WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → До питання мистецької освіти в Україні - Реферат

До питання мистецької освіти в Україні - Реферат

загальну активізацію спеціалізованих форм навчання, у Кролевці Сумської області музична школа набула статусу школи мистецтв. Це не обмежилося звичайним перейменуванням: додалися нові класи зі своїми спеціалізаціями, розширилися можливості учнів набувати знання й навички. А всього в школі навчається 270 учнів, що майже вдвічі більше, ніж за попереднього її статусу. Розширення кола пропонованих закладом спеціалізацій пожвавило інтерес до нього як з боку батьків, так і дітей, оскільки тепер тут можна навчитися не лише грати на музичних інструментах, а ще й співати, танцювати, малювати [19].
У Карлівській дитячій школі мистецтв Полтавської області діє чотири відділення: фортепіанне, народно-оркестрове, образотворчо-хореографічне та вокально-теоретичне. Навчаючись у школі мистецтв, діти мають можливість брати участь у різноманітних конкурсах, фестивалях та концертах різного рівня - від районних до всеукраїнських. Так, у конкурсі "Юний віртуоз Полтавщини", дипломантом конкурсу став саме вихованець цієї школи О. Світлик [20].
У мікрорайоні Широкий, що вважається наймолодшим і найбільш впорядкованим у шахтарській столиці, було відкрито студію юних художників і творчу майстерню 15-річного учня місцевої школи А. Озе-рова, котрий одержав грант Президента України В. Ющенка. Талановитого підлітка з таким визначним дарунком щиро привітали не лише рідні, однолітки та друзі, а й донецький міський голова, який висловив сподівання, що студія стане вогнищем культури у мікрорайоні і її приклад запалить молодь на творчу культурологічну діяльність [21].
У багатьох школах учителі вважають, що, оскільки важливими чинниками естетичного виховання є формування в учнів естетичних потреб та інтересів, то необхідним є створення належних умов для їх реалізації у різних видах естетичної діяльності, художньої творчості, виховання естетичних смаків та способів виявлення естетичної активності. В школах уже накопичується досвід роботи малих академій народних мистецтв, університетів народознавства, товариств народних умільців. Активно діють класи і школи кобзарів, сопілкарів, фольклорні ансамблі та етнографічні групи, вертепи. Учителі проводять з учнями подорожі до джерел рідного слова, уроки на природі, уроки емоційної культури та мистецтвознавства [22].
Питання естетичного виховання дітей та молоді, попри всі політичні та економічні труднощі, вже впродовж багатьох років були і будуть в центрі уваги держави. Так, ще у 1920 році за розпорядженням Народного комісаріату освіти УРСР було створено підвідділ художньої пропаганди при Верховному Народному Комісаріаті освіти, у 1939 році постановою Ради Народних Комісарів - Центральний будинок художнього виховання. Національний центр естетичного виховання дітей, учнівської та студентської молоді Міністерства освіти і науки було створено Постановою КМУ України від 13.05.93р.№344 та наказом Міносвіти України від 16.06.93р.№201.
Центр надає фахову методичну допомогу, розробляє програми роботи художніх колективів з усіх видів і жанрів мистецтва, умови проведення конкурсів, фестивалів тощо.
Одним із основних напрямків роботи центру є організація та проведення масових заходів всеукраїнського та міжнародного рівнів, робота з відродження та розвитку багатонаціональної культури України, широка пропаганда досягнень художньої творчості дітей та молоді
Пріоритетом у діяльності НЦЕВ є робота з дітьми, що проживають у сільській місцевості, та інтелектуально обдарованою учнівською молоддю. Традиційним напрямком роботи центру залишається розвиток народного мистецтва, у тому числі й національних меншин, посилення ролі родинного виховання, підвищення фахового рівня педагогічних працівників та багато іншого.
Найбільш поширеними масовими заходами, які пройшли за сприяння та організаторської роботи Центру були фестиваль автентичного фольклору "Батьківські пороги" (м. Чернівці), "Таланти твої, Україно" (м. Южне, Одеської обл.), фестиваль народної творчості національних меншин "Всі ми діти твої Україно" (м. Сімферополь), фестиваль родинної творчості" Благослови, мати..." (м. Івано-Франківськ), літературно-мистецьке віче "Собори наших душ" (м. Київ), конкурс "Село моє, для мене ти єдине..." (м. Київ), фестиваль академічного співу "Українське бельканто" (м. Донецьк).
Проте певні негативні аспекти, що стосуються функціонування мистецької освіти в Україні, все ж можна прослідкувати. Зокрема, занепокоєння викликає той факт, що за 2005 рік на дві школи стало менше в Херсонській області та на дві - в Закарпатській, по одній школі було закрито в Запорізькій та Чернігівській областях. Таким чином, подекуди продовжує спостерігатися скорочення мережі початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Загалом по Україні мережа скоротилася на 5 шкіл [3].
Наприклад, питання "Де взяти кошти для юних обдарувань", на жаль, стало дуже актуальним у минулому році для колективу Новоград-Волинської дитячої музичної школи, яка є однією з кращих у Житомирській області, помітно заявляла про себе і на всеукраїнських конкурсах дитячої творчості. У ній музичне мистецтво опановують понад 600 дітей. Оскільки фінансування позашкільних закладів у місті недостатнє, міська влада мала намір скоротити з нового навчального року контингент учнів та кількість викладачів [23].
Завдяки підтримці й розумінню новоград-волинського міського і районного прокурора, який виступав у судовомузасіданні від імені держави, і судді, що вів справу за позовом педагогічного колективу музичної школи до міськвиконкому, конституційне право юних городян на доступність і розвиток позашкільної освіти вдалося відстояти. Неправомірне рішення місцевої влади про чергову "оптимізацію" було скасовано [24].
Не є секретом те, що культурно-освітні заклади і люди, які нині в них працюють, обділені, що у них найнижча заробітна плата, відсутній соціальний захист, мізерне фінансування. Але ці люди, попри всі труднощі, працюють на культуру у найвіддаленіших від столиці місцях. Вони розуміють, що знищити районні осередки культури - це означає привести до моральної деградації молодь [25].
Відомі в професійному колі київські танцюристи Ю. та І. Москов-ченки викладають хореографію в Бучанській школі мистецтв ім. Л. Ре-вуцького. Виявляється, стимулом для молодих і перспективних майстрів, у яких у столиці свій шоу-балет при клубі спортивного бального танцю "Факел", є "хороші діти, добра аура і добротний танцзал". "Ми маємо досвід участі в конкурсах і фестивалях, тому хочемо, щоб наші дітки теж гастролювали, - каже І. Московиченко. І додає: "Шкода, та батьки не завжди можуть оплатити поїздки, й сподіваються на спонсорів, яких, до речі, потребує будь-який творчий колектив" [26].
Основи естетичної культури закладаються в ранньому дитинстві. Тому виключне значення має естетичне виховання учнів молодшого шкільного віку. Саме в цьому віці здійснюються перші свідомі кроки в світ прекрасного, від яких залежить успіх роботи на наступних етапах виховання, а нерідко - естетичні запити і уподобання дорослих людей.
Важливими питаннями функціонування початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів на сьогодні залишаються:
- поліпшення методичного забезпечення навчального процесу
- підвищення рівня соціального захисту викладачів, зокрема, забезпечення права виходу викладачів на пенсію за вислугу років
- надання щорічної основної відпустки тривалістю 56 календарних днів [3].
Система естетичного виховання будується з урахуванням принципу творчої самодіяльності

 
 

Цікаве

Загрузка...