WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сучасний світовий порядок: моральні принципи і аморальна суть - Реферат

Сучасний світовий порядок: моральні принципи і аморальна суть - Реферат

реально володарюють цією державою і багатьма іншими, встановлення світового панування. Проте для світової гегемонії недостатньо військової чи економічної надмогутності, необхідна моральна легітимність, що визнається більшою частиною людства. Задля легітимності США конче потрібний союзник - Європа [3]. Для практичної реалізації світової імперії можлива трансформація "великої вісімки" (G-8) у "світовий уряд" зі створенням відповідних інститутів. У структуру, спроможну певною мірою виконувати функції "світового уряду", може також трансформуватися ООН, за умов значного посилення її інститутів, особливо, Ради Безпеки.
Пропонуються і значно витонченіші сценарії досягнення легітимності по суті прозахідного світового порядку, зокрема, побудови у світі "космополітичної соціальної демократії" [1].
Задля забезпечення світового панування США та їхні фактичні латентні господарі прагнуть формувати світову громадську думку, насаджувати свої моральні принципи за допомогою підконтрольних їм потужних засобів масової інформації, що охоплюють своїм впливом увесь світ.
Дотримання норм міжнародного права, визнання норм міжнародної моралі у зовнішній політиці, забезпечення прав і свобод людини є обов'язковим на практиці для всіх держав світу, крім США та їхніх союзників. Таке реальне нерівноправ'я в умовах нинішнього світового порядку є по суті аморальним.
Провідні держави, насамперед США, здійснюють свою політику на міжнародній арені, виходячи із своїх прагматичних економічних та політичних інтересів, нав'язують всьому людству такі рішення проблем, які забезпечують їм найбільшу вигоду і найменші витрати. Наймогутніші держави мають і найбільше прав. Яскравою ілюстрацією цього є складпостійних членів Ради Безпеки ООН.
Мир і безпека гарантовані не для всіх, оскільки світовий порядок спрямований насамперед на максимальне задоволення потреб у безпеці і мирному житті "обраних" найбільш розвинених держав. Система міжнародної безпеки, запобігання воєнним конфліктам, працює в інтересах саме провідних держав. США та їхнім союзникам фактично дозволено порушувати норми міжнародного права, що, зокрема, наочно проявилося під час несанкціонованих ООН воєнних дій проти Сербії в 1999 р. та Іраку в 2003 р. Рівноправ'я держав має супроводжуватись їх рівною відповідальністю за порушення норм міжнародного права, чого насправді немає.
Гуманізм, проголошуваний для всіх країн світу, також працює насамперед в інтересах провідних держав світу. Високі моральні ідеали захисту прав і свобод людини використовуються як прикриття для розширення сфер геополітичного впливу США та їхніх союзників по НАТО, що в свою чергу має забезпечувати хижацькі прагматичні інтереси транснаціонального капіталу. А для такої країни як США порушення прав і свобод людини (в'язниця "Абу-Грейб", база в Гуантанамо та ін.) не тягне за собою накладання якихось міжнародних санкцій.
Несправедливо, коли володарі ядерної зброї диктують свою волю іншим державам світу, присвоюють собі право вирішувати, які держави достойні права розвивати ядерну енергетику, а які - ні. Моральні, духовно-релігійні та культурні цінності західної цивілізації оголошуються загальнолюдськими, а цінності інших цивілізацій у разі їхньої відмінності від західних світові ЗМІ оцінюють критично. Аморально, коли під прапором боротьби з тероризмом США та їхні натівські союзники самі під благовидним прикриттям фактично здійснюють терористичні акції проти держав і народів.
Більшість країн світу відчувають на собі аморальність сучасного світового порядку, що сприяє поширенню антизахідних та антиамериканських настроїв. Посилюється прагнення багатьох держав і народів, особливо Азії та Латинської Америки, розвивати свою економіку і проводити зовнішню політику самостійно, виходячи із своїх національних інтересів, а не на основі моральних приписів, продиктованих західним світом.
Нинішній світовий порядок з домінуванням західних держав на чолі зі США щоразу менше спроможний відповідати сучасним тенденціям розвитку політичних, економічних, соціальних та культурних процесів у світі. Тому актуальним завданням є розробка моделі нового морального геополітичного порядку, який відповідає сучасним викликам і характеру нинішніх глобальних і регіональних процесів.
Світ без пригноблення і нерівності - світ рівноправних держав, незалежно від їхнього військово-політичного й економічного потенціалу. Сучасним потребам розвитку людства відповідатиме світовий порядок, заснований на органічному поєднанні інтересів різних держав і загальнолюдських інтересів - забезпечити мир, соціальний прогрес, взаємовигідне співробітництво, розв'язання глобальних проблем, що за великим рахунком відповідає істинним національним інтересам кожної держави світу.
Світовий порядок повинен бути заснований на гармонійному співвідношенні, з одного боку, прав і свобод держав і народів, а з іншого - обов'язків перед людством. Разом з тим необхідне збереження національного суверенітету держав як гарантів захисту інтересів, прав і свобод свого населення.
За рахунок подальшого удосконалення міжурядової співпраці на світовому та регіональному рівнях можливе створення системи істинно рівноправних відносин на основі загальнолюдських моральних принципів. Справедливий світовий порядок, що ґрунтується на дійсному рівноправ'ї держав і народів, неможливий без вироблення чіткого кодексу поведінки держав на міжнародній арені. Необхідні прийняті всіма державами дієві, навіть жорсткі механізми впливу на держав-по-рушників цього кодексу. Світовий порядок, безперечно, має забезпечуватися переважно мирними засобами. Він повинен бути побудований так, щоб провідні держави світу були такими ж відповідальними за порушення норм міжнародного права, як і всі інші.
Література
1. Гелд Д., Мак-Ґрю Е. Глобалізація / Антиглобаліза-ція. - К., 2004.
2. Дмитриева Г. К. Мораль и международное право. - М., 1991.
3. Каґан Р. Про рай і владу: Америка і Європа у новому світовому порядку. - Львів, 2004.
4. Morgenthau H. I. Politics among Nations. - N.Y., 1967. - P. 222.
5. Уткин А. И. Мировой порядок ХХІ века. - М., 2002.

 
 

Цікаве

Загрузка...