні в Міністерстві закордонних справ України [2].
Нещодавно Урядовий комітет із питань гуманітарної та соціальної політики під головуванням віце-прем'єр-міністра України В. Кириленка схвалив проект розпорядження "Про схвалення Концепції Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року". За словами віце-прем'єра, "програму спрямовано на зміцнення зв'язків з українцями, котрі мешкають за кордоном, та з їхніми громадськими організаціями. Це сприятиме поширенню інформації про нашу державу, підвищенню авторитету України у світі". Програмою передбачено активізацію співпраці із закордонними українцями у галузях науки, освіти, культури, туризму та інформації торговельно-економічне і науково-технічне співробітництво, проведення спільних заходів" [4].
Метою програми є збереження етнічної ідентичності зарубіжних українців шляхом сприяння процесам формування українських громадських організацій і національно-культурних автономій ефективне використання українського фактору при просуванні інтересів України у міждержавних відносинах поширення за допомогою закордонного українства відомостей серед громадських, політичних, наукових та ділових кіл зарубіжжя про торговельно-економічні, науково-технічні та туристичні можливості України, підвищення її авторитету в світі.
З огляду на необхідність врегулювання статусу українців, які проживають за межами держави, полегшення їхніх контактів з етнічною Батьківщиною було розроблено проект, а згодом прийнято Закон України "Про правовий статус закордонного українця" [5].
За Законом, "закордонний українець - це особа, яка є громадянином іншої держави або особою без громадянства, а також має українське етнічне походження або є походженням з України українське етнічне походження - належність особи або її предків до української нації та визнання нею України батьківщиною свого етнічного походження".
Україна, з метою задоволення національно-культурних і мовних потреб закордонного українця, під час укладення міжнародних договорів передбачає забезпечення прав українських меншин за кордоном, створення оптимальних умов та можливостей для задоволення їхніх соціальних, культурно-освітніх, інформаційних та інших потреб сприяє укладенню міжнародних договорів про співробітництво в галузях культури, освіти, соціального захисту, інформаційного забезпечення з урахуванням інтересів організацій закордонних українців надає українським культурно-інформаційним центрам організаційну, методичну, технічну та іншу допомогу в місцях компактного проживання українців за кордоном створює умови для радіомовлення та телевізійної трансляції програм з України на територію компактного проживання українців за кордоном на підставі міжнародних угод, зокрема через супутниковий зв'язок та інші засоби комунікацій [6].
Про намір поглибити співробітництво з українцями за кордоном і розробити відповідну національну програму заявив Президент України В. Ющенко під час свого перебування в Загребі (Хорватія). Йшлося про створення єдиного державного органу - департаменту в структурі Кабінету Міністрів України, - "який має стати центром спілкування з різноманітними діаспорними колами з різних питань України та української діаспори".
Президент зазначив, що завданням нового органу буде донесення до співвітчизників за межами України інформації про економічну ситуацію на батьківщині й перспективи розвитку бізнесу. В. Ющенко також повідомив, що вперше в державному бюджеті з'явиться стаття, що передбачає фінансову підтримку українців за кордоном, - йдеться про гуманітарні проекти, які українська держава повинна підтримати в колі українських діаспор за кордоном [7].
Плідним у вирішенні питань щодо української діаспори був офіційний візит В. Ющенка в Астану у минулому році Президенти України та Казахстану обговорили зокрема питання забезпечення потреб діаспор обох країн. Українська громада в Казахстані становить близько 400 тисяч осіб. Під час діалогу було порушено проблему забезпечення інформаційних та освітніх потреб цих людей, а саме розглянуто можливість побудови нової української школи в Астані [8].
Вагомого значення набув і той факт, що Глава української держави і Президент Румунії Т. Басеку в 2005 році підписали у Бухаресті політичну декларацію, в якій було заявлено про готовність до поліпшення співпраці двох держав. Крім цього, у декларації наголошується на необхідності забезпечити належні умови життя української громади в Румунії та румунської в Україні [9].
Союз українських організацій Австралії (СУОА) налагодив контакти з Міністерством культури і туризму України. На зустрічах голови СУОА С. Романіва із заступником міністра культури і туризму О. Костенко, керівниками підрозділів міністерства обговорювалися пропозиції українців Австралії щодо заснування Українського інституту - культурних центрів у діаспорі. На думку австралійських українців, цяустанова може бути створена за зразком німецького Гете-інституту чи Альянс-Франсез. Було також заявлено про запрошення митців з України до участі в багатонаціональних фестивалях в Австралії в 2006 році. За підсумками зустрічі домовлено про початок

 
 

Цікаве

Загрузка...