WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Творчість Растреллі - Реферат

Творчість Растреллі - Реферат

по значності і грандіозності. Палац - вершина росіянина бароко середини XVIII століття, його завершення і початок кінця. Саме в Зимовому Растреллі довів до досконалості ті композиційні й архітектонічні прийоми, якими користалися всі попередні роки. Застосування численних колон, могутніх фронтонів, ускладнених лиштв - все сприяє створенню тривимірного простору і насичує фасад такою динамічною силою, що подальше її нагнітання грозить переходом у статичність. Разом з тим Зимовий палац геометрично чіткий у своєму плані. А всі його чотири фасади, зовнішніх і двірських, вирішені в єдиному архітектонічному ключі. І в цьому сполученні заданої строгості і нагніченої до межі динаміки відчувається деяка суперечливість, схована і, може, до кінця не усвідомлена боротьба нового художнього світогляду з барочними традиціями, перебороти які обер-архітектор не міг.
Як це не парадоксально, але саме Петро III виявився єдиним із усіх государів і імператриць, хто удостоїв нагородою архітектора за його праці. Він подарував Растреллі званням генерал-майора й орденом Св. Ганни. Це була остання прихильність фортуни до італійця.
28 червня 1762 року до влади прийшла Катерина II. 23 жовтня 1763 року Катерина II приймає рішення про відставку обер-архітектора Франческо Бартоломео де Растреллі з призначенням йому пенсіону - тисяча карбованців у рік. 1771 року Франческо Бартоломео Растреллі вмер.
3. Інші напрямки творчості Растреллі
Працюючи над портретами, Растреллі уважно вивчає натуру, прагне передати найбільш характерні індивідуальні риси.
Багаторазово звертався Растреллі до образа Петра I. Ще при житті пануючи в 1719 р. він зняв з його маску (ГЕ), творчо інтерпретував її і створив абсолютно достовірний портрет. Тоді ж було зроблене воскове погруддя Петра в латах. Після смерті Петра I за замовленням Катерини I Растреллі виконав "воскову персону" (ГЕ) - розфарбовану фігуру в натуральну величину,одягнену в одяги Петра. Дві останні роботи цікаві як свого роду "документи".
Справжньою удачею Растреллі є бронзове погруддя Петра I (1723-1729, ГЕ; варіант ГРМ): образ, виконаний неприборканої енергії, правдивий і живий, дуже динамічний за формою. Б.-К. Растреллі виконав ще два погруддя Петра: один у дереві - для військового корабля, іншої - з позолоченого свинцю (Копенгагенський музей).
Портретні погруддя Растреллі - скоріше монументальні, а не станкові добутки, тому що в них передані не тільки індивідуальні риси окремих облич, але зміст і характер цілої епохи.
Багато років працював Растреллі над кінним монументом Петра. Ще в 1720 році за замовленням пануючи він зробив невелику модель майбутнього пам'ятника. У 1724 році модель з'явилася в остаточному вигляді. Але тільки через двадцять лет. уже після смерті скульптора. При участі його сина, архітектора Ф.-Б. Растреллі, статую відлили в бронзі. Пам'ятник був встановлений Павлом I лише в 1800 році перед Михайлівськ замком. Там він коштує і понині з написом "Прадіду - правнук". Це - перший кінний пам'ятник у російському мистецтві, хоч установлений він і пізніше знаменитого "Мідного вершника".
Портретні роботи - не єдине, що залишив Растреллі. Він багато працював як майстер декоративної скульптури в Стрельні, Літньому саді й особливо в Петергофі. Творчість Растреллі помітно позначилося і на розвитку медальєрного мистецтва Росії. Значний інтерес представляє участь Растреллі в роботі над проектом Тріумфального стовпа, ідею якого висунув Петро в наслідування римській Колоні Трояна. По думці Петра "стовп у пам'ять Північної війни" повинен був увічнити військові подвиги російської армії, які призвели до утворення могутньої Російської імперії. Але після смерті Петра колону стали називати "Стовп пам'яті Петра I і Північної війни".
Грандіозну колону, оперезану барельєфами на теми подій Північної війни, повинна була вінчати статуя Петра I. Однак Tріумфальний стовп так і не поставили ні при Петрові I, ні при його спадкоємцях. Не була навіть закінчена модель статуї. Tілько в 1938 році модель стовпа реконструювали, і тепер вона знаходиться в Ермітажі.
Висновок
Отже, Бартоломео Франческо (Франческо Бартоломео) Растреллі (італ. Bartolomeo Francesco Rastrelli; 1700, Париж - 1771, Санкт-Петербург), знаменитий російський архітектор італійського походження. Найбільш яскравий представник російського барокко.
Період розквіту архітектора почався з будівлі для імператриці Єлизавети Петрівни дерев'яного літнього палацу в Санкт-Петербурзі (1741 - 44), не зберігся). Потім пішли численні міські палаци і приміські садиби, такі як палац Воронцова (1749 - 52), палац Строганова (1752 - 54). З 1747 по 1752 року архітектор посвітив себе роботі над Великим палацом у Петергофі. У 1747 був створений ескіз Андріївського собору в Києві, у 1752 - 57 - перебудова Єкатерининського палацу в Царському Селі (нині - місто Пушкін).
Дві його найбільш відомі роботи - це ансамбль Смольного монастиря (1748 - 54) і Зимовий палац з його знаменитими Йорданськими сходами (1754 - 62).
З приходом до влади Катерини II, Растреллі повинний був залишити свою посада, тому що Катерина II віддавала перевагу стилю класицизму.
Окрім архітектурного проектування Растреллі робив моделі гідравлічних машин для фонтанів, викладав у малювальному відділенні Академії наук, виконував ескізи маскарадних костюмів, а також займався скульптурою. Але незабаром французький архітектор Ж.-Б. Леблон, що приїхав майже одночасно з Растреллі і суперничав з ним, відтіснив Растреллі як архітектора. Тому різнобічно обдарований Растреллі зміг виявити свій талант тільки в області скульптури і насамперед показав себе як дивний портретист. Він зумів з'єднати в скульптурних портретах пишну барочну парадність, що так добре відповідає переможного духу петровського царювання, із вдумливим проникненням у людську душу, що також відповідало задачам епохи, з її інтересом до діяльної особистості.
Список використаної літератури
ў 100 великих архітекторів. - М., 2003.
?

 
 

Цікаве

Загрузка...