WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → До питання мистецької освіти в Україні - Реферат

До питання мистецької освіти в Україні - Реферат

Крушельницької виховує 460 юних музикантів зі Львова, Ужгорода, Рівного, Івано-Франківська, Тернополя, Житомира, Кіровограда і навіть Криму. Подібних закладів в Україні чотири - при Львівській, Київській, Одеській та Харківській консерваторіях та музичних академіях. Випускники школи, - за словами директора закладу Д. Комонька, - це "фундамент" викладацького складу Львівської музичної академії ім. М. Лисенка. Саме вона стала "путівкою на сцену" для таких відомих музикантів, як Б. Которович, О. Криштальський, В. Єресько,
Н. Хома, Ю. Башмет, О. Криса та інші. Академія виховала плеяду молодих зірок: це лауреати міжнародних конкурсів М. Брилинський, А. Савицька, О. Каськів, О. Куриляк, Д. Оніщенко, Н. Пилатюк.
Крім загальноосвітньої програми, учні школи-інтернату опановують класичні музичні спеціальності: струнні інструменти, фортепіано, духові та народні інструменти, а також музично-теоретичні дисципліни. Майже десять років поспіль учні школи співпрацюють із музикантами симфонічного оркестру Львівської обласної філармонії та камерним оркестром "Віртуози". Суть проекту - спільні концерти юних музикантів із досвідченими. За роки незалежності випускники школи отримали можливість продовжувати навчання у кращих вищих музичних закладах світу. Багато з них працюють у симфонічних та камерних оркестрах Європи, виступають як виконавці-солісти у світі [11].
Пріоритетною групою у контексті естетичного виховання науковці визначають дітей, що мають талант, творче обдарування, науковий інтерес до мистецтва: учнів музичних, художніх шкіл, шкіл естетичного виховання учасників самодіяльних театральних, хореографічних та вокальних колективів, гуртків художнього читання членів шкільних наукових товариств тощо [12].
Мережа початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів системи Міністерства культури і туризму України (музичні, хореографічні, художні, хорові тощо) складає 1478 одиниці. У них навчаються близько 310 тис. учнів, а навчальний процес забезпечують понад 34 тис. викладачів [3].
Свою діяльність педагогічні колективи шкіл естетичного виховання спрямовують на всебічний розвиток творчої особистості кожної дитини, становлення їх духовності та високих моральних цінностей, реалізацію здібностей та талантів.
Держава приділяє велику увагу та всіляко підтримує школи естетичного виховання, сприяє виникненню нових мистецьких закладів. Наприклад, у 2005 році в столиці було відкрито нову школу. Позитивним прикладом роботи мистецьких заходів слугує Святошинський район Києва, на території якого функціонують 22 заклади культури, серед яких 5 шкіл естетичного виховання (одна дитяча школа мистецтв, три дитячих музичних школи, одна художня), Централізована бібліотечна система "Свічадо" (об'єднує 10 бібліотек), централізована система підліткових клубів "Щасливе дитинство" (об'єднує 18 підліткових клубів) та Центр культури "Святошин". Усі школи естетичного виховання укомплектовані професійними кадрами з вищою (142 чол.) та середньо-спеціальною освітою (92 ос.). Навчання у музичних школах проводяться на 12 інструментах: фортепіано, баян, акордеон, домра, бандура, гітара, скрипка, кларнет, труба, саксофон, флейта, ударні інструменти [13].
Контингент учнів у школах естетичного виховання постійно зростає. За 2005 рік у Київській області було відкрито три школи естетичного виховання. У Києві - одну школу.
Уваги заслуговують також школи естетичного виховання, які діють в областях України.
Слід відзначити позитивну динаміку збільшення шкіл естетичного виховання у Київській області, в якій другий рік поспіль відкривається нова школа [3].
У с. Буча Київської області у 2005 році було відкрито дитячу школу мистецтв ім. Л. Ревуцького. Для 30-тисячного селища це вагомий внесок у моральне й естетичне виховання майбутніх поколінь. На початку року школа вже налічувала близько 350 дітей [14].
На сьогоднішній день у школах естетичного виховання м. Дніпропетровська навчається 6899 учнів і працює 932 педагоги.
У квітні 2006 року вийшла друком збірка методичний статей "Сучасні методики у класичній музичній школі", яка висвітлює кращий досвід роботи викладачів ДМШ № 1. На базі цієї школи для задоволення потреб шкіл міста (запис, перезапис, аранжування, обробка музики, необхідна для організації і проведення концертів) та для можливості розвитку майстерності учнів цих шкіл та творчих колективів було створено студію звукозапису.
Із грудня 2004 року по травень 2005 р. в місті проходив міський фестиваль-конкурс виконавської майстерності учнів та викладачів дитячих музичних шкіл "Музична веселка". В його рамках було організовано 11 конкурсів за спеціальностями, в яких взяли участь понад 2 тис. виконавців. Фіналом цього фестивалю стало проведення 1 червня 2005 року творчого звіту кращих творчих колективів і окремих виконавців шкіл естетичного виховання (з організацією виставок робіт художніх шкіл) [15].
Фаховоестетичним вихованням у Рівному займаються дві музичні та одна художня школи. У 2005 році всі вони відзначили ювілеї. Так, музичній школі №1 виповнилося 60, другій музичній - 30, а художній - 45 років. І в першій, і в другій музичних школах нині навчається по 900 учнів, хоча розраховані заклади на вдвічі меншу кількість.
Також ювілей у 2005 році відзначила Луганська музична школа естетичного виховання №1. Вісімдесят шість років тому було відкрито оперну студію. Потім вона розвивалась, розширювалась і після війни, коли попит на музичну освіту зріс, кількість її учнів нараховувала вже до 700 осіб. Галина Великохватська, директор Луганської музичної школи естетичного виховання №1, із гордістю повідомляє, що всі інструменти, які існують у симфонічному оркестрі, представлені педагогами школи. Привітати ювіляра прийшли представники міськвиконкому, а також і колишні учні. Багато з них з тієї пори стали відомими особистостями в сфері культури і мистецтв [16].
На Херсонщиніприкладом діяльності шкіл естетичного виховання служать ляльковий театр "Буратіно" (для молодших школярів) та підлітковий театр "Ровесник" Херсонської ЦДБ, ляльковий театр та театральне об'єднання для школярів середнього віку Ново-Каховської ЦДБ, лялькові театри у більшості центральних дитячих бібліотек. Активно працюють літературні об'єднання - "Паросток", "Джерельце", "Першоцвіт" і т. п. [12].
У Харківській області працює 78 шкіл естетичного виховання. Про це повідомила на Всеукраїнській науково-практичній конференції з проблем функціонування дитячих шкіл мистецтв начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Н. Супруненко. За її словами, область посідає 3 місце за кількістю шкіл естетичного виховання і 7 місце в Україні за кількістю дітей, які отримують мистецьку освіту (більш ніж 14 тисяч учнів). Н. Супруненко також зазначила, що школи естетичного виховання області в середньому майже на 82% утримуються за рахунок бюджетних коштів [17].
П'ять шкіл естетичного виховання, з них - 4 дитячі музичні школи та одна художня, - функціонують у Сумах. У місті також діє програма розвитку шкіл естетичного виховання дітей на 2002-2008 роки, якою передбачено відновлення в школах відділень духових інструментів, вдосконалення форм надання освітніх послуг - навчання дітей народним промислам, розвиток фольклорного, хореографічного, театрального мистецтва та інше. У 2002 році серед вихованців шкіл міста було 57 лауреатів різних конкурсів, а у 2003 році їх кількість становила 74. У місті на базі обласної філармонії діє дитяча філармонія [18].
Зважаючи на

 
 

Цікаве

Загрузка...