WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Музеї Львівщини: новостворені і не створені - Реферат

Музеї Львівщини: новостворені і не створені - Реферат

Адміністрації Президента. У разі позитивного вирішення питання, у палаці, який є історичною пам'яткою ХІХ століття, планується створити музейний комплекс, який увійшов би до туристичного маршруту "Золота підкова".
Предметом суперечок став і палац, розташований по вул. Шевченка, 32, у м. Дрогобичі, де планувалося розмістити Галерею мистецтв - філію музею "Дрогобиччина". Наразі приміщення з незрозумілих причин передано в десятирічну оренду приватному підприємцю, що суперечить ухвалі міськради про передачу палацу в розпорядження музейників [34].
Окремо варто розглянути питання про розміщення раритетів з приватних колекцій та створення музеїв приватних збірок.
На необхідності облаштування такого музею в обласному центрі неодноразово наголошував відомий львівський колекціонер, голова Клубу греко-католицької інтелігенції І. Гречко.
У колекції І. Гречка - сто ікон на склі ХІХ століття з Гуцульщини та Покуття, "колядницькі" хрести, свічники-трійці, художній метал, народна кераміка, дерев'яна пластика, народна вишивка та ткацтво. Свою збірку він готовий подарувати рідному місту за умови, що міська влада погодиться виділити приміщення для відкриття музею приватних колекцій [6, 19].
Мріє про створення у Львові музею-театру народний художник України, сценограф Львівського Національного театру ім.М. Заньковецької М. Киприян. Упродовж багатьох років він збирає унікальні експонати, в яких - історія львівського театрального мистецтва. Митець сподівається, що нарешті міська влада візьме до уваги його неодноразові прохання про створення такого потрібного місту музею [12].
Упродовж 15 років викладач Львівського державного технікуму дизайну Р. Гавришків збирає експонати для майбутнього музею перукарського мистецтва. В його колекції - антикварні речі часів Австро-Угорщини: старовинний інструмент, меблі, дзеркала. На думку викладача, відкриття такого музею значно сприяло б розвитку туристичного бізнесу і, зрештою, поповненню міської казни.
Захоплені своєю справою, колекціонери-ентузіасти вважають себе не власниками, а радше "друзями музеїв", зберігачами того, що прийшло від народу й належить народові. За наявності сприятливих умов вони готові віддати скарби, що створені для всіх і належать усім.
Але річ не лише в тому, що владним структурам, які мають багато проблем із чинними музеями, буває важко віднайти приміщення для облаштування музеїв приватних збірок. Головною проблемою є відсутність концепції таких музеїв.
На думку спеціалістів, такі музеї могли б активно існувати тільки на державно-приватний засадах. Розробити таку форму - завдання юристів.
Важливим питанням є також запобігання "розбуханню" фондів новостворених музеїв від менш цінних експонатів та подарунків [8].
Є всі підстави сподіватися, що на Львівщині функціонуватимуть на належному рівні музеї, відкриття яких є недалекою перспективою.
Так, у січні 2006 року відбулося представлення львівській громадськості макету майбутнього музею магістрату, який розміститься в приміщенні палацу Бандінеллі [2, 22, 28].
Майбутніх відвідувачів чекає багато реліквій: документальні пам'ятки історії ратуші, муніципальні печатки, ключі від міста (XVIII століття), церемоніальний одяг бургомістра, меч львівського суду (XVI ст.), позолочений лев (XVII ст.), який прикрашав вежу старовинної ратуші.
Згідно з планом музейників, зал музею магістрату має бути ще й місцем прийому офіційних делегацій та інших високих гостей Львівської міської ради.
Згідно з відповідними законодавчими документами, у Львові планується створити меморіальний музей І. Вільде (до 100-річчя від дня народження письменниці), в м. Винники (Львівська міська рада) буде відкрито музей побуту та культури етнічних українців Лемківщини, Надсяння, Підляшшя, Холмщини (до 60-ї річниці примусового виселення етнічних українців з території Польщі) [31, 32].
Закладено також основу майбутнього музею на місці загибелі українських патріотів (червень 1941 р.) в смт. Щирець Пустомитівського району.
Відновлено будівлю, на подвір'ї якої відбулася так звана Щирецька трагедія. Збираються матеріали, фотодокументи. В експозиції майбутнього музею буде представлено мартиролог жертв сталінських репресій - не лише щирецький, а й з усієї України [23].
Відкриття нових музеїв - важлива подія в культурному житті краю. Створення "малих" музеїв певною мірою рятує від так званих "чорних археологів", які постачають свої знахідки ринку.
Але річ не лише в кількості новостворених закладів.
Головною метою є розкриття цінних фондів, доведення їх до народу. Допомогу в подоланні труднощів на цьому шляху можуть надати інші музеї чи установи, де можна розмістити цінні експонати. Невеликі музеї можуть бути переведені до категорії державних, стати філіями інших музеїв. Важливими є також розуміння з боку державних структур і допомога меценатів.
Хочеться вірити, що, попри всі труднощі, на музейній карті Львівщини з'явиться ще чимало нових назв.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Бернакевич Л. "Укрпошта" і музей ділять палац Бандінеллі // За вільну Україну. - 2006. - 9 лют. - С. 3.
2. В. К. У Львові буде музей магістрату // Львів. газ. - 2006. - 18 січ.
3. Гавриків Р. Музей, у якому стригтимуть: У Львові хочуть створити музей перукарського мистецтва // Експрес. - 2006. - 14-21 верес.
4. Гайдукевич Т. Чи буде Музей Бандери // Експрес. - 2006. - 14-21 верес.
5. Гарасимів Л. Чи бути музею на батьківщині І. Свєнціцького? // Воля народу. - 2006. - 18 квіт.
6. Гречко І. Іван Гречко: "Закон дозволяє знищити ікони, а вивезти - ні" // Ратуша. - 2006. - 2-8 листоп. - С. 17.
7. Дзиндра М. Михайло Дзиндра: Ми не розвиваємося, а лише декоруємо свої міста історією // Високий Замок. - 2006. - 26 лип.
8. Завалій І., Лозинський Т., Романів-Тріска О. Чи буде у Львові музей приватних колекцій? // Ратуша. - 2006. - 8 листоп. - С. 17.
9. Про перший в Україні Львівський музей пивоваріння / Інф. // Уряд. кур'єр. - 2005. - 22 груд. - С. 1.
10. І. С. У Львові буде Музей скла // Поступ. - 2004. - 14-21 жовт. - С. 4.
11. І скульптури зазвучали... // Експрес. - 2006. - 7-14 верес.
12. Киприян М. Мирон Киприян: "Коли випускали прем'єру, усі сиділи в театрі ночами. Зараз так не працюють" // Високий Замок. - 2006. - 29 лип. - С. 11.

 
 

Цікаве

Загрузка...