WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Творчість Растреллі - Реферат

Творчість Растреллі - Реферат

замок.
У 1749 році Єлизавета Петрівна видає указ про будівництво Смольного монастиря в Петербурзі і доручає його Растреллі. Найбільш значною частиною ансамблю Смольного монастиря є собор. Растреллі здійснив план собору у виді квадрату з виступами на двох протилежних сторонах - східної (вівтар) і західної (головний вхід). Внутрішній простір собору розчленований дуже чітко, він легко піддається огляду, у ньому немає ніяких несподіваних ілюзорно-просторових ефектів, до яких так любили прибігати архітектори італійських храмових будинків епохи бароко. Можна стверджувати в цьому змісті, що план Смольного собору несе на собі відбиток реалістичного мислення його автора, який тяжів до ясних і чітких побудов, завжди відсторонювався прийомів ілюзії, просторового "обману" глядача. Однак рух, який наповнює композицію Растреллі, істотно відрізняється від горезвісної "динамічності" храмових будинків італійського бароко.
Растреллі не довелося закінчитибудинок собору: у 1757 році будівництво (розпочате в 1748 році) призупинилося в зв'язку із Семирічною війною. Незважаючи на незавершеність будівництва, Смольний монастир не тільки за задумом, але і по виконанню залишається одним із самих значних і цільних творів Растреллі, одним з чудових архітектурних ансамблів XVIII століття.
Ще один значний твір Растреллі в області культового зодчества - ротонда собору Воскресінського монастиря біля Москви ("Новий Єрусалим"). Зберігши загальну композиційну схему старого собору у вигляді ротонди з трьох аркад, поставлених одна на іншу, і високого намету у формі усіченого конуса, Растреллі додав цій побудові надзвичайну архітектурну своєрідність. Однак самою примітною особливістю архітектури собору є єдина у своєму роді композиція шатрового перекриття. Величезний конус прорізаний по всій окружності трьома ярусами часто поставлених прорізів, винесених назовні у вигляді своєрідних "мансардних" вікон, так що вся зовнішня поверхня високого намету цілком засіяна мансардними виступами.
Працюючи над спорудженням Смольного монастиря в грудні 1745 року, Растреллі одержує нове розпорядження імператриці Єлизавети Петрівни - розпочати будівництво Верхніх палат у Петергофі.
Після поїздки в Петергоф і ретельного вивчення стану палацу Растреллі представив цариці свій проект, який у березні 1746 року був затверджений. Але сам архітектор був незадоволений цим проектом і через якийсь час він пропонує імператриці побудувати нові кам'яні флігелі з галереями і куполами. Після розбирання дерев'яних корпусів палацу стало ясно, що необхідно повну перебудову старого палацу.
Тоді й народжується в Растреллі задум - розібрати флігелі і галереї палацу, спорудженого ще Н. Мікетті, зберегти сформований петергофський ансамбль, зробити петровський палац центром нового будинку, побудувати нові галереї з двома флігелями і звести два нових корпуси. Остаточний проект Растреллі був затверджений 7 квітня 1747 року. Всі основні роботи з перебудови Великого Петергофського палацу архітектор завершив через три роки. Растреллі виконав також проекти декоративного оздоблення інтер'єрів. На це пішло ще п'ять років праці.
15 червня 1752 року Єлизавета Петрівна вперше улаштувала в обновленому Петергофському палаці прийом. Присутні на ньому придворні і запрошені гості були в захваті від зовнішньої пишноти і внутрішнього оздоблення палацу.
За спорудження палацу в Петергофі, яким імператриця, до речі, була дуже задоволена, Растреллі не одержав ніякої нагороди. Деякі дослідники це пояснюють підступним впливом улюбленця Єлизавети Петрівни Івана Івановича Шувалова, першого міністра. Він, як відомо, був шанувальником мистецтва рококо. Можливо, тому свій палац він доручив будувати С.І. Чевакінському, хоча всі палаци знатним вельможам будував саме Растреллі. Крім того, створивши в 1757 році Академію мистецтв, Шувалов не розпорядився прийняти в її члени обер-архітектора, що, звичайно, було трохи дивним.
Але Петергофський палац служив як би підготовкою до більш значного і цільного твору зодчого - Великого (Єкатерининського) палацу Царського Села.
Роботи Растреллі в Царському Селі почалися в 1748 році. Спочатку вони полягали головним чином у переробках старого палацу. З 1752 року Растреллі приступив до нової перебудови всього будинку. Єкатерининський палац Царського Села - одна з грандіозних палацевих композиції XVIII століття. По своїх масштабах, цілісності просторової побудови, єдності фасадних мотивів і обробки інтер'єра, по незвичайній насиченості архітектурних форм пластикою і кольором - цей твір Растреллі являє собою явище єдине у своєму роді.
В основу загального плану Єкатерининського палацу покладений той же тип блоку-галереї, що й в основу палацу в Петергофі, але тут цей блок прийняв розміри набагато більш значні. Принцип "регулярності", правильності, чіткості архітектурної композиції з усією визначеністю виразився в строго прямолінійному плані Єкатерининського палацу, у його простій і ясній просторовій схемі.
Для Растреллі дуже характерна композиція палацу у виді єдиного об'єму, без різкого виділення окремих частин будинку і його центральної осі. Ритм фасаду визначається не стільки об'ємними членуваннями, скільки могутнім рельєфом колон, що чергуються з віконними прорізами. Фасадні стіни галерей перетворюються в суцільну колонаду, у якій величезні вікна займають майже цілком міжколонні проміжки. У цьому сполученні прозорості з масивністю, у цьому сполученні стіни, пронизаної світлом, зі стіною, що виступає у виді могутнього цоколя і колон колосального ордера - характерна риса композиції Єкатерининського палацу.
По своєму внутрішньому оздобленню Єкатерининський палац являв собою, безперечно, одне із самих чудових палацевих будинків світу.
Чудовим пам'ятником архітектури, утвором рук Растреллі є Зимовий палац. У палаці були попередники: два дерев'яних і чотири кам'яних. Зовсім точно відомо, що п'ятий Зимовий палац Растреллі будував разом зі своїм батьком.
Жоден європейський палац того часу не може зрівнятися із Зимовим

 
 

Цікаве

Загрузка...