WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура села: здобутки та проблеми - Реферат

Культура села: здобутки та проблеми - Реферат

Державна спеціалізована художня школа-інтернат I-III ступенів "Колегіум мистецтв у Опішні". Тут творчо обдаровані діти отримують допрофесійну підготовку.
У селі Стрітівка, що на Київщині, ось уже 15 років існує єдина в Україні школа кобзарського мистецтва. Унікальність її в тому, що вона дає змогу безплатно навчатися без попередньої базової музичної підготовки, лише пройшовши співбесіду. Наразі ж заклад має статус вищої педагогічної школи кобзарського мистецтва і готує фахівців за спеціальністю "Музична педагогіка і виховання". Іншими словами, тут навчаються не лише майбутні вчителі музики, а й співаки-бандуристи. За часів незалежності образ каліки-сліпця, що ходив по світу і грою на кобзі заробляв собі на життя, відходить у далеке минуле. Нині молоді хлопці займаються виключно популяризацією брендовості такого мистецтва на міжнародному рівні. Якщо кілька років тому на перший курс набирали по три-чотири хлопці, зараз цифра значно зросла. Випускники кобзарської школи - нині концертуючі співаки-бандуристи: дует Віталія та Романа Морозів, Євген Дигас, Сергій Захарець та інші - добре знані далеко за межами України. До речі, більшість вихованців школи є солістами у провідних мистецьких колективах Києва. Школу було засновано у 1989 році з метою вирішення низки актуальних проблем національної музичної культури, освіти й відновлення та відродження кобзарської традиції [19] .
У вересні минулого року у селищі Буча на Київщині відкрилася школа мистецтв імені Левка Ревуцького. Школа являє собою велику, сучасно побудовану й облаштовану новітніми здобутками дизайну та архітектури будівлю. Заклад об'єднав чотири школи: музичну (з фортепіанним, народним, оркестровим та теоретичним класами), художню (тут опановуватимуть образотворче мистецтво, малюнок, композицію, скульптуру) хореографічну (де викладають бальний, народний та класичний танці) та театральну (режисура, акторська майстерність тощо). У школі навчається близько 350 дітей [20].
У селі Тарандинці Лубенського району Полтавської області майстер-самоук О. Горбунко навчає мистецтва гончарства. Нині заняття відвідують двадцять чотири школярі. До гуртка майстер набирає учнів третього-четвертого класів. Починають працювати з пластиліном, поступово переходячи до глини, виготовляють і розфарбовують різноманітні фігурки. Адміністрація школи забезпечила гуртківців класом, спеціальними столами з пластмасовим покриттям, виділяє кошти для придбання фарб. Тісно співпрацюють керівники гуртка та йогопідопічні з районним центром дитячої та юнацької творчості, представляючи витвори на різноманітні виставки, завойовуючи призові місця [21].
У діяльності закладів культури дедалі важливіше місце посідають нові підходи, розвиваються нові напрямки творчого пошуку, підвищується роль молоді у культурному та громадському житті села.
Приділивши значну увагу позитивним прикладам, які є в культурному житті сучасного українського села, не можна не сказати про ті проблеми, які існують у цій царині. В цілому в Україні працівникам галузі культури, особливо на селі, нині живеться досить складно. Це, в першу чергу, зумовлено процесами, які відбуваються, - період становлення української держави, формування всіх галузей народного господарства[23].
Однією з найгостріших і, на жаль, ще не вирішених проблем залишається стан матеріально-технічної бази закладів культури, зокрема сільських. У середньому 30-40 відсотків закладів культури на селі потребують капітального ремонту. В Донецькій, Запорізькій, Одеській, Полтавській областях цей показник перевищує 50 відсотків. Забезпечення паливом в осінньо-зимовий період становило 10-15 відсотків від потреби. У переважній більшості областей значна частина сільських клубів взимку не опалюється, або працює не в повному режимі. У Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Миколаївській, Хмельницькій і Черкаській областях цей показник перевищує 80 відсотків.
У вирішенні цих та багатьох інших проблем, що сьогодні існують в культурі села не можна покладатися лише на вище керівництво держави і галузі. Лише спільними зусиллями всіх рівнів влади, зусиллями всіх культ-армійців, та й просто небайдужих людей можна вирішити ці проблеми.
Сьогодні, заявляючи про прагнення інтегруватися до світової спільноти, виявляючи готовність до освоєння усього справді вартого уваги, що створено іншими культурами, необхідно докласти максимум зусиль для збереження, відродження, розвитку і презентації перед світом усього найкращого, що має в своїй духовній скарбниці український народ. насамперед, нашої традиційної культури.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Юдін М. Культура - це вічний рушій суспільного поступу. // Сумщина. - 2004. - 24 квіт.
2. Заєць В. Всі ріки культури - в один океан духовності. // Культура і життя. - 2004. - 30 черв.
3. Омелянчук І. І заспівала глибинка. // Уряд. кур'єр. - 2004. - 27 лип. - С. 8.
4. Ярощук В. Третій рік експерименту // Культура і життя. - 2005. - 24 серп.
5. Дончик Т. Індикатор суспільного благополуччя // Вінниччина. - 2005. - 1 квіт.
6. Коширець С. Тримаймося на самовідданості та ентузіазмі // Поділ. вісті. - 2005. - 13 верес.
7. Солонець О. Унікальне село Дмитрівна // Слово просвіти. - 2004. - 3-9 черв. - С. 12
8. Гачевська С. Не хлібом єдиним // Вільне життя. - 2004. - 20 берез.
9. Назарова З. Сяє вогнями селянський палац // Деснян. правда. - 2005. -23 черв.
10. Народний клуб / Інф. // Вінниччина. - 2004. - 26 берез.
11. Іванова М. Кому від починок, а кому праця // Кіровогр. правда. - 2005. - 7 черв.
12. Терентьєва Т. "Веснянка" - квітка Степного // Зоря Полтавщини. - 2005. - 27 лип.
13. Романюк Р. "Мистецтво одного села" // Галичина. - 2006. - 6 квіт.
14. Щербак Н. Живуть чи виживають бібліотеки Коломацького району? // Слобід. край. - 2005. - 15 берез.
15. Мліївський меморіальний музей Родини Симиренків / Інф. // Музеї України. -2005. - № 3. - С. 5-6.
16. Кирей В. Музей відомого діяча польської культури // Уряд. кур'єр.- 2005.- 4 серп.
17. Воротілов О. Буде українська мова, буде нація, буде держава // Голос України. - 2004. - 28 трав - С. 2.
18. Чебан О. Музей проклав дорогу в світ // Уряд. кур'єр. - 2004. - 24 груд. - С. 7.
19. Олійник В. "Друге дихання " кобзарської школи // День. - 2005. -18 серп.

 
 

Цікаве

Загрузка...