WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Огляд художніх виставок в Україні у 2005 році - Реферат

Огляд художніх виставок в Україні у 2005 році - Реферат

України за підтримки Харківської обласної держадміністрації, Міністерства культури і туризму України та НСХ України. У заході брали участь десять художників з України та Росії. Вони представили твори, у яких відображено краєвиди Харківщини та зображено людей, що живуть на цій землі. Завершився пленер підсумковою виставкою. А головною метою заходу стала популяризація рєпінських традицій реалістичного мистецтва в творчості сучасних художників [20].
Неординарною мистецькою подією став і III Всеукраїнський художній пленер "Хортиця крізь віки", який проходив у Запоріжжі. Його учасники мали змогу всебічно ознайомитися з історичним духом Запорізького краю. Важливим чинником було те, що дві роботи від кожногоучасника залишилися в Запоріжжі. Частина творів йде на зберігання Національному заповіднику "Хортиця", частина стає власністю Запорізької організації НСХ України.
Мистецьке представництво третього заїзду пленеру "Хортиця крізь віки" засвідчило високий рівень професіоналізму, здатність художників працювати як на натурі, так і в майстерні. У доволі змістовному спілкуванні, дискусіях були помітні зрушення не лише в підході до вирішення творчих завдань, але й у світоглядні, коли усвідомлення спільної праці консолідує мистецьке товариство.
У пресі відзначалося, що доробок пленеру виявив доволі несподівані аспекти в тому, як і на якому матеріалі художник здатний вибудовувати образну систему картину. Зокрема, на існуючих міфологемах про характерників-запорожців, як це своєрідно вирішив Л. Литвин в картині "Через пороги".
Мистецтвознавці відзначали, що якщо на попередніх двох пленерах творче осмислення концепту було недостатнім, а результат мав вигляд здебільшого у вигляді ескізу, то 2005 року формат творів, саме вирішення картинами відповідали тим методологічним напрацюванням, які були апробовані досвідом постійних учасників. З огляду на соціальне замовлення (створення постійно діючої галереї міста Запоріжжя) учасники пленеру намагалися не стільки декларувати свою "неповторність", скільки апелювати до конкретного глядача "зрозумілим" твором. Відтак, переважна більшість створеного була репрезентована у реалістичній манері виконання. І найістотніший підсумок пленеру - це усвідомлення учасниками заходу історичної сутності концепту "Хортиця крізь віки". Отже, на думку мистецтвознавців, системний підхід з чітко виробленою методологічною основою в створенні історичної картини має стати подальшою основою у проведенні пленеру. Також, було б добре, якби досвід і результат подібних акцій були духовним і засадничим імперативом для вітчизняних пленерів, результат яких прикрашав би не приватні колекції зарубіжжя, а став би надбанням національним, служив українському народу [21, 22].
А з 3 по 14 листопада у виставкових залах Центрального будинку художника Національної спілки художників України експонувалася звітна виставка творів із всеукраїнських художніх пленерів "Хортиця крізь віки", які проводились у 2003-2005 роках. Мета акції - привернути увагу до історичної тематики в образотворчому мистецтві та до історичної картини зокрема. Тож учасники пленерів - художники з усіх регіонів України, - представили у столиці свої роботи. Організувала виставку Запорізька організація Національної спілки художників України (за сприяння Національної спілки художників України та Міністерства культури і туризму України).
Миколаївська область 2005 року вперше приймала Всеукраїнський молодіжний мистецький пленер "Мальовнича Україна", який проходив з 15 по 28 серпня 2005 року на базі оздоровчого комплексу санаторного типу "Очаків" м. Очаків. Учасники пленеру мали можливість ознайо-митись з експозиціями Музею суднобудування та флоту, Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещигіна, відвідати і попрацю-вати в історичних та мальовничих місцях м. Очакова, Кінбурнської коси,
с. Грушівка Первомайського району та Національного історико-архео-логічного заповідника "Ольвія". Наставниками, що працювали з творчими групами із числа учасників всеукраїнського пленеру, були
О. Приходько - заслужений діяч мистецтв України, лауреат премії імені
І. Огієнка, завідуючий кафедри реставрації та графічного дизайну Миколаївського філіалу Київського національного університету культури і мистецтв та М. Іолоп - художник із м. Запоріжжя. Під час роботи пленеру учасниками було створено близько 300 творчих робіт. За підсумками художньої діяльності наставниками було визначено 6 кращих робіт у галузі станкового живопису та станкової графіки. 26 серпня у Миколаївському Міському виставковому залі відбулось відкриття виставки "Миколаївщина очима молодих художників України", де було представлено результат праці учасників пленеру [23].
У пресі підкреслювалося, що проведення масштабних всеукраїнських виставок та пленерів розкрило нові можливості перед багатьма авторами. Художники мали змогу познайомитися із сучасним надбанням інших митців, порівняти їх із своїм доробком. На сьогодні яскравіше викристалізувалися національні риси митців, твори яких стали символом сучасного українського мистецтва. Новий час сприяв створенню нових течій та напрямків, надав упевненість у своїх можливостях.
Серед інших значних мистецьких акцій, що відбулися протягом року, переважали колективні та персональні виставки. Тут слід зазначити, що все більшу роль у проведенні як колективних, так і індивідуальних виставок грає Національна спілка художників України. А характерною ознакою минулого року у виставковій діяльності НСХ України стала зростаюча інтенсивність мистецьких заходів. Якщо у 2001 році влаштовано 31 виставку, то через п'ять років їх налічувалося вже більше 50, а у виставкових залах обласних організацій Спілки за ці роки відбулося близько 5000 вернісажів. Такого масштабу презентації творів художників не було досі не за одне десятиріччя. Майже у всіх областях України люди мали змогу ознайомитися з тисячами творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва. Багато з них публіка побачила вперше. Чимало з експонованих творів стало надбанням колекцій. Вийшли сотні каталогів, буклетів, афіш, журнальних і газетних рецензій, відгуків на радіо і телебаченні [1].
Важливо і те, що основний принцип виставкових програм НСХ України - це, насамперед, відсутність будь-якої стилістичної чи тематичної детермінації. Глядачі мали можливість познайомитися з творчістю провідних майстрів вітчизняної реалістичної школи, різноманітними експозиціями, широкими оглядами окремих видів образотворчого мистецтва, взірцями теперішніх стильових напрямів [1].
Тут слід зазначити, що протягом останніх років Національна спілка художників України за підтримки Міністерства культури і туризму України випустила у світ чимало мистецьких видань, які висвітлюють творчу та виставкову діяльність членів НСХ України. Серед них,

 
 

Цікаве

Загрузка...