WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Художні виставки в Україні у 2006 році - Реферат

Художні виставки в Україні у 2006 році - Реферат

відповідний образ, що підноситься до рівня архетипу. Контраст кольору, застосування руху як головного компоненту, алегоричність та драматизм - спосіб ствердження та самоусвідомлення, поштовх до осмислення національних вартостей. Тема материнства - метафора буттєвості українського народу - реалізувалася у творах "Материнство", "Баба з козою", "Матері". Полотна цієї тематики, що найбільш означені ліризмом, композиційно та стилістичнонаближені до мистецтва бойчукістів. У краєвидах В. Кушніра, зокрема карпатських (серії "Дземброня", "Криворіння", "Криве поле"), відчувалася школа Р. Сельського. Тут колір - засіб, що творить сюжет. Ритм колірних плям надавав тональності, завдяки якій усі компоненти зливалися воєдино, що породжувало відчуття гармонії. Домінанта барви, її діалектичність, притаманна народному мистецтву, переноситься у твори митця. До того ж, колір підноситься до рівня образу. Портрети художника - це споглядання, самозаглиблення, прагнення здобути суть людини. Роботи В. Кушніра, показані на виставці, - це, насамперед, втілення постійних роздумів про життя та сьогодення [21].
Понад два тижні у Центральному будинку художника експонувалася ювілейна виставка робіт лауреата Національної премії України імені Т. Шевченка Ф. Гуменюка. Автор представив на ній понад 60 широкоформатних полотен останніх років, з яких до сучасника прийшли переважно пам'ятні події доби Богдана Хмельницького, Гетьманщини, інших героїчних часів нашої держави. Твори вражали майстерністю та монументальністю. Варто зазначити, що ця виставка маститого художника прийшла до широкого глядача аж через 7 років після останнього публічного представлення авторитетного майстра [22].
Творчий доробок за 40 років праці представив на персональній виставці у виставковому залі Національної спілки художників України Д. Киянченко. Портрет, натюрморт, пейзаж, жанрова сцена - зупинена мить сучасності - ось той життєвий матеріал, до якого додаються натхнення і професійний досвід митця, - зазначалося у пресі [23].
Тут слід нагадати, що Національна спілка художників України та Центральний будинок художників пропонували киянам та гостям столиці досить різноманітні виставки. У пресі зазначалося, що виставкова діяльність Національної спілки художників України не може звужуватися до акцентуації того чи іншого виду образотворчого мистецтва, окремих напрямів сучасного художнього життя. Вона зорієнтована на якнайширшу репрезентацію усіх актуальних мистецьких процесів в Україні - чи то велика всеукраїнська акція, чи авторська творча. А певним показником активної виставкової діяльності НСХ України є, зокрема, те, що кількість заходів, які відбуваються у залах Центрального будинку художника зростає з кожним роком [19].
Досить різноманітною була виставкова діяльність Центру ділового та культурного співробітництва "Український дім". Так проект "Весняний вернісаж" вперше презентував сузір'я митців, які належать до різних стилістичних тенденцій розвитку мистецтва, але об'єднані здатністю висловлювати мовою образотворчою світлі надії, чисті почуття любові, захопленість одвічною гармонією, чарівною таємничістю жіночої краси, що асоціюється з пробудженням природи, народженням весни. Тут презентувалися твори відомих українських митців з широким діапазоном творчих уподобань: від новітнього образотворчого осмислення краси і гармонії, емоційно-реалістичного відтворення картин природи до переосмислення образів слов'янської міфотворчості та фольклорних сюжетів. Прагнення до гармонії, довершеного образу з символами і знаками нашого часу - все це було синтезовано в індивідуально образних формах світобачення митців, живопис, графіка та скульптура яких сповнені оптимізмом і світлою надією [24, 25].
Серед індивідуальних експозицій в "Українському домі" найбільший резонанс мала виставка народного художника України, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Івана Марчука "Струни печалі і надії", присвячена 20-й річниці Чорнобильської катастрофи. У пресі відзначали, що близько 100 творів художника, що з таким болем відображають трагедію Чорнобиля, мають все-таки життєствердну інтонацію. Основою концепції виставки, як і усієї творчості Івана Марчука, є ствердження, що життя - це вічність і творча сила людського духу [25].
Продовжували у минулому році свій діалог із сучасним мистецтвом і українські музеї. Вже традиційно порадував низкою цікавих експозицій Національний художній музей України. Зокрема, тут було розгорнуто виставку "Лисенко та його учні", присвячену 100-річчю від дня народження видатного майстра української скульптури, академіка, професора Михайла Григоровича Лисенка. В своїй різноманітній творчості він увічнював революціонерів і героїв війни, героїв праці і видатних діячів культури, високі людські почуття і красу оточуючого життя в образах дитинства і материнства. Загалом на виставці було показано понад 200 скульптур М. Лисенка та 64 його учнів. Також, у рамках заходу, було проведено Міжнародну науково-практичну конференцію "Традиції школи М.Г. Лисенка в контексті розвитку сучасної європейської скульптури" [27].
У залах цього ж Національного художнього музею України було організовано і виставку видатної української художниці Тетяни Нилівни Яблонської (1917-2005). Було представлено останні роботи майстра, створені в період із 2003 по 2005 роки. Ці твори виконані у техніці пастелі. Рівень гармонії в цих пейзажах і натюрмортах - вражає. На них фізично відчувається, як сонячний потік огинає різні предмети: від фруктів, до птахів і квітів. Зрозуміло, особливий інтерес на виставці викликала остання робота художниці "Дзвіночки", написана 16 червня 2005 року. Фіолетові дзвіночки буквально "клубочаться" на ній, "плаваючи" на зеленому фоні, що переходить у відкрите вікно. Цей, такий начебто простий натюрморт, породжує містичні відчуття. Але в цих почуттях зовсім немає холоду, лише - тепло любові. У пресі відзначалося, що виставка художниці стала справжнім подарунком для усіх шанувальників образотворчого мистецтва [28].
У жовтні 2006 року у Національному художньому музеї України можна було побачити виставку дійсного члена Національної академії мистецтв України, професора Харківської академії дизайну і мистецтв В. Гонтаріва. Віктор Гонтарів - знана творча особистість, і кожний на свій смак, згідно із власними уподобаннями сприймає або відкидає пропоновану художником версію тлумачення світу і місця людини у ньому. В. Гонтарів - міфотворець, асоціативний, метафоричний, двоплановий, гротескно-іронічний. Мистецтвознавці особливо виділяли полотна "Осінні суми", "Відлига", "Весняна радість", "Я народився у вітряку", "Ворона", "Байдина дума", "Сон контр-адмірала", "Козацька пісня", "Присвята батькові", "По той бік війни". Ці твори об'єднує манера ніби відстороненого погляду, хоча, насправді, погляду наскрізь зібраного, сконцентрованого, конденсованого [29].
Національний художній музей

 
 

Цікаве

Загрузка...