WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Народні художні промисли в сучасній Україні - Реферат

Народні художні промисли в сучасній Україні - Реферат

майстрів позбавлено робочих місць і соціального захисту, права на творчу працю, а також передачу унікальних художніх традицій молодому поколінню [6].
Та перспектива розвитку художніх промислів в Україні є. І серед основних шляхів та засобів розв'язання проблем - такі:
- надання державної підтримки суб'єктам підприємницької діяльності в галузі народного мистецтва та художніх промислів
- відновлення матеріально-технічної бази підприємств народних художніх промислів, оснащення їх новітніми технологіями виробництва та будівництво нових
- формування сучасної національної індустрії виробництва традиційної художньої продукції
- створення правових умов для соціального захисту майстрів народного мистецтва та художніх промислів
- підтримка та розвиток народних художніх промислів на селі
- реалізація комплексу освітніх, культурно-мистецьких програм і проектів у сфері традиційної художньої культури [8].
Справді, народні промисли розвиватимуться лише за умови припливу нових, свіжих сил, молодого талановитого поповнення, яке продовжуватиме справу заслужених майстрів [1].
Керівник народного музею села Колядівка Новоайдарського району Луганської області Л. Філатова запропонувала свій варіант закріплення молоді на селі - відродити в сільській місцевості народні промисли: в'язання, ткацтво, плетіння з лози, гончарство. У Колядівці багато народних умільців, які готові навчити своєму ремеслу молодих односельчан [29].
Подив викликає творчість і небайдужість Л. Ніколаєнко - єдиної в м. Могилеві-Подільському (Вінницька область) майстрині лозоплетіння. Завдяки їй прекрасне мистецтво лозоплетіння розвиватиметься у місті. Адже вона завжди ділиться своєю майстерністю з дітьми в школах міста, на курсах професійної підготовки в міському районному центрі зайнятості, а сьогодні працює над створенням власного підприємства, в якому безробітні та всі бажаючі зможуть не лише навчитися високому мистецтву лозоплетіння, а й отримати роботу до душі і власноруч виготовляти художні вироби, що дивуватимуть світ [30].
На сьогодні в райцентрі Чечельник Вінницької області працює Будинок дитячої творчості, який професійно готує майстрів з виготовлення художніх виробів з лози [31].
Тетяна Ктитарьова - єдина в Україні професійна художниця лакової мініатюри - організатор і керівник школи лакових мініатюр, уже має своїх послідовників. Майстриня мріє організувати комплекс - місто майстрів, де поряд розташувалися б і училище, і гуртожиток, і творчі майстерні. "Існує дуже необхідний Указ Президента про відродження й збереження народних промислів. Але в ньому, на превеликий жаль, не визначено, хто повинен усе це фінансувати, виділяти виробничі площі, техніку", - каже Т. Ктитарьова [32].
У Дніпропетровському навчально-виробничому центрі № 2 юні таланти оволодівають спеціальностями гончаря-живописця та різьбяра по дереву [33].
У 2004 році в м. Самбір розпочала роботу перша на Львівщині школа декоративно-ужиткового мистецтва. Тут діти віком 10-12 років навчатимуться протягом 5 років. Очолив школу самбірський художник Іван Герич, який ініціював проведення реставраційних робіт у приміщенні колишньої дитячої галереї, в якій і розташувалася школа. Діти вивчатимуть рисунок та живопис, ліплення, лозоплетіння, навчатимуться різьбленню по дереву, а також ткацтву та вишивці [34].
Роботи сучасних талановитих митців є спробою відродити здобутки поколінь, славну спадщину наших предків в умовах новітнього традиційного мистецтва України.
Щоб призупинити негативні явища в галузі народних художніх промислів, на всіх рівнях потрібно сприяти відродженню важливих для держави виробництв народних художніх виробів та національного сувеніру збільшенню числа робочих місць вивченню, збереженню і пропаганді культурної спадщини українського народу об'єднанню зусиль органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій і наукових установ для відродження, охорони та збереження народних художніх промислів [3].
Твори народного мистецтва у наш час потребують уваги й охорони. Якщо їх не берегти, то може поступово зникнути це джерело неповторної краси. Художня цінність цих унікальних речей не стала меншою, а, навпаки, із зменшенням їх кількості зростає. Раніше мистецькі якості народних виробів сприймалися невіддільно від їхньої ужиткової функції. Більшість людей, звикнувши до їх краси, сприймала її як щось само собою зрозуміле й звичне, цінуючи їх передусім саме з погляду корисності, практичної придатності для господарства. У наш час функціональність тієї чи іншої речі, зробленої колись чи тепер руками народного майстра, вже не є головною. Цінуються насамперед її естетичні якості, тобто твори народного мистецтва зі сфери матеріальної переходять усе більше у світ духовних цінностей. А для того, щоб відчути і зрозуміти справжню їхню вартість, уже потрібні певні знання про те, як народжуються ті чи інші твори народного мистецтва, чим відрізняються роботи майстрів, що живуть у різних місцевостях. Так само, як знає і цінує народ кращих композиторів, артистів, письменників, художників, він повинен знати і шанувати своїх кращихмайстрів, творців вічно прекрасного, молодого й оптимістичного народного мистецтва [1].
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. http://tarlitus.narod.ru/texsts/Danchenco.htm
2. Макаренко Н. Петриківка та Опішня просять захистити. - Молодь України.-2005.- 22 лют.
3. http://maidan.org.ua/static/mai/1133207890.html
4. Чебикін А., Чепелик В., Мовчан П. Звернення діячів культури і мистецтва до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України щодо збереження та 24 січ.
5. http://licence.com.ua/content/view/154/137/
6. http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=39704722&cat_id=43255
7. Народні промисли - справа державна. - /Інф./ - День. - 2006.-7 черв.
8. Українська культура та реалізація державної політики в культурній сфері: Аналітичний звіт Міністерства культури і туризму України за 2005 рік. - Київ, 2006. - С. 37-41.
9. Життя в об'єктиві.-Укрінформ. - Уряд. кур'єр.- 2004.- 14 квіт.
10. Від ремесла до творчості: Збірник / Упоряд. Ю. Г. Легенький. - К.: Час, 1990. - 152 с.
11. Мигаль М. "Едельвейс" народного мистецтва. - Дзеркало тижня. - № 42 (417).- 2002.- 2-8 листоп.
12. Гриб А. Гончарі // Віл. Життя.- 1974.- 3 лют.
13. http://observer.sd.org.ua/news.php?id=2677
14. http://www.prosvita.poltava.ua/
15. Традиції народного промислу. /Інф./ - Уряд. кур'єр.- 2004.- 9 квіт.
16. Нові візитки України зроблять у Петриківці - /Інф/ - Дзеркало тижня.-2005.- 16 квіт.
17. Хомич Т. Світ пізнає Петриківку. - Уряд. кур'єр.- 2005.- 23 верес.
18. Скорик М. "В Америку без Петриківки не їдьте!" - Голос України.-2006.- 20 трав.
19. Нікітченко В. Тріумф Петриківських узорів. - Робітн. газ.- 2005.- 14 верес.
20. http://www.mfa.gov.ua/mfa/ua/publication/content/294.htm
21. Денисенко Д. "Золота лоза" на Східній Слобожанщині. (Мереживна майстерність лозоплетіння відроджується у Воронезькій області завдяки допомозі майстрів із Закарпатської України). - Уряд. кур'єр.- 2004.- 5 жовт.
22. http://led.org.ua/ukr/news/?id=346
23. Зеленко О. Золота ера Трипілля "повертається". - Уряд. кур'єр.- 2005.- 20 трав.

 
 

Цікаве

Загрузка...