WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Меценатство і українська культура - Реферат

Меценатство і українська культура - Реферат


Широкого розмаху набуває Всеукраїнська благодійна акція "Бізнесмени та зірки спорту і естради допомагають дітям". Її ініціатор - Європейська бізнес-асоціація - об'єднує понад 500 міжнародних та вітчизняних компаній. Для них благодійність є складовою частиною корпоративної соціальної відповідальності й розумінням того, що "багатий не той, хто багато має, а той, хто багато дає". До участі в акції вже приєдналися абсолютна чемпіонка Європи, світу, ХХVІ Олімпійських ігор зі спортивної гімнастики Л. Подкопаєва та заслужена артистка України Ані Лорак [31].
Благодійний гала-концерт "Рятуємо Одеський оперний театр" відбувся в Донецькому академічному театрі опери та балету. "Шість оперних театрів України б'ють у дзвони, щоб привернути увагу до проблеми реконструкції Одеської опери", - так сформулював мету акції головний диригент Донецького оперного В. Василенко. Коли він запропонував колегам об'єднати зусилля і провести цей концерт, відгукнулися не лише донеччани, а й солісти інших театрів - н. а. України А. Капустін (Одеса), Г. Вільха (Львів), О. Срібницький (Дніпропетровськ), О. Старікова (Харків), а також солісти балету М. Антонова (Німеччина) та Гі Альбу (Франція). Усі учасники концерту відмовилися від гонорарів. Про десятирічну історію реставрації розповів директор із реконструкції Одеського театру опери та балету І. Волощук. За його словами, повна вартість робіт - 197 млн. грн., залишилося профінансувати 77 млн. Учасники акції звернулися до Президента, Голови Верховної Ради та Прем'єр-міністра України з проханням терміново втрутитися у справу ремонту Одеської опери. "Стан, у якому перебуває будівля театру, найближчим часом може спричинити незворотні процеси та руйнацію", - йдеться у зверненні. Митці вважають, що треба передбачити окремим пунктом у держбюджеті на 2006 рік кошти для завершення робіт [32].
У Черкасах відбувся перший концерт у рамках благодійної акції "Україно, ти для мене диво!" Кошти, зібрані під час акції, пішли на облаштування скверу ім. В. Симоненка і встановлення пам'ятника поетові. Усі благодійні заходи за участі відомих мистецьких колективів Черкащини та гостей відбувалися в приміщенні обласного музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка [33].
Відділ східного мистецтва Харківського обласного художнього музею суттєво потерпів під час Великої Вітчизняної війни: значну частину його експонатів безповоротно втрачено. Тому символічним є той факт, що саме напередодні 60-річчя Перемоги і 200-річчя музею міський благодійний фонд "АВЕК" подарував музею колекцію окімоно (японської інтер'єрної скульптури малих форм) та низку кольорових китайських ксилографій (гравюр) - усього 41 експонат. День, коли голова фонду "АВЕК", народний депутат України Олександр Фельдман у присутності громадськості підписав акт дарування, збігся з відкриттям виставки, складовою частиною якої стали подаровані експонати. Виставка має назву "У стилі шинуазрі: порцеляна (фарфор) та фаянс Далекого Сходу та Європи ХVIII-XX віків". Подібної виставки, що нараховує близько двісті експонатів з фондів музею та приватних колекцій, у Харкові ніколи не було. Вона дає можливість уявити вплив мистецтва Китаю та Японії на художників і виробників порцеляни як у Західній, так і Східній Європі [34].
До 50-річчя Харківської міської спеціалізованої музично-театральної бібліотеки ім. К. Станіславського Харківський добродійний фонд Ю. Сапронова видав і презентував до ювілею бібліотеки подарункове видання "Енеїди" І. Котляревського. Новинка оздоблена ілюстраціями видатного українського графіка А. Базилевича, народного художника України. Унікальній бібліотеці ім. Станіславського, в сховищах якої рукописи та щоденники багатьох письменників зберігаються в єдиному примірнику, Ю. Сапронов обіцяє допомагати не лише книжками, а й грошима. Минулого року бібліотека отримала в подарунок від добродійного фонду фотоальбом "Харків. Місто й околиці" з роботами відомого українського фотографа В. Бисова. Впроваджуючи в життя програму відродження бібліотек, меценат відкрив ще 10 сільських бібліотек і передав у їхній фонд по тисячі примірників різних книжок [35].
"Як узгодити комерційні інтереси з потребами національної культури" - на таку тему відбувся "круглий стіл" у Національному університеті "Києво-Могилянська академія". Акцію за участю провідних письменників, музикантів, кінорежисерів, журналістів, художників організував президент університету В. Брюховецький, який вважає, що настав час підказати владі шляхи виходу з культурної кризи. Кінорежисер М. Іллєнко заявляє, що національна культура - це дещо вище, ніж попсові витребені, це система ідентифікації нації, в якій і проектується її майбутнє. Тому комерція тут ні до чого, і фінансувати роботи над епохальними творами українського кіно має держава. Народний депутат України, академік М. Жулинський висловився за те, щобимитцям допомагала країна, хоча й не проти того, аби заробляли на себе власними силами та знаходили спонсорів, він також переконаний: уряд має заохочувати (скажімо, через зменшення податків) доброчинців, котрі підтримують українське слово. М. Жулинський вважає, що без збільшення державного фінансування особливих зрушень нам не дочекатися. Добре було б, якби на потреби культури йшло півтора відсотки від внутрішнього валового продукту. Треба налагодити також механізми взаємодії між бізнесом і культурою. А ще створити, так би мовити, ринок культури. Тоді ми б мали надходження в бюджет від експорту культурної діяльності. Наприклад, у європейських країнах він становить 30%, у нас наразі немає й одного [36].
Якщо держава заохочуватиме меценатів, котрі підтримують наше мистецтво, проблем із фінансуванням у вітчизняних письменників, кінорежисерів, музикантів не буде.
Тому не варто лишати осторонь меценатську діяльність приватних осіб, які також роблять чимало для мистецького розвитку нашої держави.
Нагадаємо: знамениту колекцію трипільських раритетів "ПЛАТАР" створили родини Платонових-Тарут. Є широко відомою і регулярно виставляється колекція І. Диченка. І. Понамарчук відкрив у Києві приватний музей "Духовні скарби України". Менш відомою є діяльність черкащанина Ю. Вязьмітінова, та він робить велику справу. Нещодавно бізнесмен повернув країні унікальні твори українського бароко (різьблені царські врата, розп'яття і 6 ікон ХVII-XVIII століть, а також 4 надзвичайно рідкісні картини "Козак Мамай"). Вони пройшли експертизу у музеях та реставраційних центрах і цього року передані Національному художньому музеєві України. За словами істориків, артефакти такого рівня востаннє надходили до них років 20 тому. Репродукції подарованих робіт увійдуть до альбому зі стародавнього мистецтва, який готують у Національному художньому музеї [37].
Упродовж 30 років київський художник А. Марчук збирав колекцію сучасного живопису та графіки. Нещодавно 77 творів з цієї колекції він подарував своїм землякам - жителям м. Макарова на Київщині. Експозиція робіт 60 українських художників, серед яких і твори самого А. Марчука, розміщена в районному Будинку культури. Художник-меценат постійно поповнює макарівську колекцію. На сьогодні це єдина на Київщині картинна галерея, яка повністю складається з експонатів, переданих власником приватної колекції [38, 39].
200 книжок із бібліотеки "Дня" під загальною редакцією головного редактора газети Л. Івшиної знайшли свого читача у Хмельницькому. Підприємець М. Немов подарував цю літературу обласному центру. Вручення книжок відбулося вранці у читальній залі Центральної міської бібліотеки. Книжки "Дня" відправлено до всіх 15 бібліотек Хмельницького. Сам меценат, вручаючи книжки, сказав: "Якщо ми воліємо допомогти бібліотеці, то ми це робимо" [40].
Власним коштом узявся облаштувати

 
 

Цікаве

Загрузка...