WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Огляд художніх виставок в Україні у 2005 році - Реферат

Огляд художніх виставок в Україні у 2005 році - Реферат

виставками виглядала солідно. Нюанси офіційної чи неофіційної експозиції цікавили лише журі й художників. Тож, незважаючи на критику та суперечливі оцінки, участь наших художників уВенеціанському бієнале стала певним знаком входження України у всесвітній мистецький простір [3].
Тут слід зазначити, що окрім широковідомого Венеціанського бієнале, в якому Україна вже традиційно бере участь, у Європі існують інші рейтингові фестивалі, які поки що залишаються недосяжними для українців. Одним із небагатьох фестивалів, на яких Україна може представити своє мистецтво, є вересневий Міжнародний фестиваль мистецтв у Магдебурзі, засновник та організатор якого - наша спів-вітчизниця Г. Брігер, котра вже близько 20 років мешкає у Німеччині. Основна тема фестивалю 2005 року - "Подорож у майбутнє. Сліди у Бутті", яку представила куратор з Нідерландів Ф. Лютгерінк. І хоча на фестивалі була велика конкуренція саме з боку голландців (вони представили аж 10 проектів), переміг лише один-єдиний український проект "У синьому небі слідів не зостається". Український проект складався із 8 самостійних художніх робіт та синтезував такі види мистецтва, як інсталяції, фото- та відеоарт, живопис та графіку. Родзинка проекту - відома робота В. Сидоренка "Жорна історії", відзнята ще 2003 році і представлена в урізаному вигляді на минулому Венеціанському бієнале. Окрім неї, свої роботи представили А. Сидоренко, В. Половець,
Ф. Лі, Г. Валієва, Г. Овчиннікова, С. Ясинський. В проекті брали участь також і наші емігранти: С. Святченко із Данії та С. Акерман із Франції [9].
Тож, участь українських митців у престижних закордонних форумах утверджували значення українського мистецтва, підвищували авторитет нашої держави у світі. Але, слід зазначити, що, попри всю престижність міжнародних акцій, найбільш вагомими митецькими подіями року стали все ж великі художні виставки, організовані на теренах нашої держави. І коли у минулі роки головну увагу преси привертали столичні заходи, то у 2005 році загальноукраїнське значення та резонанс мали виставки, що експонувалися не тільки в столиці, а й у різних регіонах країни.
Традиційно Міністерство культури і мистецтв України разом з Національною спілкою художників України організовують Всеукраїнські художні виставки "Мальовнича Україна", які відбуваються у рамках Міжнародного Шевченківського літературно-мистецького свята "В сім'ї вольній, новій…". Вони вже побували на полтавській, запорізькій, вінницькій, чернігівській землі, на Київщині, Сумщині, Херсонщині, Черкащині, Хмельниччині, Львівщині. А 2005 року виставка, присвячена Т. Шевченкові - художнику, експонувалася у Кіровограді, у міському художньо-меморіальному музеї О.О. Осмьоркіна. Численні глядачі побачили велику кількість робіт живопису та графіки. Поруч з відомими майстрами було представлено твори молодих художників [10].
Вже традиційною стала і Всеукраїнська виставка до Дня художника, яка проходила у Києві, у виставкових залах Центрального будинку художника. Живописці, графіки, скульптори та майстри декоративно-прикладного мистецтва з усієї України репрезентували свої останні твори - понад 400 робіт. Як і на попередніх всеукраїнських вернісажах, переважав живопис (більше 250 творів), значно менше було робіт декоративно-ужиткового мистецтва (близько 80), графіки (57), скульптури (32). Це було пов'язано як із творчими уподобаннями митців, так і - не в останню чергу - можливістю подання робіт на виставку. Щодо представництва Києва і обласних організацій відбулося чимале зрушення у бік регіонів. Загалом твори нестоличних митців складали понад дві третини експозиції, хоча серед скульпторів явна перевага була за киянами. Більш-менш рівномірно було представлено різні покоління митців. Якщо раніше на цих вернісажах часто домінували молоді, що прагнули показати себе на всеукраїнському рівні, то у 2005 році тут було чимало творів і досить поважних майстрів, і художників середнього віку. Виставка стала зрізом творчих пошуків сучасних українських митців, що працюють у різних жанрах і різних тематичних та стилістичних напрямках. Представлені роботи виявили досить високий рівень професіоналізму, широкий тематичний діапазон. Виставка показала, що митці все більше звертаються до фігуративу, умовно-реалістичних композицій. Вони тяжіють до видової та жанрової визначеності творів, що виявляє сучасну загальномистецьку тенденцію.
Як і раніше, у виставці 2005 року залишалася значна перевага за станковими роботами оптимальних "кімнатних" розмірів. І так само, як і в попередніх всеукраїнських експозиціях не було представлено значних тематичних полотен, історичних картин, що стали б помітним кроком у розвитку цього жанру.
На виставці було багато пейзажів та натюрмортів. У колірному та настроєвому розмаїтті вона представляла всю Україну з її затишними і мальовничими куточками природи, історичними місцями, квітковим буйноцвіттям. Значну частину експозиції займали живописні, графічні, пластичні портрети - історичних осіб, колег-митців тощо, а також міфологічні, філософсько-символічні сюжети. Досить різнобічно було представлено декоративно-ужиткове мистецтво - килими, гобелени, кераміка, скло, різьблення, ляльки, писанки, витинанки.
Всеукраїнська художня виставка до Дня художника надала можливість українським митцям продемонструвати свої творчі досягнення і стала черговим етапом розвитку українського образотворчого мистецтва. Адже кожного разу на таких великих оглядах виявляються не тільки закономірні тенденції, а й нові імена та нові творчі спрямування [11].
Свідченням того, що як у концептуальному, так і в стилістичному плані сучасне українське мистецтво йде широкими шляхами, стала Всеукраїнська різдвяна виставка, яка відбулась у приміщенні Центрального будинку художника. В експозиції були представлені роботи, що, здається, з'явились на різних полюсах художньої свідомості. Різноманітність - риса колективних виставок у Національній спілці художників України. Всеукраїнська різдвяна виставка 2005 року складалася з понад 400 творів живопису, графіки, скульптури та декоративно-ужиткового мистецтва, що з'явились в останні роки. Свої твори представили як поважні, досвідчені, так і молоді художники. Більшість робіт була пов'язана з різдвяними та новорічними святами, обрядовими дійствами, хоча значну частину експозиції складали твори широкого тематичного діапазону. У пресі відзначалося, що щорічна різдвяна виставка є доброю нагодою для українських митців, особливо молодих, представити своє мистецтво на суд глядачів, побачити власні твори у контексті сучасної образотворчості [12].
Літній сезон виставкової діяльності Центрального будинку художника НСХ України за 2005 рік був відзначений важливою подією: у червні-липні тут відбулася ІІІ Всеукраїнська трієнале зі скульптури. Щоправда, проведення цієї акції

 
 

Цікаве

Загрузка...