WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Морально-професійна деформація та її профілактика в діяльності працівників міліції - Реферат

Морально-професійна деформація та її профілактика в діяльності працівників міліції - Реферат


Пошукова робота
Морально-професійна деформація та її профілактика в діяльності працівників міліції.
План.
1. Форми та рівні професійної деформації.
2. Причини й умови морально-професійної деформації співробітників ОВС.
3.Профілактика морально-професійної деформації співробітників ОВС.
Література
1. Форми та рівні професійної деформації.
Той факт, що професійна деформація - явище об'єктивне існуюче, супутнє розвитку людини в його професійній діяльності - цей факт вже усвідомлений не тільки в наукової, але і художньо-публіцистичній літературі. У романі "Безсоння" письменник А. Крон створює яскравий художній образ цього багатоликого явища: дільничний лікар, що підозрює кожну людину в симуляції; вчитель у школі, що розглядає учнів свого класу як потенційно не здатних до самостійного навчання без його допомоги; співробітник міліції - щиро думає, що в кожного "не без рильця в пусі".
Природно, констатація професійної деформації в суспільній думці і наукове розуміння її специфіки - далеко не співпадаючі речі. Разом з тим очевидно й інше - на відміну від інших професій, де деформація одного працівника не "кидає тінь" на його колег і не нівелює соціальну цінність їхньої праці, у діяльності співробітників міліції таке явище в принципі неможливо. Помилки одного персоніфікуються в суспільній свідомості як недоліки всіх співробітників, породжуючи відповідний стереотип - "там усі такі".
Тому вивчення професійної деформації співробітників міліції - безумовно актуальна задача. В даний час не можна, очевидно, посилатися на той аргумент, що більша частина працівників міліції - чесні принципові люди, що професійно виконують свій службовий і професійний обов'язок.
Показові слова оперуповноваженого карного розшуку Финеева, що став на шлях зрощування зі злочинністю: "Я прийшов у міліцію бороти зі злочинністю і раптом побачив, що багато злочинів покриваються в самім відділенні". Подальша життєва еволюція Финеева спричинила зловживання по службовій лінії, а згодом і убивство. Після звільнення з органів внутрішніх справ за "дискредитацію звання працівника міліції" пішло здійснення розбійного нападу на інкасатора, у результаті якого Финеев і Книгин убили трьох чоловік і двох ранили".
Таким чином, постановка проблеми професійної деформації аж ніяк не данина моді, чи ж відповідь на "кон'юнктуру часу. Ця проблема існувала з часу виникнення міліції й існує дотепер, саме як негативна альтернатива, закладена в механізмі професійної діяльності міліції, що переповнена конфліктними ситуаціями. Природно, виникають закономірні питання: які стан і ступінь наукової розробленості цієї проблеми? По якому, образно говорячи, "науковому відомству" проходить її компетентний розгляд? Чи можливо уникнути деформації, працюючи, приміром, в апараті карного розшуку, де основний об'єкт діяльності - злочинці? Як співвідносяться об'єктивні умови, що визначають деформацію і суб'єктивне волевиявлення самих його співробітників? Нарешті, які напрямки профілактики деформації в існуючих матеріальних, економічних і організаційних умовах діяльності карного розшуку?
.... У найбільш загальному виді професійну деформацію можна визначити як зміна характеру і результатів професійної діяльності співробітників органів внутрішніх справ, їхніх службових і позаслужбових відносин у колективі, розвиток в духовному світі співробітників негативних морально-психологічних рис характеру. Деформація свідомості представляє в остаточному підсумку відображення тих перекручувань, що проявилися в професійній діяльності й у різноманітних відносинах, що виникають на її основі. У цьому змісті деформація свідомості- і. результат, і одночасно передумова загальної деформації. Не існує фатальної зумовленості професійної деформації для кожного з працюючих в органах внутрішніх справ. Тільки від волевиявлення конкретного індивіда залежить ступінь його стійкості деформуючому впливу з боку об'єктивних факторів, якими наповнена його професійна діяльність. У зв'язку з цим можна говорити про наявність визначеної "межі допустимості професійної деформації", що представляє комплекс властивих конкретній людині професійних і морально-психологічних якостей, що дозволяють ефективно виконувати службові обов'язки. Різноманіття життєвих ситуацій, рівень розвитку навичок і здібностей особистості, конкретні умови виконання службового обов'язку можуть приводити співробітників міліції до зовсім протилежних наслідків: удосконалюванню психічних властивостей, необхідних для в даній діяльності, і до появи професійної деформації.
У практичній роботі найчастіше змішуються два різнорідних явища: професійно деформовані співробітники, по суті безпомічні і не підготовлені до конфліктних і стресових ситуацій, з одного боку, і співробітники, називані "професіоналами", тобто працівники, що свідомо використовують професійно-тактичні і психологічні прийоми впливу на злочинця в рамках, дозволених законом.
Професійній діяльності співробітників органів внутрішніх справ властиві наступні основні елементи: предмет діяльності, суб'єкт діяльності, зміст (мета і задачі), форми, засобу, методи і результат діяльності. Кожний з елементів специфічно виявляється в діяльності інших підрозділів і, одночасно, піддається процесу деформації в різному ступені.
Працівник міліції знаходиться з різними категоріями злочинців у постійному контакті, впливаючи, з одного боку, на їхню свідомість і поводження як представник влади, а з іншого боку - сам піддається зворотному впливу. У першому випадку елементи професійної деформації виражаються в установці, коли сприйняття людей, що підозрюються в здійсненні злочину з самого початку упереджене без достатніх доказів їхньої провини. Аналогічно залучаються до справі, потерпілі, випадкові свідки можуть бути необ'єктивно і упереджено оцінені співробітником міліції, що проводить дізнання.
Така психологічна "обвинувальна обстановка" виникає внаслідок порушення принципу "презумпції невинності". Співробітник міліції заздалегідь переконаний у винності людини в силу того, що "випадково потрапити в міліцію людина не може". Тут ми маємо справу з професійною деформацією, спричиненою недосвідченістю оперуповноважених карного розшуку, слідчих, що формально виконують свої посадові і владні повноваження. Частково для: цього існують і об'єктивні причини: психічні і фізичні перевантаження ненормованого робочого часу, малий практичний стаж роботи (сьогодні біля половини співробітників основних міліцейських служб мають стаж до трьох років). Про високу ефективність їхньої трудової діяльності говорити не приходиться.
Таким чином, бажання якнайшвидшого розкриття злочину, потреба швидкого просування по службі можуть привести до деформованого сприйняття об'єкта професійної діяльності, попросту говорячи, нерозбірливому відношенню до людей.
Набагато небезпечніше

 
 

Цікаве

Загрузка...