WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Рейдерство в українській культурі - Реферат

Рейдерство в українській культурі - Реферат

наше володіння. Проте цього не сталося", - зазначив заступник директора музею, києвознавець, головний редактор журналу "Куполи" В. Ковалинський. Музею запропонували лише два нижніх поверхи площею 10700 кв. метрів у майбутньому бізнес-центрі. А коли працівникам музею було представлено ескізний проект нової будівлі, виявилося, що це, образно кажучи, велика скриня, заввишки у 7 поверхів і 3-ма поверхами вниз.
Обурені працівники Музею історії Києва й тим, що їм тривалий час не вдавалося з'ясувати, хто виступає інвестором, хто будуватиме цю споруду і чому з ними ніхто не узгоджує проектну документацію. Та коли співробітникам музею пощастило отримати координати фірми, котра займається організацією будівництва майбутнього бізнес-центру її директор заявив, що зустрічатися з представниками музею він вважає недоцільним [13].
Підсумовуючи сумні факти конфлікту між владою та столичними закладами культури, можна навести слова О. Афоніна, голови Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, який вважає, що ситуація у Києві - це результат дій "людей-вандалів", які прийшли для того, щоб знищити те, чого вони не розуміють. Служіння Мамоні, напевно, є головним критерієм оцінки цих людей і їхніх посад [14, 15].
Слід також зазначити, що зухвалі рейдерські атаки зустріли доволі активний спротив діячів культури та мистецтва. Так на знак протесту проти намірів міської влади здати їх приміщення іншим орендарям столичні діячі культури об'єдналися в Національний комітет з порятунку культурного надбання Києва та утворили комітет "Культура проти вандалів", куди ввійшли представники широких кіл київської творчої інтелігенції. Також представники культурних закладів подали позиви до суду та розповсюдили відкриті листи до перших осіб нашої держави [15, 16].
Зокрема, голова комітету "Культура проти вандалів", президент Асоціації діячів сучасного мистецтва Є. Карась надіслав Президентові України В. Ющенку офіційний лист, в якому звернувся до нього з проханням звільнити посадовців Київської міської та районних держадміністрацій, котрі прагнуть нажитися на культурі. Цим кроком пан Карась, чия асоціація теж постраждала від рейдерської атаки з боку районної влади, сподівався захистити культурну спадщину.
У листі до Президента зокрема зазначалося: "Комітет звертається до Вас із проханням, яке відповідає ситуації, - звільнити своїм указом з посад у київській міській та районних державних адміністраціях тих посадовців, які своє призначення вбачають винятково в тому, щоб якомога більше заробити грошей за рахунок знищення всього того, що творить українську національну культуру, духовність, інтелект нації".
Цікаво зазначити, що на веб-ресурсі комітету "Культура проти вандалів" на запитання, яким чином можна врятувати митців від виселення з Андріївського узвозу Подільською владою, 36% киян відповіли, що треба боротися за усунення керівника цього району Є. Романенка від влади, а 11% - що потрібна апеляція до керівництва держави та міста [16].
Також відбулися численні акції протесту, які підтримали громадянські організації, серед яких "Опора", "Суспільні суди Києва", "Київ-3000" тощо. Зокрема, великий розголос мав мітинг, який близько двох сотень київських художників, музикантів і письменників провели 12 липня на Андріївському узвозі столиці. Зі своїми вимогами співробітники тамтешніх музеїв, галерей і майстерень разом з просто небайдужими людьми та опудалом олігарха-корупціонера попрямували до стін Подільської районної ради.
"Ми вимагаємо, - сказав художник П. Гончар, - переглянути концепцію розвитку узвозу. Зараз з нього виселяють усі галереї та музеї. Місця, де проходить основне культурне життя столиці, фактично не буде". Митці передали районним депутатам список зі своїми вимогами. Однак депутати від спілкування з діячами культури відмовилися [16, 17].
А у серпні за ініціативою галереї "Ательє Карась" було організовано групову благодійну виставку "Культура проти рейдерства". Її учасниками стали відомі художники, які неодноразово виставлялися в "Ательє Карась": В. Ралко, В. Будников, П. Маков, П. Лебединцев, О. Матвієнко та інші а в експозиції було представлено як живопис, так і графіку. Будь-яку з картин можна було придбати на 30% дешевше, ніж вони коштують на ринку. А кошти, зібрані від продажу експонованих картин, спрямували на боротьбу з вандалізмом з боку районної влади. Їх витратили на виготовлення плакатів та проведення заходів на захист мистецтва [15, 18].
Доволі масштабною була також акція "Театр абсурду, або Художнє гетто", організована комітетом "Культура проти вандалізму", громадянською мережею "Опора" та міжнародним рухом "Інтеркультура" на Михайлівській площі столиці 18 вересня. Однак, слід зазначити, що запланований на цей день загальноміський страйк усіх художніх закладів столиці не відбувся: галеристів, котрі протестували проти рейдерських нападів на їхні приміщення, не підтримали ані колеги, ані завідувачка Головного управління культури і мистецтв КМДА С. Зоріна.
Попри щирі наміри організаторів мітингу привернути увагу громадськості, влади та ЗМІ, на заклик відреагувало лише два десятки журналістів. Ані яскравий перформенс з трембітами і заячою маскою, ані сумісні хороводи художників з пресою не викликали очікуваної реакції. Ідею цілоденного страйку не підтримала більшість культурних закладів хоча дехто з керівників цих закладів навіть запропонував перегородити картинами одну з центральних вулиць міста. А от директори столичного музею російського мистецтва Ю. Вакуленко та Національного художнього музею А. Мельник на страйк не погодилися: на їхню думку, заручниками ситуації не можна робити відвідувачів, котрі через страйк будуть позбавлені можливості побачити експозицію [19].
Все ж, численні акції протесту, публікації у пресі та звернення до посадових осіб привернули увагу влади до проблем рейдерства у культурі. Досить негативну оцінку діям столичної влади дали Президент України В. Ющенко та Прем'єр-міністр України В. Янукович. І Президент, і Прем'єр зажадали негайного вирішення конфлікту.
Різкою була і реакція Міністерства культури і туризму України. Так міністр культури і туризму України Ю. Богуцький, зазначив, що "скористалися ситуацією люди безкультурні, аморальні. Просто меркантильні". На засіданні Уряду Ю. Богуцький звернувся до прем'єр-міністра з проханням відстояти інтереси творчих спілок і культурних інституцій у тій ситуації, яка створилася навколо їхнього майна.
А в інтерв'ю газеті "Дзеркало тижня" міністр наголосив на необхідності розробки такого механізму, при якому доручення і рекомендації влади не будуть ігноруватися. "Я не ідеаліст, - зазначив Ю. Богуцький. - І чудово розумію, що не все просто. Особливо в нашихнинішніх політреаліях. До того ж дуже багато залежить від "місцевих князьків". Адже керівники на місцях іноді діють так, наче до них і після них культури не було, не буде і навіть не передбачається. Проблеми ці однаковою мірою стосуються як культурної сфери, так і спортивної. Бо вже виганяють дітей зі спортивних залів, захоплюючи усе, що можна. Є доручення прем'єра - і Фонду

 
 

Цікаве

Загрузка...